Wypracowanie – charakterystyka Janosza Boki, Chłopcy z Placu Broni

Charakterystyka Janosza Boki, głównego bohatera „Chłopców z Placu Broni” Ferenca Molnara (szkoła podstawowa).

 

Janosz Boka ma czternaście lat i jest przywódcą grupy chłopców z Placu Broni. Chłopcy darzą go ogromnym zaufaniem, dokładnie wykonują wszystkie jego rozkazy, szanują go. Wspólnie tworzą zwartą grupę, wspierają się wzajemnie, pomagają sobie. Są oddanymi i wiernymi przyjaciółmi. Janosz to mądry, uczciwy i niezwykle dojrzały chłopiec. Zawsze stara się postępować właściwie, nie wszczyna bójek i kłótni. Jest honorowy nawet wobec wrogów. Potrafi przebaczać, ale brzydzi się zdradą. Ceni sobie wierność i oddanie kolegów. Jest dobrym przyjacielem. Jest wspaniałym przywódcą i strategiem. Potrafi dobrze zorganizować plan obrony i działania. Jest bohaterem godnym naśladowania.

 

Wypracowanie zawiera 361 wyrazów / 2471 znaków.

Jednym z głównych bohaterów powieści F. Molnara, pt.: „Chłopcy z Placu Broni” jest Janosz Boka. Chłopiec miał czternaście lat, ale jak na swój wiek wyglądał niezwykle dojrzale. Jego głos brzmiał „poważnie i głęboko”. Był bardzo poważny jak na swój wiek.

Janosz był przywódcą chłopców z Placu Broni. Cieszył się szacunkiem i poważaniem wśród kolegów. Imponował im mądrością i opanowaniem. Zawsze starał się postępować uczciwie i sprawiedliwie.

Janosz był dobrym i rozsądnym przywódcą. Potrafił mądrze rozwiązywać spory i godzić zwaśnionych chłopców. Był przezorny i ostrożny, nigdy nie wdawał się w kłótnie. Był niezwykle opanowany, nawet w chwilach zagrożenia.

Był uczciwym młodzieńcem, potrafił przyznać się do winy i przyjąć zasłużoną karę. Zawsze postępował według regulaminu i działał zgodnie z prawem. Był wyrozumiały i potrafił przebaczać, przyjął ponownie do grupy Gereba, który dopuścił się zdrady. Zawsze dbał o swoich towarzyszy, troszczył się o nich, nikomu nie dał zrobić krzywdy. Szanował swoich „żołnierzy”, chociaż początkowo nie doceniał małego Nemeczka. Boka cieszył się dużym zaufaniem, dlatego chłopcy bez zastanowienia wykonywali jego rozkazy. Nigdy nie wątpili w swojego przywódcę.

Boka był honorowym przywódcą, postępował właściwie i z godnością nawet wobec wrogów. Nie uciekał się do podstępów i intryg. Walczył uczciwie i honorowo. Nie znosił donosicielstwa, zdrady, nieuczciwości i kłamstwa. Był patriotą, który z wielkim oddaniem podjął walkę o swoją „małą ojczyznę”.

Był bardzo dobrym strategiem, umiał przygotować plan bitwy i obrony Placu Broni, działał z rozwagą i ostrożnością. Umiał podejmować właściwe decyzje.

Boka był również wrażliwym chłopcem, zdrada Gereba sprawiła mu przykrość, ale nie znegował i nie skrytykował kolegi. Ostatecznie mu przebaczył. Nie był mściwy i zawistny.

Bywało, że czuł się bezsilny i bezradny, np. gdy utracili Plac Broni lub, gdy umierał jego kolega Erno. Potrafił okazywać uczucia, było mu niezwykle smutno i przykro, gdy umarł Nemeczek, nie ukrywał łez.

Janosz Boka był wspaniałym i wartościowym młodym człowiekiem. Z oddaniem walczył o Plac Broni. Był dzielny i odważny, sprawiedliwy i honorowy. Szanował kolegów, wspierał ich. Był niezwykle dojrzały jak na swój wiek. Jego postępowanie wzbudzało wielki szacunek u kolegów. Chętnie go naśladowali i starali się postępować jak on. Był dla nich wielkim autorytetem.

Janosz Boka to wspaniała, pozytywna postać, dobry, wierny i oddany przyjaciel, i wielki „wojownik”.

Krysia Drohojowska – charakterystyka bohaterki „Pan Wołodyjowski”, wypracowanie
Poniższe wypracowanie stanowi charakterystykę Krysi Drohojowskiej, drugoplanowej bohaterki powieści H. Sienkiewicza pod tytułem „Pan Wołodyjowski”....
Panowanie Mieszka II – wypracowanie
Po śmierci Bolesława Chrobrego w 1025 r. nowym władcą państwa polskiego został Mieszko II, syn Bolesława, który w tym samym roku koronował się...
Kaj – charakterystyka bohatera H. Ch. Andersena
Bohaterem poniższej charakterystyki jest Kaj, postać występująca w baśni H. Ch. Andersena pod tytułem „Królowa Śniegu”. Był to wesoły i zawsze...
Reformacja w Polsce – wypracowanie z historii
Reformacja w Polsce rozprzestrzeniała się dość szybko. Było to związane ze ścisłymi związkami, jakie łączyły Polskę z krajami zachodu: Niemcami...
Charakterystyka Jacka Soplicy, bohatera Pana Tadeusza
Mickiewicz w swoim dziele „ Pan Tadeusz” skomponował doskonały zarys psychologiczny jednej z postaci. Charakterystyka Jacka Soplicy to obraz...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *