Wypracowanie – Charakterystyka Nel Rawlison, W pustyni i w puszczy

Charakterystyka Nel Rawlison, głównej bohaterki powieści H. Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”. Jest to opowieść o dwójce przyjaciół, którzy zostają porwani przez grupę Arabów.

 

Nel, ośmioletnia dziewczynka, wychowana na młodą damę, nie jest przygotowana na trudy podróży przez pustynię. Dokucza jej głód i niewygody. Zapada na ciężką chorobę, ale jej towarzysz znajduje lekarstwo i troskliwie się nią zajmuje. Broni jej przez niebezpieczeństwem. Nel wykazuje wielką odwagę, stając w obronie Stasia, którego bił Arab. Nel kocha zwierzęta, troskliwie opiekuje się swoim psem i ratuje słonia od śmierci głodowej. Często jednak wykazuje dziecięcą naiwność i łatwowierność. Ma wielkie i życzliwe serce pełne miłości do ludzi i zwierząt. Nel z pewnością jest bohaterką pozytywną i godną naśladowania.

 

Wypracowanie zawiera 438 wyrazów / 2971 znaków.

Nel Rawlison jest główną bohaterką powieści H. Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”.

Jest to ośmioletnia dziewczynka, półsierota wychowywana przez ojca. Jej matka zmarła na gruźlicę, gdy Nel miała zaledwie 3 latka.

Jest to dziewczynka niezwykłej urody, delikatna i wrażliwa. Zawsze otaczali ją życzliwi i kochający ludzie. Wszystkich zachwycała jej uroda i wdzięk. Jest Angielką, ale wychowywała się w Port Saidzie, gdyż jej ojciec był jednym z dyrektorów kompanii Kanału Sueskiego. Dziewczynką zajmowały się czarnoskóre piastunki.

Nel jest wesołą i pogodną dziewczynką, ale trochę nieśmiałą.

Jej najlepszym przyjacielem był jej towarzysz, Staś Tarkowski, młodzieniec sporo od niej starszy. Nel ufała mu bezgranicznie, traktowała go z wielkim szacunkiem. Była przekonana, że Staś będzie jej zawsze bronił, i że nigdy nie pozwoli jej skrzywdzić. Traktuje go jak starszego brata.

Nel z łatwością zdobywa sympatię otoczenia. Zaprzyjaźnia się z czarnoskórą Meą i Kalim.

Kocha zwierzęta i traktuje je z szacunkiem. Bardzo troszczy się o swojego psa, Sabę. Ratuje słonia od śmierci głodowej. Potrafi go nawet oswoić, dzięki swej delikatności i wrażliwości.

Nel jest dobrze wychowaną dziewczynką o nienagannych manierach. Jest pogodna, miła i uprzejma. Cechowała ją dziecięca naiwność i łatwowierność. Nie zawsze zdawała sobie sprawę z czyhających na nią niebezpieczeństw.

Była przerażona zachowaniem Stasia, gdy ten zabił kilku Beduinów, którzy ich przetrzymywali. Nie mogła się pogodzić z myślą, że chłopak, któremu bezgranicznie ufała jest zdolny do zabicia drugiego człowieka. I chociaż Staś zrobił to dla ratowania siebie i dziewczynki, Nel straciła do niego zaufanie. Obawiała się go.

Nel była drobną i chorowitą dziewczynką. Trudne warunki, w jakich podróżowała dały jej się we znaki. Gorączkowała, miewała omdlenia, a gdy zachorowała na febrę Staś troskliwie się nią zaopiekował. Zdobył dla niej chininę i czuwał przy niej cały czas.

Podróż powoduje, że mała Nel dojrzewa emocjonalnie. Staje się dzielna, odważna i zaradna. Potrafi manipulować Stasiem, który spełnia jej każdą zachciankę. Zaczyna rozumieć postępowanie Stasia. Bardzo go za to szanuje. Wspierała go jak mogła. Dzięki niej Staś do końca wierzył w to, co robi, i że uda im się wrócić do domu. Była oddaną przyjaciółką i towarzyszką niedoli.

Nel to wytrwała dziewczynka, bo w trudnych chwilach nie kaprysiła i nie okazywała niezadowolenia. Potrafiła zachować się jak dojrzała dziewczyna.

Nel jest wspaniałą postacią, bohaterką pozytywną i z pewnością godną naśladowania.

Pokazała, że bycie damą nie oznacza tylko „machanie wachlarzem” i noszeniem „białych rękawiczek”. Nie poddała się słabościom, potrafiła je przezwyciężyć. Nie narzekała, gdy dokuczał jej głód, pragnienie i zmęczenie. Wykazuje wielką odwagę, gdy staje w obronie bitego Stasia. Udowodniła, że potrafi wyjść z trudnych opresji, że potrafi pomagać innym, że można jej ufać i na niej polegać. Była dla Stasia najlepszym wsparciem i motywacją do działania.

Interpretacja tytułu „Zdążyć przed Panem Bogiem”, wypracowanie
„Zdążyć przed Panem Bogiem” – interpretacja tytułu Na wstępie należy wskazać jakim gatunkiem literackim jest ta lektura, Niestety ze względu...
„Curriculum vitae” interpretacja wiersza Leopolda Staffa, wypracowanie
„Curriculum vitae” interpretacja wiersza Leopolda Staffa Leopold Staff to jeden z najwybitniejszych polskich poetów. Urodził się 14. 09. 1878...
„Dies irae” J. Kasprowicz – interpretacja utworu
Podmiot liryczny nie ujawnia się na samym początku utworu. Wprowadza nastrój, relacjonuje. Opowiada o tym co będzie się działo tego dnia. Stosuje...
Bob Cratchit – charakterystyka bohatera „Opowieść wigilijna”, wypracowanie
Bob Cratchit był jednym z bohaterów występujących w powieści K. Dickensa pod tytułem „Opowieść wigilijna”. Bob był głową wielodzietnej rodziny...
Dwudziestolecie międzywojenne - wypracowanie sprawdzian
Epoka Dwudziestolecie Międzywojenne – nowe hasła polskiej poezji Okres międzywojenny był wyjątkową chwilą dla wszystkich polaków, niepowtarzalność...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *