Wypracowanie – charakterystyka Jacka Stapletona, „Pies Baskervillów”

Jack Stapleton jest jednym z bohaterów występujących w powieści kryminalnej „Pies Baskervillów” napisanej przez A. Conan Doyle`a. Jack Stapleton mieszkał wraz z żoną Beryl na moczarach tuż przy posiadłości Baskervillów. Był przyrodnikiem, zajmował się polowaniem na motyle. Skrywał on pewną tajemnicę. Otóż był również członkiem rodziny Baskervillów, a dokładniej synem młodszego brata sir Charlesa, Rodgera. W związku z tym bohater rościł sobie prawo do majątku rodu Baskervillów. Dlatego tez uknuł intrygę, w którą wciągnął również żonę, która miała mu pomóc w pozbyciu się niechcianych rywali. W tym celu wykorzystał legendę o piekielnym czarnym psie, który rzekomo mordował wszystkich członków rodu Baskervillów. Kupił i wyszkolił ogromnego psa, którym posługiwał się w dokonywaniu zbrodni. Plan zbrodniarza, można by rzecz, był niemal doskonały, gdyby na jego drodze nie pojawił się Sherlock Holmes.

Wypracowanie zawiera  418 wyrazów / 2964 znaków.

Wypracowanie stanowi charakterystykę Jacka Stapletona, bohatera występującego w powieści A. Conan  Doyle`a pod tytułem „Pies Baskervillów”. Stapleton był przyrodnikiem, który osiadł na moczarach wraz z siostrą, Beryl tuż po osiedleniu się sir Charlesa w zamku. Był przyrodnikiem, zajmował się polowaniem na motyle.

Jack Stapleton był trzydziestokilkuletnim mężczyzną średniego wzrostu, chudym blondynem o wymuskanej, ogolonej twarzy, z wystającą szczęką.

„Był ubrany w szary garnitur i słomkowy kapelusz. Przez ramię miał przewieszone blaszane pudełko na rośliny, a w ręku niósł zieloną siatkę na motyle.”

Stapleton był człowiekiem fałszywym i obłudnym, stwarzał różne pozory. Wykorzystywał ludzi do swoich celów, w tym również i swoją zastraszaną siostrę, która jak się później okazało, była jego żoną. Nie miał skrupułów nawet wobec bliskiej osoby. Zmuszał ją do kłamstw i robienia rzeczy, które nie były zgodne z jej sumieniem. Zastraszał ją, krzyczał, traktował niegodnie i niewłaściwie. Był człowiekiem chciwym, bezwzględnym i okrutnym.

Bohater skrywał pewną tajemnicę. Otóż był również członkiem rodziny Baskervillów, a dokładniej synem młodszego brata sir Charlesa, Rodgera. W związku z tym bohater rościł sobie prawo do majątku rodu Baskervillów. Dlatego tez uknuł intrygę, w którą wciągnął również żonę, która miała mu pomóc w pozbyciu się niechcianych rywali. W tym celu wykorzystał legendę o piekielnym czarnym psie, który rzekomo mordował wszystkich członków rodu Baskervillów. Kupił i wyszkolił ogromnego psa, którym posługiwał się w dokonywaniu zbrodni. W swoich czynach był bezwzględny, nie miał skrupułów w mordowaniu niewinnych ludzi, nie widział nic złego w swoich działaniach. Plan zbrodniarza, można by rzecz, był niemal doskonały, gdyby na jego drodze nie pojawił się Sherlock Holmes.

Stapleton był oszustem i cwaniakiem. Niechętnie współpracował z Holmesem, a nawet odmawiał otwarcie współpracy. Knuł intrygi, działał podstępnie, a wszystko po to, by nie zostać wykrytym. Z pełną premedytacją przyglądał się działaniom detektywa i jego pomocnika, otwarcie utrudniając śledztwo, fabrykując dowody lub przenosząc podejrzenia na innych. To on właśnie przyczynił się do śmierci Seldena, brata pani Barrymore, który w chwili śmierci miał na sobie garnitur sir Henrego.

Stapleton był zdeterminowanym człowiekiem i gotowym do zrobienia wszystkiego, w celu osiągnięcia celu, którym było przejęcie majątku krewnych. Nikt i nic nie było w stanie mu przeszkodzić. Jednak działania, inteligencja i doskonała dedukcja Sherlocka Holmesa doprowadziła do wykrycia sprawcy dokonanych zbrodni. Tym zbrodniarzem był właśnie Jack Stapleton.

Bohater był okrutnikiem, człowiekiem bez za hamowań i sumienia. Był bezwzględnym mordercą. Po trupach dążył do określonego celu. Nie przejmował się nikim i niczym. Działał niczym mordercza maszyna, usuwająca ze swojej drogi wszelkie przeszkody. Nie miał szacunku do życia, ani do ludzi. Zgubiła go jego pazerność i zachłanność.

Oda „Do radości” Friedrich Schiller i „Bunt” Anna Świrszczyńska – interpretacje
„Do radości” Friedrich Schiller Podmiot liryczny wypowiada się w imieniu ogółu. To uczucie tak go rozpiera, że pragnie śpiewać. W ostatniej strofie...
Wypracowanie – streszczenie noweli „Dobra pani” E. Orzeszkowej
Nowelka opowiada o kobiecie imieniem Ewelina, która była zamożną wdową, mieszkającą w pałacyku wraz ze służbą. Pewnego dnia, gdy szła ulicami...
„Zmierzch” opowiadanie, Stefan Żeromski
„Zmierzch”  opracowanie opowiadania Stefana Żeromskiego „Zmierzch” to tytuł jednego z opowiadań autorstwa Stefana Żeromskiego. Akcja utworu rozgrywa...
„Granica” Zofia Nałkowska – wypracowanie Sens tytułu
Zofia  Nałkowska „Granica” interpretacja tytułu „Granica” autorstwa Zofii Nałkowskiej jest powieścią podejmująca tematykę społeczną. Autorka...
„Ja kiedy usta ku twym ustom chylę” interpretacja wiersza, Kazimierz Przerwa Tetmajer
„Ja kiedy usta ku twym ustom chylę” interpretacja wiersza Kazimierza Przerwy Tetmajera Kazimierz Przerwa Tetmajer urodził się 12.02.1865 w Ludźmierzu,...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *