Kształtowanie umiejętności interpersonalnych w wirtualnym świecie – czy to możliwe?

Minecraft Education Edition powstał po to, aby dzieci mogły zdobywać wiedzę w środowisku ulubionej gry. Tak wiemy – o tym, że „komputer jest do nauki, a nie zabawy” dzisiejszych dziadków zapewniały jeszcze obecne pokolenia rodziców. W tym jednak przypadku naprawdę mamy do czynienia z przełomem. Zastanówmy się jednak nad tym czy nauka w wirtualnym świecie nie spowoduje, że dziecko zacznie się w nim zamykać? Czy wykształtują się u niego tak zwane umiejętności interpersonalne? Czy praca w grupie może dla niego w przyszłości stanowić problem? Sprawdźmy!
 

Kształtowanie umiejętności interpersonalnych w wirtualnym świecie – czy to możliwe? Sprawdźmy to na podstawie nauki w Minecraft Education Edition!

 

 

Czym właściwie jest Minecraft Education Edition?

 

Minecraft Education Edition to platforma edukacyjna dla uczniów i nauczycieli, w której mogą się oni spotkać w środowisku gry kochanej przez miliony dzieci na całym świecie. Została opracowana przez Microsoft i cieszy się poparciem szeregu prestiżowych uczelni na czele z Uniwersytetem Cambridge. Założeniem tej platformy jest nauka poprzez zabawę – i jakkolwiek by to nie zabrzmiało, to w przypadku Minecraft Education Edition to faktycznie działa!

 

Dzieci mogą zdobywać wiedzę w przystępny dla siebie sposób. Przerabiają szkolny i ponadszkolny materiał w uwielbianym przez siebie środowisku i będąc jego kreatorem. Tak kreatorem – bo podstawowym założeniem tej gry jest budowa, kreowanie świta z wydobywanych bloków o różnych funkcjach i możliwościach. Nie powinno więc dziwić, że pierwsza certyfikowana placówka edukacyjna nauczająca w świecie Minecrafta nazywa się Kopalnia Nauki i Wiedzy. Szkoła ta prowadzi zajęcia stacjonarne oraz online z przedmiotów takich jak kodowanie w Minecraft, matematyka w Minecraft czy angielski w Minecraft. Czy jednak jej uczniowie nie mają problemów z nawiązywaniem relacji lub pracą zespołową w świecie rzeczywistym?

 

 

 

Rozwój umiejętności interpersonalnych a nauka w Minecrafcie

 

Minecraft Education Edition to narzędzie edukacyjne nastawione na pracę zespołową – uczniowie grupowo rozwiązują zadania podobnie jak na standardowych zajęciach z tą jednak różnicą, że spotykają się w świecie gry. Niezależnie od tego czy uczą się zdalnie, czy stacjonarnie, muszą kontaktować się zespołem, prowadzić burze mózgów, wyzwalać kreatywność i wspierać swoich kolegów we wspólnej budowie świata. 

 

Taki model nauczania nie tylko daje możliwość przekazania wiedzy w przyswajalny sposób, ale także wspiera rozwój umiejętności interpersonalnych na takim samym poziomie, na jakim mamy do czynienia w trakcie lekcji w „standardowej szkole”. Oczywiście, jeżeli zależy nam na tym, aby dziecko naprawdę otworzyło się na świat, a jednocześnie zdobywało wiedzę w swojej ulubionej grze to wysłanie go na stacjonarne zajęcia w Minecraft Education Edition okaże się lepszym wyborem – na nich spotka się z grupą rówieśników także w świecie rzeczywistym.

 

 

 

Nauka nowoczesnego modelu pracy

 

Warto poruszyć inny ciekawy aspekt nauki w Minecrafcie – umiejętności interpersonalne są przydatne również w wirtualnym świecie. W przyszłościowych branżach takich jak chociażby IT czy marketing umiejętności miękkie są niezwykle cenione. To tak zwane soft skills, w których zakres wchodzą umiejętności interpersonalne, są często stawiane na równi z zawodowym doświadczeniem. Wiele z tych zawodów jest wykonywanych z perspektywy komputera. Dzieci uczą się więc pracy w grupie i kontaktu online – debatują, wspólnie rozwiązują zadania i przystosowują się do realiów nowoczesnego rynku pracy.

 

 

Administracja stroną internetową

W dobie cyfryzacji zarządzanie stroną internetową stało się kluczowym elementem sukcesu każdego przedsiębiorstwa, również w mniejszych miejscowościach takich jak Warka. Odkryj, jak efektywne zarządzanie stronami internetowymi może przyczynić się do wzrostu lokalnych firm i jakie

Jakie uprawnienia dają studia podyplomowe?

Ciągły rozwój i poszerzanie kompetencji stały się niezbędne dla osiągnięcia sukcesu zawodowego. Rynek pracy stawia przed pracownikami coraz większe wymagania, poszukując wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Studia podyplomowe pozwalają nabyć unikalne kompetencje, które zwiększają szanse na znalezienie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *