Wypracowanie – charakterystyka Jacka Stapletona, „Pies Baskervillów”

Jack Stapleton jest jednym z bohaterów występujących w powieści kryminalnej „Pies Baskervillów” napisanej przez A. Conan Doyle`a. Jack Stapleton mieszkał wraz z żoną Beryl na moczarach tuż przy posiadłości Baskervillów. Był przyrodnikiem, zajmował się polowaniem na motyle. Skrywał on pewną tajemnicę. Otóż był również członkiem rodziny Baskervillów, a dokładniej synem młodszego brata sir Charlesa, Rodgera. W związku z tym bohater rościł sobie prawo do majątku rodu Baskervillów. Dlatego tez uknuł intrygę, w którą wciągnął również żonę, która miała mu pomóc w pozbyciu się niechcianych rywali. W tym celu wykorzystał legendę o piekielnym czarnym psie, który rzekomo mordował wszystkich członków rodu Baskervillów. Kupił i wyszkolił ogromnego psa, którym posługiwał się w dokonywaniu zbrodni. Plan zbrodniarza, można by rzecz, był niemal doskonały, gdyby na jego drodze nie pojawił się Sherlock Holmes.

Wypracowanie zawiera  418 wyrazów / 2964 znaków.

Wypracowanie stanowi charakterystykę Jacka Stapletona, bohatera występującego w powieści A. Conan  Doyle`a pod tytułem „Pies Baskervillów”. Stapleton był przyrodnikiem, który osiadł na moczarach wraz z siostrą, Beryl tuż po osiedleniu się sir Charlesa w zamku. Był przyrodnikiem, zajmował się polowaniem na motyle.

Jack Stapleton był trzydziestokilkuletnim mężczyzną średniego wzrostu, chudym blondynem o wymuskanej, ogolonej twarzy, z wystającą szczęką.

„Był ubrany w szary garnitur i słomkowy kapelusz. Przez ramię miał przewieszone blaszane pudełko na rośliny, a w ręku niósł zieloną siatkę na motyle.”

Stapleton był człowiekiem fałszywym i obłudnym, stwarzał różne pozory. Wykorzystywał ludzi do swoich celów, w tym również i swoją zastraszaną siostrę, która jak się później okazało, była jego żoną. Nie miał skrupułów nawet wobec bliskiej osoby. Zmuszał ją do kłamstw i robienia rzeczy, które nie były zgodne z jej sumieniem. Zastraszał ją, krzyczał, traktował niegodnie i niewłaściwie. Był człowiekiem chciwym, bezwzględnym i okrutnym.

Bohater skrywał pewną tajemnicę. Otóż był również członkiem rodziny Baskervillów, a dokładniej synem młodszego brata sir Charlesa, Rodgera. W związku z tym bohater rościł sobie prawo do majątku rodu Baskervillów. Dlatego tez uknuł intrygę, w którą wciągnął również żonę, która miała mu pomóc w pozbyciu się niechcianych rywali. W tym celu wykorzystał legendę o piekielnym czarnym psie, który rzekomo mordował wszystkich członków rodu Baskervillów. Kupił i wyszkolił ogromnego psa, którym posługiwał się w dokonywaniu zbrodni. W swoich czynach był bezwzględny, nie miał skrupułów w mordowaniu niewinnych ludzi, nie widział nic złego w swoich działaniach. Plan zbrodniarza, można by rzecz, był niemal doskonały, gdyby na jego drodze nie pojawił się Sherlock Holmes.

Stapleton był oszustem i cwaniakiem. Niechętnie współpracował z Holmesem, a nawet odmawiał otwarcie współpracy. Knuł intrygi, działał podstępnie, a wszystko po to, by nie zostać wykrytym. Z pełną premedytacją przyglądał się działaniom detektywa i jego pomocnika, otwarcie utrudniając śledztwo, fabrykując dowody lub przenosząc podejrzenia na innych. To on właśnie przyczynił się do śmierci Seldena, brata pani Barrymore, który w chwili śmierci miał na sobie garnitur sir Henrego.

Stapleton był zdeterminowanym człowiekiem i gotowym do zrobienia wszystkiego, w celu osiągnięcia celu, którym było przejęcie majątku krewnych. Nikt i nic nie było w stanie mu przeszkodzić. Jednak działania, inteligencja i doskonała dedukcja Sherlocka Holmesa doprowadziła do wykrycia sprawcy dokonanych zbrodni. Tym zbrodniarzem był właśnie Jack Stapleton.

Bohater był okrutnikiem, człowiekiem bez za hamowań i sumienia. Był bezwzględnym mordercą. Po trupach dążył do określonego celu. Nie przejmował się nikim i niczym. Działał niczym mordercza maszyna, usuwająca ze swojej drogi wszelkie przeszkody. Nie miał szacunku do życia, ani do ludzi. Zgubiła go jego pazerność i zachłanność.

Barok w Polsce, dominujące nurty literackie, ramy czasowe.
Barok w Polsce–  dominujące prądy literackie, ramy czasowe. Nazwa epoki – barok pochodzi od portugalskiego słowa barocco dosłownie oznaczającego...
Obraz człowieka końca XIX wieku na przykładzie twórczości K. Przerwy - Tetmajera
Pamiętaj, że wypracowanie możesz pobrac wyłącznie do użytku własnego i nie posiadasz do niego praw majątkowych. Dalsza odsprzedaż lub umieszczanie...
Epoka renesansu w Polsce - wypracowanie, sprawdzian
Renesans w Polsce Epoka renesansu rozpoczęła się we Włoszech w połowie XIV wieku, w wieku XV kierunek ten zaczął już dominować w innych krajach...
Wizja szklanych domów Seweryna Baryki
Stefan Żeromski w „ Przedwiośniu” ukazuje utopijny obraz  szklanych domów. Poeta tym mianem określa jeden z działów lektury. Seweryn Baryka,...
Romantyzm - romantyczna koncepcja poezji i poety
Pamiętaj, że wypracowanie możesz pobrać wyłącznie do użytku własnego i nie posiadasz do niego praw majątkowych. Dalsza odsprzedaż lub umieszczanie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *