Zabytki języka polskiego – podział i rodzaje, wypracowanie

Wypracowanie stanowi omówienie tematyki zabytków języka polskiego. Zagadnienie omawiane jest w klasach liceum/ technikum w zakresie epoki średniowiecza. Zabytki języka polskiego obejmują nie tylko najstarsze polskie teksty bogate w archaizmu leksykalne czy fonetyczne ale także pojedyncze polskie nazwy czy słowa, które można odnaleźć w historycznych dokumentach. To właśnie z tego względu podejmując się omawiania tematyki konkretny zabytek językowy należy zaliczyć do odpowiedniej grupy.

 

W wypracowaniu wyjaśniono wszystkie podane powyżej wątki, wskazano poszczególne grupy podano przykłady pierwszych polskich słów, zdań i tekstów. Wymienione zostały również zabytki poezji religijnej. Wypracowanie może stanowić sprawdzian lub gotowa ściągę, całość zawiera 412 słów.

Zabytki języka polskiego – podział i rodzaje

Zabytki języka polskiego obejmują nie tylko najstarsze polskie teksty bogate w archaizmu leksykalne czy fonetyczne ale także pojedyncze polskie nazwy czy słowa, które można odnaleźć w historycznych dokumentach. To właśnie z tego względu podejmując się omawiania tematyki zawsze konkretny zabytek językowy należy zaliczyć do konkretnego działu. Zabytki języka polskiego dzielimy bowiem na następujące grupy:

1.Najdawniejsze – nazwy polskie w tekstach łacińskich, w tym należy wymienić:

–Geograf Bawarski – to słynne dzieło zawierające opis średniowiecznej Europy pochodzące z IX w. Odnajdujemy w nim polskie nazewnictwo jak: Opolanie, Dziadoszanie.

– Dagome index – czyli dokument w którym Mieszko I oddaje ówczesne państwo polskie pod opiekę samego papieża w roku 990. W tym dziele również odnajdujemy polskie nazwy jak :Kraków czy Odra.

– Kronika Thietmara – opisująca walki polsko – niemieckie w której również występują polskie nazwy np. Dziadoszyce

2. Zabytki języka polskiego zawarte w Bulli gnieźnieńskiej pochodzącej z XII w.  Dzieło zawiera rejestr dóbr arcybiskupstwa a w tym aż 410 wyrazów polskich. Należy jednak zaznaczyć, że zabytek ten podlega wewnętrznemu podziałowi na:

– nazwy miejsc: pochodzące od ukształtowania terenu np. Łęczyca, od nazw osób np. Hermanowo od ziem Hermana, od potomków założycieli np. Janowice, Janowic syn Jana

– nazwy osobowe: imiona dwuczłonowe np.: Bogu- sław, Boży -dar, skróty i zdrobnienia, przezwiska np. Gęba, zapożyczenia z innych języków np. Pior.

3.XIII w. Z tego okresu pochodzi bardzo cenny zabytek języka polskiego, pierwsze całe zdanie napisane po polsku. Zawiera się ono w Księdze Henrykowskiej opisującej dzieje klasztoru cystersów. Jego dokładne brzmienie to jak mówi cytat: „daj, ać ja bobruszę, a ty poczywaj”. Słowa te wypowiada chłop do swej żony podczas mielenia w żarnach.

4. Kolejna grupa zabytków językowych to już całościowe teksty z okresu średniowiecza pochodzące z XIII i XIV w. Do tej grupy zalicza się: Bogurodzicę, pieśń maryjną powstałą w XIII wieku a spisaną w XV, Kazania świętokrzyskie z XIV w., Kazania gnieźnieńskie z XV w., Psałterz floriański XIV w., Psałterz puławski XV w., Biblia królowej Zofii XV w. Do tej grupy zabytków zalicza się również teksty świeckie i nie związane z tematyka religijną, w tym: O zachowaniu przy stole, Satyra na leniwych chłopów, Rozmowa mistrza Polikarpa ze śmiercią, Legenda o św. Aleksym, Żale matki boskiej nad krzyżem.

5. Należy zaznaczyć, że jako odrębna grupę zabytków można wymienić polską poezję religijną, która zajmowała bardzo istotne miejsce w epoce średniowiecza. Znajdziemy tu Bogurodzicę ale także staropolską wersję żywota św. Aleksego, Lament świętokrzyski oraz znane i wciąż funkcjonujące modlitwy Ojcze nasz i Zdrowaś Mario.

Wypracowanie – „Wielka Improwizacja” – III cz. Dziadów A. Mickiewicz
„Wielka Improwizacja” to liryczny monolog. Dotyczy ona spraw Konrada jako poety oraz jako patrioty, dlatego też możnaby podzielić tę Improwizację...
Kordian, bohater dramatu Słowackiego
Juliusz Słowacki w jednym ze swoim dzieł pt. „ Kordian” ukazuje portret głównego i równocześnie tytułowego bohatera, Kordiana. Poznajemy go jako...
Mowgli – charakterystyka postaci, „Księga dżungli”
Mowgli jest jednym z głównych bohaterów książki R. Kiplinga pt: „Księga dżungli”. Jest to maleńki chłopiec, który zostaje wyratowany z łap tygrysa...
Wypracowanie "Jądro ciemności" - interpretacja
Tematyka społeczno – polityczna w: „Jądra ciemności Josepha Conrada Nowela Josepha Conrad pod tytułem – Jądro ciemności jest utworem wieloznacznym....
"My idol" - wypracowanie po angielsku
My idol – Kate Winslet – a film actor. I like the cinema very much therefore I have chosen to write something about one of my favourite actresses...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *