EWOLUCJA czyli kształtowanie się nowych rodzajów i gatunków organizmów żywych, roślin i zwierząt w wyniku wielu drobnych zmian następujących w długim czasie. Dowody jakimi są skamieniałości w skałach świadczą, że w ciągu milionów lat na Ziemi pojawiły się nowe organizmy. W wieku XIX Karol Darwin i Alfred Russel Wallace stworzyli teorię, która wyjaśniała proces ewolucji.
Teoria doboru naturalnego dowodzi, że spośród potomstwa roślin i zwierząt największe szanse na przetrwanie mają te osobniki, które są najlepiej przystosowane do otaczających je warunków i obdarzone zdolnością do współzawodniczenia o potrzebne do życia: pokarm, wodę, światło i przestrzeń. Te najlepiej przystosowane osobniki mają także większe szanse wydać na świat potomstwo, które odziedziczy cechy zapewniające przetrwanie.
W kilku pokoleniach danego gatunku populacja osobników sprawnych będzie coraz to liczniejsza i stopniowo będzie utrwalała zmiany, które nazywamy adaptacyjnymi. To z kolei może doprowadzić do powstania nowego gatunku. Darwinowska teoria ewolucji wyjaśnia rozwój pterozaura (prehistorycznego gada latającego sprzed ponad 150 mln lat).
Zobacz testy z biologii dla szkół średnich i gimnazjum