Europejska Olimpiada Prawno – Społeczna

Europejska Olimpiada Prawno – Społeczna jest jedną z najmłodszych olimpiad w polskim systemie edukacyjnym. Odbywa się ona dopiero od roku szkolnego 2004 / 2005 i jest jedyną olimpiadą, której finał odbywa się w stolicy Unii Europejskiej – Brukseli. W roku szkolnym 2011 /2012 olimpiada odbywa się po raz ósmy. Olimpiada bierze sobie za cel przetestowanie zdolności i umiejętności uczniów szkół średnich, którzy wybierają się na kierunki studiów o następujących specjalnościach: prawo, stosunki międzynarodowe, administracja, europeistyka i dyplomacja. Organizatorami olimpiady są: Europejska Wyższa Szkoła Prawa Administracji, Zrzeszenie Prawników Polskich – oddział Warszawa i Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.

Europejska Olimpiada Prawno – Społeczna jest rozgrywana w systemie trzy-etapowym. Pierwszy etap olimpiady zasadza się na pracy samodzielnej uczestnika olimpiady i polega na właśnie samodzielnym napisaniu pracy konkursowej w formie eseju o tematyce prawno – społecznej. Drugi etap olimpiady odbywa się w Warszawie , w trakcie dwóch dni. Etap ten składa się z części pisemnej oraz ustnej i przeprowadzany jest w siedzibie Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa Administracji. Trzeci etap olimpiady to już etap ogólnoeuropejski i przeprowadzany jest w Brukseli. Trzeci, finałowy etap olimpiady polega na przekrojowym sprawdzeniu wiedzy olimpijczyków  za pomocą odpowiednich pytań. Udział w finałowym etapie olimpiady połączony jest z kilkudniową wizytą w Brukseli i instytucjach Unijnych. Z tego powodu oprócz sprawdzianu wizyta w Brukseli ma wymiar nie tylko sprawdzianu wiedzy ale i praktyczno – poznawczy. Finał Europejskiej Olimpiady Prawno – Społecznej odbywa się w siedzibie brukselskiej Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa Administracji. Uczestnictwo w olimpiadzie jest dla wszystkich uczestników bezpłatne i dobrowolne. Prawo do udziału w olimpiadzie mają uczniowie klas maturalnych i przedmaturalnych, czyli np. II liceum ogólnokształcącego i III technikum. Do olimpiady przystąpić mają prawo także uczniowie wszystkich szkół ponadgimnazjalnych, w których nauka kończy się egzaminem maturalnym na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej. W sprawie liczby zgłoszeń na olimpiadę nie ma litów dla uczniów klas maturalnych i przedmaturalnych, jedynie uczestnicy z niższych klas zgłoszeni przez szkoły są ograniczeni do maksymalnie trzech uczestników z jednej szkoły. Każdy uczeń przystępujący do olimpiady może napisać tylko jedną pracę konkursową w ramach pierwszego etapu z jednego z tematów zaproponowanych przez Komitet Główny Olimpiady. Opiekunem uczestnika olimpiady może być nauczyciel ze szkoły, do której uczęszcza dany uczestnik olimpiady, w danym roku szkolnym.

Terminarz ósmej edycji Europejskiej Olimpiady Prawno – Społecznej w tym roku szkolnym wygląda następująco. Do dnia 2 listopada 2011 roku przyjmowane były zgłoszenia do uczestnictwa w olimpiadzie. Rejestracja uczestnictwa za pośrednictwem formularza na stronie internetowej www.ewspa.edu.pl . Z dniem 9 listopada 2011 roku upłynął termin nadsyłania esejów. Do nadesłania w prawidłowy sposób eseju koniczne jest prawidłowe wypełnienie formularza dostępnego na stronie jak wyżej. W dniu 28 listopada 2011 odbyło się ogłoszenie listy laureatów pierwszego etapu olimpiady. Drugi etap olimpiady odbywał się w dniach 15 i 15 grudnia 2011 roku w Warszawie oczywiście. Finałowy etap olimpiady w Brukseli zaplanowany jest wstępnie na marzec 2012 roku. Etap ten odbywać się będzie w ciągu kilku dni. Dokładny termin może być podany w późniejszym czasie ze względu na dostępność unijnych instytucji. Wszystkie koszty związane z wyjazdem i pobytem w Brukseli pokrywa organizator. W czasie europejskiego etapu olimpiady przewidziano wizytę w jednej instytucji unijnej oraz wykłady praktyków i teoretyków prawa, a także zwiedzanie Brukseli. Obecnie jest już zbyt późno aby zgłosić swój udział do olimpiady w bieżącym roku szkolnym ale dla wielu jest wszak szansa w przyszłym roku. Wszystkim uczestnikom obecnym olimpiady jak i przyszłym życzymy powodzenia w trakcie rywalizacji swoją wiedzą i umiejętnościami.

5 kroków, by skutecznie poprawić komunikację w związku

Komunikacja jest fundamentem każdego udanego związku. To dzięki niej partnerzy mogą lepiej zrozumieć swoje potrzeby, radzić sobie z konfliktami i budować wzajemne zaufanie. Niestety, w codziennym pośpiechu, stresie i natłoku obowiązków komunikacja często schodzi na

Drewniane meble w ogrodzie – nie tylko styl, ale i inwestycja na lata

Meble ogrodowe są kluczowym elementem aranżacji każdego przydomowego otoczenia. Wśród różnych dostępnych materiałów, takich jak plastik, metal czy technorattan, to właśnie drewniane meble wyróżniają się szczególną estetyką, trwałością i ponadczasowym urokiem. Wybór drewna to jednak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *