8 ciekawostek językowych od Preply o których nie wiedziałeś….

Kiedy uczysz się języka obcego najłatwiej zapamiętać jest te słówka, zwroty i zagadnienia, które są nietypowe, wyróżniają się z jakiegoś powodu, po prostu te które są ciekawe, przykuwają naszą uwagę. Gdzie takowe znaleźć? Internet jest pełen blogów językowych, portali poświęconych językom, ich nauce, gdzie znajduje się wiele ciekawostek językowych wraz z omówieniem. Opisywane są zarówno najczęstsze błędy językowe, zabawne nieporozumienia i przejęzyczenia jak i zwroty, których nie pozna się na kursie czy z podręcznika, pochodzące z języka mówionego, slangu, gwary, zapożyczone, znane z reklam, gazet. Kopalnią ciekawostek są portale społecznościowe, gdzie przedstawiane są rozmaite zagadnienia językowe, odnoszące się także do kultury języka, jego pochodzenia, korzeni, które warunkują dane użycie, konstrukcje gramatyczną.

Bardzo ciekawym zagadnieniem są tłumaczenia polskich przysłów, powiedzeń które występują także w językach obcych, jak też poznawanie rodzimych powiedzeń w Polsce nieznanych. Warto dodać iż prócz stricte słówek i konstrukcji gramatycznych istotne znaczenie w kontekście ciekawostek językowych mają rozmaite tradycje z danym krajem związane. Zapoznając się ze specjałami kulinarnymi typowymi dla kraju, którego języka się uczymy można przy okazji poznania potraw, przepisów i tradycji ich serwowania poznać szereg słówek właściwych dla tej tematyki. Ciekawy temat, lektura zawsze sprzyja łatwemu przyswojeniu owego słownictwa na przykład z zakresu homonimów lub homofonów charakterystycznych w języku francuskim, czy hiszpańskim. Prócz języków obcych z sieci dowiedzieć się możesz również wielu ciekawostek językowych odnoszących się do języka ojczystego, polskiego, albowiem uczymy się przez całe życie. Czy wiedziałeś, że określenia przed laty i sprzed lat mają odmienne znaczenia? A może jesteś ciekawy czy wykrzyknik może zastąpić przecinek? Moda na naukę, dokształcanie się, szkolenie tyczy się nie tylko języków obcych, również polszczyzny podają eksperci językowi z portalu Preply (gdzie można wybrać m.in. korepetycje, język niemiecki w Krakowie i innych miastach w Polsce)

Jedną z ciekawostek kulturowych są święta jakie obchodzi się w ciągu roku. Co kraj to obyczaj, każdy z krajów ma szereg świąt jakie obchodzi i są one typowe tylko dla tego kraju, jak i święta obchodzone w szerszym kręgu państw, które wynikają z uczczenia wspólnych wydarzeń, bądź wspólnej kultury. Czerwiec jets miesiącem wielu świat, w Polsce obchodzi się Dzień Ojca, Boże Ciało jak i rocznicę wolnych wyborów, w Wielkiej Brytanii – urodziny królowej. Jednak nie sam fakt urodzin królowej jest ciekawy a to, że faktycznie królowa narodziła się w kwietniu. Tradycja brytyjska od 250 lat podtrzymywana jest żywo nakazując obchody urodzin władców na jedną z sobót czerwca. Obchodom towarzyszy parada Królowej karetą na czele zastępów wojska.

Rodem z Dalekiego Wschodu interesującą ciekawostką jest sposób na proste rozszyfrowanie i zapamiętanie chińskiego alfabetu. Wydawałoby się to niemożliwe, bowiem wszelkie źródła naukowe przestrzegają przed trudnością opanowania tysięcy znaków, jakimi posługuje się chiński. Dwa tysiące znaków chińskich to nadal analfabetyzm, by umieć czytać i pisać należy liczyć się z koniecznością przyswojeniu około sześciu tysięcy znaków. Jak to zrobić? Na pomysł wpadła Tajwanka – ShaoLan. Opracowała ona system porządkujący kilkaset znaków chińskich w oparciu o infografiki. Chineasy zawiera bazowe elementy z jakich tworzy się modyfikacje. Twórczyni Chneasy porównuje swój system do klocków Lego, z których można budować rozmaite budowle wciąż posiadając ten sam niewielki zestaw.

Czy wiedziałeś skąd bierze się przekonanie o pechowości piątku trzynastego?

 

Dlaczego akurat taki zbieg daty z dniem tygodnia ma przynosić pecha? Piątek 13go jest przesądem w krajach anglojęzycznych, francuskojęzycznych i portugalskojęzycznych. Tradycja ta rozpowszechniła się niemal na całą Europę mimo braku jakichkolwiek dowodów na prawdziwość tej tezy. Od kiedy 13ty piątek jest pechowy? Podania głoszą iż chodzi o aresztowanie członków Zakonu Templariuszy, którzy zostali oskarżeni o bałwochwalstwo 13 października 1307 roku, niemniej skojarzenia z pechem pochodzą dopiero od początku XX w. w kulturze chrześcijańskiej piątek kojarzony jest z ukrzyżowaniem Chrystusa, co także może mieć wpływ na uznanie pechowości tego dnia, podobnie jak obawa przed 13tką która wzbudza niepokój po 1 miesiącach w roku, 12 znakach zodiaku itd. jednak nie w całej Europie pechowy jest piątek, bowiem w Hiszpanii, Grecji i Rumunii jest to wtorek, zaś we Włoszech jest to piątek 17go.

Statystycznie piątek 13go przypada minimum raz a maksimum trzy razy każdego roku. Niewątpliwą ciekawostką językową jest Rapanui, pierwszy język pisany Oceanii. Ciekawostka jest fakt, iż został on opracowany iw prowadzony przez rdzennych osadników, nie zaś jak mu podobne języki wdrażane przez misjonarzy chrześcijańskich. Rapanui zapisuje się za pośrednictwem piktografów Rongorongo. To co zachowało się z języka Rapanui to zaledwie kilka tablic w dodatku nierozszyfrowanych. Z tego co wiadomo znaki należy czytać od lewego dolnego rogu do prawa, zaś dochodząc do końcówki wiersza obrócić tekst o 180 stopni by móc kontynuować.

Będąc na czasie i podążając za aktualnymi trendami warto zgłębić wiedzę o ulubieńcach dzieci, znanych z hitu filmowego The Minions. Twórcą Minionków jest Francuz Pierre Coffin. Co właściwie oznacza określenie „minions”. Teorii jest wiele, ale jedna nad wyraz przemawia – mignon w języku francuskim oznacza śliczniutki, milutki. Czyż o Minionkach nie można powiedzieć że nie są śliczniutkie? – podają eksperci z portalu Preply (gdzie można wybrać m.in. korepetycje, język niemiecki w Krakowie i innych miastach w Polsce)

Poznaj – Kilka ciekawostek na temat świata

Niewiele poświęca się uwagi Szwajcarom. Ciekawostką, w zasadzie osobliwością na skalę światową jest przywiązanie do korzeni i pochodzenia Szwajcarów. Co prawda z dnia na dzień sytuacja ta pogarsza się na rzecz Szwajcarów, bowiem przybywa imigrantów, Szwajcarzy namiętnie sprowadzają sobie żony zza granicy, jednak nadal rdzenni mieszkańcy potrafią odtworzyć z pamięci historię swojego rodu na kilkaset lat wstecz. Nazwiska szwajcarskie są charakterystyczne, zaś noszący je szwajcarzy dumni ze swoich przodków. Ciekawostką rodem ze Szwajcarii jest dbałość o czystość krwi, konserwatyzm przejawiający się przez ograniczenia w zakupie ziemi, nieruchomości tylko do rdzennych i lokalnych mieszkańców, których przepustką do zakupu jest odpowiednie nazwisko.

Czy wiesz który z europejskich języków jest najbardziej konserwatywny?

 

Otóż islandzki uchodzi za najbardziej konserwatywny język w Europie. Jest w nim nie tylko wiele archaizmów, ale również niewiele zapożyczeń i brak odpowiedników które ewoluują wraz z postępem technologicznym, tym samym wiele nowinek technicznych określanych jest opisowo. Islandczycy maja jeden z trudniejszych języków do nauki, z racji położenia wyspy, islandzki się nie rozwija, mimo iż wciąż jest żywy.
Znasz Tio de Nadal? Co ma wspólnego robiący kupę pieniek ze świętami Bożego Narodzenia? Hiszpańska tradycja zawiera symbolikę obfitości i obrodzenia w postaci pieńka, w zasadzie polna, które wypełnia się słodkościami. W Wigilię Bożego Narodzenia pieniek jest rozbijany, niczym piniata, wysypują się z niego łakocie. To osobliwy zwyczaj hiszpański, który przyjął się również w świeckiej tradycji tak w Hiszpanii jak i Ameryce Południowej.

Ciekawostki językowe przygotował zespół lektorów z Preply  – korepetycje, język niemiecki w Krakowie, Warszawie i wielu innych miastach.

Domowe Bąbelki

Świeża i delikatnie musująca woda? To możliwe dzięki domowym saturatorom, które umożliwiają szybkie i efektywne gazowanie wody. W dobie rosnącej świadomości zdrowotnej i ekologicznej, coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z tego rozwiązania, by

Czym zajmuje się nauka o finansach publicznych?

Nauka o finansach publicznych to dziedzina ekonomii, która bada, jak rządy na różnych szczeblach (centralnym, regionalnym i lokalnym) pozyskują, wydają i zarządzają środkami publicznymi, a także jak te działania wpływają na gospodarkę kraju. Jest to

Na czym polega kasyno bez weryfikacji?

W dzisiejszym świecie hazardu online coraz popularniejsze stają się kasyna bez weryfikacji. Ten rodzaj kasyn przyciąga graczy swoją prostotą i wygodą, oferując doświadczenie hazardowe bez konieczności przechodzenia przez procedurę weryfikacji tożsamości. Jednak na co można

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *