Wypracowanie – charakterystyka Juranda ze Spychowa, Krzyżacy

Charakterystyka Juranda ze Spychowa, jednego z bohaterów książki H. Sienkiewicza, pt.: „Krzyżacy”. Akcja powieści toczy się na przestrzeni 11 – 12 lat (1399 – 1410), a krótki epilog wydłuża ten okres do 1466 r. (pokój w Toruniu).

 

Jurand ze Spychowa jest postacią fikcyjną. Jest rycerzem mazowieckim oddanym służbie królowi Władysławowi Jagielle. Cechuje go odwaga, duma, rycerskość. Żyje według zasad kodeksu rycerskiego. Po śmierci żony staje się bezwzględnym i mściwym człowiekiem. Pała żarliwą nienawiścią do Niemców i Krzyżaków, przez których zmarła jego żona. Jest okrutny i bezwzględny, zawzięty. Gdy dowiaduje się o porwaniu córki jest gotów poświęcić swą dumę i honor, by ratować ukochane dziecko. Zakonnicy szydzą z niego, wyśmiewają, upokarzają, a nawet okaleczają, po czym wypuszczają jako wynędzniałego, ślepego starca, pozbawionego honoru. Po wielu tragicznych wydarzeniach i śmierci jedynej córki Jurand zmienia się nie do poznania. Staje się litościwy i wiedzie los pokutnika, umiera z żalu niedługo po śmierci swej córki, Danusi.

 

Wypracowanie zawiera 512 wyrazów / 3478 znaków.

Jurand ze Spychowa jest bohaterem trzecioplanowym powieści Henryka Sienkiewicza pt.: „Krzyżacy”.

Jurand to mężny rycerz mazowiecki oddany służbie królowi Władysławowi Jagielle. Mieszkał w Spychowie, gdzie był komesem i właścicielem gródka na pograniczu polsko – krzyżackim.

Jurand to wysoki, silny, dobrze zbudowany mężczyzna, waleczny i odważny. Nosił płowe włosy i siwe wąsy. Nosił czarną przepaskę, która zasłaniała jedno oko, które Jurand stracił podczas jednej ze swoich potyczek z Niemcami. Miał zimne i groźne spojrzenie. Wyglądał na człowieka, z którym nie warto zaczynać. Cieszył się dobrą opinią i sławą. Świetnie władał orężem. Kierował się w życiu kodeksem rycerskim i starał się żyć według jego zasad. Pochodził z dobrego rodu i był majętnym człowiekiem.

Życie doświadczyło go bardzo ciężko. Podczas jednej z jego wypraw, gdy Krzyżacy próbowali porwać mu żonę, zmarła ona ze strachu. W rycerzu ujawniła wielka nienawiść i żądza zemsty na zakonnikach krzyżackich. Stał się ich pogromcą. Swoje życie poświęcił zemście i stał się postrachem Niemców. Krzyżacy nazywali go krwawym psem, bo żadnemu Krzyżakowi nie przepuścił. Był wobec nich okrutny, bezwzględny i nieugięty. Był przeciwnikiem trudnym do pokonania. Z wielkim uporem dążył do zamierzonych celów.

Jurand miał córkę Danusię, którą kochał ponad wszystko. Po śmierci matki, była pod opieką księżnej Anny Danuty. Była jedną z jej dwórek. Dla córki był gotów zrobić wszystko. Odrzucił rycerską dumę, by stanąć przed bramami Szczytna, gdzie Krzyżacy przetrzymywali porwaną Danusię. I chociaż czuł upokorzenie i hańbę, wiedział, że robi to dla jedynego, ukochanego dziecka. Z pokorą oczekiwał wejścia na zamek i spotkania z córką. Długo czekał pod bramą Szczytna, utracił godność, cześć i chwałę. Potraktowano go gorzej niż psa. Na zamku wyśmiewano go i zbito okrutnie. Wytykano mu jego bezradność i niemoc. Gdy wyszło na jaw oszustwo zakonników, Jurand wpadł w szał i pozabijał wielu rycerzy i dostojników niemieckich. Był przy tym nad wyraz mściwy i bezwzględny. Było to dowodem jego nadludzkiej siły.

Zemsta zakonników była wielce okrutna. Jurandowi odcięto prawą dłoń i oślepiono. Gdy w końcu go wypuszczono na wolność Jurand nie był już tą samą osobą. Stał się niedołężnym, starym ślepcem. Przedwcześnie postarzałym i zniszczonym zarówno fizycznie jak i psychicznie. Nie przypominał już wielkiego i dumnego rycerza, pogromcy Krzyżaków.

Po wszystkich krzywdach, jakie mu wyrządzono nie szukał już zemsty, swego oprawcę puścił wolno, przebaczył mu. Okazał wielką litość swemu największemu wrogowi.

Jurand z twardego, zawziętego i upartego człowieka, stał się człowiekiem spokojnym, litościwym, miłosiernym, o sercu pełnym przebaczenia. Stał się bardzo pobożny i często się modlił. Został pokutnikiem. Po śmierci córki wpadł w wielką rozpacz i załamał się. Zmarł wkrótce po ślubie Zbyszka i Jagienki.

Jurand ze Spychowa – człowiek waleczny, dzielny i odważny w obliczu wielkiej tragedii staje się okrutnym i bezwzględnym pogromcą Krzyżaków. Nie zna litości i miłosierdzia. Gdy umiera jego córka, staje się człowiekiem wielkiej wiary i miłosierdzia. Wybacza swemu oprawcy i największemu wrogowi. Z miłości do córki jest gotów na największe poświęcenie, utratę dumy i honoru.

Jurand ze Spychowa jest niewątpliwie wzorem człowieka silnej woli. Losy bohatera pokazują, że nawet najbardziej zatwardziały i zatruty zemstą człowiek może stać się dobry i miłosierny, że nawet najtwardsze serce da się skruszyć i nauczyć pokory.

Analiza i interpretacja utworu Czesława Miłosza "Zaklęcie"
Czesław Miłosz jest niewątpliwie jednym z największych poetów współczesnego świata. W latach 30 jego wiersze przesycone były katastrofizmem....
“Spleen II” interpretacja wiersza Charles Baudelaire, wypracowanie
Spleen II” interpretacja wiersza Charles Baudelaire Charles Baudelaire urodził się 09. 04. 1821 roku we francuskiej stolicy Paryżu. To tam spędził...
Ignacy Krasicki "Monachomachia" - wojna mnichów
Pamiętaj, że wypracowanie możesz pobrac wyłącznie do użytku własnego i nie posiadasz do niego praw majątkowych. Dalsza odsprzedaż lub umieszczanie...
„Eviva l’arte” Przerwy - Tetmajera i „Padlina” Baudelaire – interpretacje wierszy
„Eviva l’arte” Przerwy – Tetmajera Podmiot liryczny ujawnia się w tym utworze. Jest to podmiot zbiorowy, ponieważ wypowiada się w liczbie mnogiej....
Lampo – charakterystyka bohatera „O psie, który jeździł koleją”
Wypracowanie jest charakterystyką Lampo, psiego bohatera książki R. Pisarskiego pod tytułem „O psie, który jeździł koleją”. Lampo był przybłędą,...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *