Część humanistyczna obejmie zadania tylko z języka polskiego i w drugiej grupie zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie. Cześć humanistyczna egzaminu będzie trwała 150 minut. W zakresie języka polskiego uczniowie będą mieli do rozwiązanie zadania o charakterze zamkniętym i otwartym. Ocenie podlegać będzie nie tylko rozumienie tekstu w oparciu o materiały publicystyczne, popularno-naukowe, literackie ale także znajomość lektur obowiązkowych. Tak samo jak do tej pory będzie się trzeba wykazać umiejętnością tworzenia dłuższych ( rozprawka, opowiadanie, streszczenie), jak i krótszych form wypowiedzi ( podanie, list ). W grupie zadań z historii i wiedzy o społeczeństwie uczniowie będą musieli zmagać się z zadaniami o charakterze zamkniętym. Pytania z historii mają dotyczyć różnych epok, czy źródeł historycznych.
Część matematyczno-przyrodnicza egzaminu trwać będzie również 150 minut i podzielona zostanie na dwie grupy. Pierwsza grupa zadań obejmie matematykę. W tej grupie znajdą się zadania sprawdzające rozumienie pojęć matematycznych. W grupie zadań przyrodniczych, podobnie jak z historii, znajdą się wyłącznie pytania o charakterze zamkniętym.
Trzecia część egzaminu gimnazjalnego to sprawdzenia umiejętności z języka obcego. Egzamin ten trwać ma 60 minut. Język obcy obowiązkowo będzie zdawany na poziomie podstawowym i ewentualnie rozszerzonym, jeśli uczeń kontynuował naukę danego języka obcego w gimnazjum. W ramach poziomu podstawowego uczniowie będą musieli wykazać się rozumieniem tekstu pisanego, rozumieniem ze słuchu i znajomością środków językowych. W ramach rozszerzonego egzaminu z języka obcego, uczniowie będą zobowiązani do stworzenia wypowiedzi pisemnej. W celu przejścia do części rozszerzonej najpierw będzie trzeba zdać część podstawową.
W nowym egzaminie gimnazjalnym w 2012 roku zmieni się sposób oceniania prac uczniów. Zadaniem egzaminatora będzie odtwarzanie pracy ucznia i obserwacja jak daleko zaszedł w sposób prawidłowy przy rozwiązywaniu konkretnego zadania. W wynikach prac egzaminacyjnych pojawią się procenty, informujące o skali wykonania zadań.