Współczesność najważniejsze hasła epoki

Aby prawidłowo rozumieć zmiany zachodzące w danych okresach należy znać dominujące prądy literackie i artystyczne, które kształtowały ówczesny światopogląd. Stanowią one bowiem odpowiedz danego pokolenia na toczące się zmiany. Dla okresu współczesności należy znać następujące terminy: behawioryzm, dramat groteskowy, everyman, katastrofizm generacyjny, literatura emigracyjna, literatura faktu, neoklasycyzm, pokolenie apokalipsy spełnionej, pokolenie Kolumbów, pokolenie Współczesności, pokolenie nowej Fali.

 

W poniższym tekście dokładnie wyjaśniono każde hasło z osobna, popierając je stosownym przykładem. Tekst może posłużyć jako sprawdzian lub gotowa ściąga. Całość zawiera 458 słów.

Współczesność najważniejsze hasła epoki


Do najważniejszych terminów i pojęć epoki współczesnej zalicza się następujące hasła:


behawioryzm – ukształtowany w Stanach Zjednoczonych kierunek psychologiczny oparty na twierdzeniu, iż psychikę ludzką kształtuje środowisko. Behawioryzm pochodzi z naturalizmu odnoszącego się do eksponowania zwierzęcej natury człowieka. Warto wiedzieć, że właśnie tę technikę Tadeusz Borowski wykorzystał w cyklu swych opowiadań. Obraz obozów zagłady oraz żyjących w nich więźniów jest pozbawiony oceny emocjonalnej czy prezentacji odczuć, dominuje prezentacja wypowiedzi i powierzchownych ludzkich reakcji.


dramat groteskowy – to odmiana klasycznego dramatu polegająca na ukazaniu zdeformowanej, odrealnionej , absurdalnej i groteskowej rzeczywistości. Przykładami utworów realizujących założenia gatunku jest „Tango” Sławomira Mrożka.


everyman– zwrot w dosłownym tłumaczeniu oznacza- „każdy człowiek” to typ bohatera dominującego w epoce. Postać prezentująca dane zagadnienie jest bliżej nieokreślona, nie ma charakterystycznego wyglądu, wieku czy nazwiska. Zabieg ten ma na celu sugerować, że podobnym bohaterem może być każdy z nas, przeciętny człowiekiem, którego możemy spotkać a nawet odnaleźć w sobie.


katastrofizm generacyjny– termin ten stosowany jest w kontekście pokolenia Kolumbów, najczęściej jako swoiste przeczycie, że to właśnie tym młodym osobą przyjdzie poświęcić swe życie dla ojczyzny. Katastrofizm generacyjny bardzo silnie zaznacza się w wierszach K.K Baczyńskiego np.” Z głową na karabinie”.


literatura emigracyjna- to dzieła artystów, którzy świadomie podjęli decyzję o pozostaniu poza granicami kraju po wiadomości na temat rozstrzygnięcia konferencji jałtańskiej i ustalenia nowego p0orządku politycznego w Europie. Zaliczyć tu możemy: Gombrowicza, Wierzyńskiego, Lechonia, czy Grudzińskiego.


literatura faktu– to swoiste połączenie historycznego dokumentu z prozą będącą na granicy artystycznej wypowiedzi. Cechą charakterystyczną literatury faktu jest rezygnacja z autorskiego komentarza a oddanie głosu  świadkom , którzy relacjonują zdarzenia. Do dzieł spełniających założenia gatunku zalicza się: „Medaliony” Zofii Nałkowskiej czy „Zdążyć przed Panem Bogiem Hanny Krall.


neoklasycyzm– sama nazwa została wprowadzona przez Georga Orwela oznaczając język fałszujący i tuszujący rzeczywistość, podporządkowany totalitaryzmowi


pokolenie apokalipsy spełnionej- termin stosowany w odniesieniu do pokoleniu Kolumbów, ,które musiało istnieć w epicentrum II wojny światowej.


pokolenie Kolumbów- to pierwsze pokolenie, które przyszło na świat w wolnej od zaborów ojczyźnie, wychowane w tradycji chrześcijańskiej, któremu przyszło zmagać się z jedną z największych tragedii w historii świata jaką była II wojna światowa. Do grupy tej zalicza się np.: Tadeusza Różewicza, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego czy Aleksandra Kamieńskiego.


pokolenie Współczesności-  nazwa wywodzi się od pisma literackiego, tworzący artyści charakteryzowali się dużą indywidualnością i optymizmem. Zwolenników prądu można również określić jako pisarzy i krytyków, którzy zaczęli tworzyć po czasach stalinowskich, reżim ustąpił wolności i nieskrępowanej wyobraźni. Inaczej pokolenie to nazywano „56” ze względu na datę rok 1956 w którym ta grupa silnie zaznaczyła swą obecność.


pokolenie nowej Fali– nazwa pokolenia, które przyszło na świat w ostatnich latach wojny lub zaraz po jej zakończeniu. Przedstawicielom tej grupy obce pozostały doświadczenia wojny głęboko jednak przeżywali wydarzenia marca 1968 oraz małą stabilizację.

Charakterystyka Jacka Soplicy, bohatera Pana Tadeusza
Mickiewicz w swoim dziele „ Pan Tadeusz” skomponował doskonały zarys psychologiczny jednej z postaci. Charakterystyka Jacka Soplicy to obraz...
Charakterystyka Fausta, J.W Goethe, wypracowanie
J.W Goethe „Faust” Faust to tytułowy bohater dramatu J. W. Goethego. Poznajemy go jako starego średniowiecznego alchemika, swe życie spędził...
Wypracowanie – Prawdy moralne i obrzędy w II cz. Dziadów Adama Mickiewicza
Dziady cz. II i IV powstały w czasach Wileńskich, czyli gdy Mickiewicz studiował w Wilnie oraz Kownie, gdzie był nauczycielem. II cz. Dziadów...
"My idol" - wypracowanie po angielsku
My idol – Kate Winslet – a film actor. I like the cinema very much therefore I have chosen to write something about one of my favourite actresses...
„Nie wierzę w nic” interpretacja wiersza Kazimierz Przerwa Tetmajer, wypracowanie
„Nie wierzę w nic” interpretacja wiersza Kazimierza Przerwy Tetmajera „Nie wierzę w nic” to tytuł wiersza Kazimierza Przerwy Tetmajera. Utwór...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *