Żywotność silnika, a olej

Poszczególne części pojazdów mechanicznych wymagają szczególnej uwagi. Odpowiednia ich konserwacja czy zapewnienie smarowania ma na celu przedłużenie użytkowania pojazdu, ale także jego poprawnego działania. Silnik, to serce każdego pojazdu mechanicznego.

Jeśli zawiedzie, auto zupełnie nie nadaje się do użytkowania. Jeśli ktokolwiek kiedyś przez swoje niedopatrzenie doprowadził silnik do całkowitej niemocy wie jak wysoką cenę musiał za to zapłacić. Fakt, iż olej silnikowy odgrywa bardzo ważną rolę jest naturalne dla każdego kierowcy, aczkolwiek zdarzają się tacy właściciele samochodów, którym zdarza się o tym zapominać. W momencie, gdy pojazd odmawia posłuszeństwa zaczynają się denerwować, jednakże prawdą jest, iż pretensje zazwyczaj powinni mieć do siebie samych. Wiadomo, że każdy zakup oleju wiąże się z wydatkiem, aczkolwiek niejednokrotnie można spotkać się z wieloma ofertami, które charakteryzują się niższymi cenami. Producenci i sprzedawcy bardzo często robią tzw. promocje, gdzie właściciele aut mogą z nich korzystać, a tym samym oszczędzać, ale jeździć sprawnym autem.



Funkcje oleju silnikowego


Z racji tego, że silnik składa się z wielu rożnych części tj. tłoki, cylindry, łożyska czy pierścienie do poprawnego ich działania niezbędne jest smarowanie. Stosując oleje silnikowe sprawiamy, że tarcie w jednostce napędowej jest ograniczone, tudzież zredukowane. Niemniej to nie jedyne zadanie, jakie spełniają leje silnikowe. Dodatkowo pełnią rolę uszczelniania miejsc pomiędzy tłokiem, tuleją cylindrowa i pierścieniami, schładzają poszczególne elementy, oraz amortyzują drgania czy świetnie zabezpieczają przed korozją. Chociażby te zalety olejów silnikowych pokazują to, iż tak naprawdę silnik nie ma szans dobrze funkcjonować bez tego preparatu. Warto zatem dbać o silnik i nie pozwolić, aby doszło do sytuacji, która charakteryzuje się brakami oleju w silniku, czego następstwem są jego większe lub mniejsze awarie.



Trzy rodzaje olejów


W motoryzacji wyróżnia się trzy rodzaje olejów silnikowych. Są to oleje syntetyczne, półsyntetyczne i mineralne. Różnice pomiędzy tymi preparatami, to oczywiście ich właściwości oparte na składzie i procesie produkcji. Jeśli chodzi o oleje syntetyczne produkuje się je w oparciu o syntezę surowców, bądź też pochodnych ropy naftowej. Z kolei mineralne produkuje się z ropy naftowej. Od lat uznawane jest, że oleje syntetyczne okazują się być lepsze. Według specjalistów branży motoryzacyjnej gwarantują lepszą ochronę poszczególnych części silnika. Kolejną zaleta tych olejów jest fakt, iż są łatwiej wychwytywane przez filtry. Bardzo niska lepkość olejów syntetycznych również ma swoje atuty, a mianowicie pokrywa on powierzchnie silnika, które są bardziej narażone w momencie niskich temperatur, gdzie jak wiadomo gęstość oleju zawsze wzrasta. Zakup oleju powinien być wcześniej przemyślany, a najlepiej kupować u sprawdzonych i renomowanych sprzedawców, którzy w razie wątpliwości służą swoim fachowym doradztwem.

 

Artykuł powstał przy udziale olej-silnikowy24.pl


Przewodnik jednostek powierzchni w Polsce

Rozważając temat jednostek powierzchni w Polsce, warto zwrócić uwagę na ich praktyczne zastosowanie w codziennym życiu. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak dokładnie określić wielkość swojego mieszkania lub działki? Właśnie tutaj z pomocą przychodzą takie jednostki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *