Wypracowanie – Prawdy moralne i obrzędy w II cz. Dziadów Adama Mickiewicza

Wypracowanie dotyczy lektury II cz. Dziadów A. Mickiewicza omawianej na języku polskim w liceach i gimnazjach. Dziady cz. II i IV powstały w czasach Wileńskich, czyli gdy Mickiewicz studiował w Wilnie oraz Kownie, gdzie był nauczycielem.

 

II cz. Dziadów przedstawia obrzęd dziadów, mający pogańskie korzenie, odprawiany w przeddzień Wszystkich Świętych. Zebranemu ludowi przewodniczy Guślarz. Jako pierwsze ukazują się duchy dwojga dzieci: Rózi i Józia, które wyznają prawdę moralną, mówiąca o tym, że kto wiódł beztroskie i szczęśliwe życie na ziemi, kto nie doznał bólu i cierpienia, ten nie może trafić do nieba. Bramy niebios są przed nimi zamknięte, bo wiedli zbyt łatwe i lekkie życie.

 

Mickiewicz w swym utworze wyraża głębokie przekonanie, że ten, kto nie żył na ziemi pełnią życia, nie był prawdziwym człowiekiem, nie cierpiał, nie cieszył się z innymi, nie kochał nikogo – nie może osiągnąć szczęścia, nie może dostać się do nieba.

 

Wypracowanie zawiera 455 wyrazów / 2841 znaków.

Dziady cz. II i IV powstały w czasach Wileńskich, czyli gdy Mickiewicz studiował w Wilnie oraz Kownie, gdzie był nauczycielem.

II cz. Dziadów była związana z obrzędem Dziadów. Był to obrzęd jeszcze pogański. Z dawnych czasów został jeszcze zwyczaj, gdy szli ludzie na cmentarz, kładąc pożywienie i wierząc, że takie jedzenie jest potrzebne zmarłym. Zbierali się również w kaplicach cmentarnych wywołując duchy.

Akcja utworu dzieje się w kaplicy, w nocy święta zaduszek. Zebranemu ludowi przewodniczy Guślarz.

Podczas obrzędów ku czci zmarłych kolejno ukazują się duchy, które wyznają swoje winy, kończąc je przestrogami dla żywych.

Pierwsze ukazują się dzieci: Rózia i Józio, które mówią: „Zbytkiem słodyczy na ziemi Jesteśmy nieszczęśliwemi”, dodają, że „kto nie doznał goryczy ni razu, Ten nie dozna słodyczy w niebie”. W wypowiedziach dzieci – zjaw zawarta jest prawda moralna mówiąca, że kto na ziemi był zawsze szczęśliwy i nie doznał goryczy, żalu i cierpienia, nie może dostać się do nieba. Dzieci nie mogą dostać się do nieba, bo wiodły lekkie i beztroskie życie pod opieką matki, nie doświadczyły żadnych trosk i cierpień, a ich życie było zbyt łatwe.

Kolejna zjawą jest duch pana (dziedzica), który mówi:, „Bo kto nie był ni razu człowiekiem, temu człowiek nic nie pomoże”. Wynika z tego, że kto nie traktował innych jak ludzi, kto poniżał innych i źle ich traktował, ten nie może dostać się do nieba i nie pomoże mu nawet modlitwa bliźnich. Człowiek, który za życia nie prosił o przebaczenie, nie może go dostąpić po śmierci.

Ostatnia zjawą jest duch Zosi, który mówi, że: „Kto nie dotknął ziemi ni razu, ten Nigdy nie może być w niebie”. Z wypowiedzi wypływa nauka, mówiąca o tym, że, kto nie cieszył się z innymi, nie kochał, nie przeżywał ludzkich uczuć, ten nie znajdzie miejsca w niebie. Zosia umarła jako młoda dziewczyna, nigdy nie kochała, odrzucała zalotników, nie wyszła za mąż, nie miała dzieci. Nie dane jej było doświadczyć wszystkich ludzkich uczuć i wzruszeń, i to był jej własny wybór. Po śmierci została skazana na samotność, którą za życia samolubnie wybrała.

W końcowej scenie pojawia się widmo, które wstaje z grobu i udaje się za Pasterką. Jest to młody samobójca, który targnął się na swoje życie z powodu nieszczęśliwej miłości. Został on potępiony na wieki i wciąż musi doświadczać cierpień, miłości, rozłąki, które doprowadziły go do śmierci samobójczej.

Według Mickiewicza tylko człowiek, który kochał, doznawał cierpienia i bólu, był dobry i wyrozumiały dla innych, nie odtrącał miłości i godził się z cierpieniem mógł liczyć na łaskę i szczęście w niebie. Tylko doświadczenia życiowe i człowieczeństwo mogą uchylić duszom drzwi do niebios.

Człowiek żyje po to, by doświadczać bólu, cierpienia, ale i miłości, a ludzie, którzy nie doświadczyli, chociaż jednego z tych uczuć nie są godni, by znaleść się w niebie.

Aniela Dulska - charakterystyka niemoralnej bohaterki
Gabriela  Zapolska w swoim dziele „ Moralność pani Dulskiej” stworzyła znakomity portret każdego członka rodziny. Jednak to pani Dulska...
Z. Nałkowska "Granica" - interpretacja tytułu
Tytuł utworu Z. Nałkowskiej „Granica”, jest tytułem symbolicznym. Autorka porusza w nim wiele problemów etycznych i moralnych, i ich granice....
Dick Tipton – charakterystyka bohatera F. H. Burnett
Jednym z bohaterów występujących w powieści autorstwa F. h. Burnett pod tytułem „Mały lord” był Dick Tipton. Dick mieszkał w Nowym Jorku. Pochodził...
"Holidays in the mountains" - wypracowanie po angielsku.
Going to the mountains is one of the most popular ways of spending holidays. We can go other either in the summer or in winter and we will come...
„Syzyf” – streszczenie mitu
Syzyf, potomek królów, władał Koryntem z niezwykłą mądrością i rozwagą. Był nie tylko potężnym władcą, ale też człowiekiem o niezwykłej inteligencji...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *