Wojtek Krystek – charakterystyka postaci „Wspomnienie niebieskiego mundurka”

Wojtek Krystek jest jednym z bohaterów książki autorstwa Wiktora Gomulickiego zatytułowanej „Wspomnienia niebieskiego mundurka”. Jego ojciec był stolarzem, rodzina wiodła skromne życie. Ojciec zajmował się meblami, trumnami i innymi sprzętami domowego użytku. Dzięki temu chłopiec wiedział bardzo dużo o produkcji i konserwacji mebli, czym niezwykle imponował kolegom ze szkoły. Chłopiec spał w warsztacie ojca, w zrobionej przez niego niegdyś trumnie, gdyż w domu nie było miejsca na wstawienie łóżka dla chłopca w pokoju. Wojtek był poczciwym i rosłych chłopcem z kędzierzawą czupryną. Nie miał wielkich zdolności do nauki, ale jakoś radził sobie dzięki swojej zawziętości.

 

Wypracowanie zawiera  363 wyrazy / 2459 znaków.

Wojtek Krystek jest jednym z bohaterów książki Wiktora Gomulickiego zatytułowanej „Wspomnienia niebieskiego mundurka.” Był synem prostego robotnika – stolarza, ale nikogo to nie raziło.

„Mieszkanie państwa Krystków było bardzo szczupłe. Przy dużej izbie warsztatowej jeden mały pokoik i mniejsza jeszcze kuchenka — to wszystko. A rodzina składała się z ośmiu osób.

Pokoik służył za sypialnię rodzicom i pięciorgu drobnych dzieci. W warsztacie jadano, razem z czeladnikami, obiad i wieczerzę; tu również, po skończonej robocie, Wojtuś odrabiał lekcje i sypiał. A że na łóżko miejsca nie było, więc sypiał — w trumnie.”

Gdy chłopiec nie chodził kilka dni do szkoły, koledzy postanowili go odwiedzić, a ich zaskoczenie było przeogromne, gdy ujrzeli kolegę leżącego w trumnie. Było to dla nich wielkim szokiem, ale, gdy Wojtek im wszystko wyjaśnił uspokoili się.

„Był to poczciwy, nieco rozlazły wyrostek, z dużą głową i kędzierzawymi włosami, w których tkwiło zawsze pełno drobnych wiórków stolarskich.” Dzięki rzemiośle ojca, Wojtek wiele wiedział o stolarce a swoją niezwykłą wiedzą imponował kolegom ze szkoły. Często, na ich prośbę opowiadał z czego, co jest zrobione. Wzbudzał w kolegach niesamowitą ciekawość, a oni słuchali go z wielkim zainteresowaniem. Koledzy szanowali go i podziwiali. „Czasem na przechadzce, gdy znaleźli kilka deszczułek, przynosili je Krystkowi, a on, zasiadłszy w rowie na kamieniu przydrożnym lub pod drzewem w polu, tłumaczył im metodą poglądową: jak to powstają stoły, łóżka, szafy…

Słuchali wykładu z nadzwyczajnym zajęciem. To wszystko było dla nich takie nowe! Takie ciekawe!”

„Wojtek miał małe zdolności, ale był zawzięty. Zawziął się dostawać dobre stopnie i — dostawał je. Niewiele rozumiał z tego, co się uczy, ale każdą lekcję wykuwał doskonale na pamięć i wypowiadał nauczycielowi jednym tchem, z zamkniętymi do połowy oczyma, — jakby w obawie, żeby jakie niespodziane wrażenie wzrokowe szyków mu nie popsuło. Za to w zwykłej rozmowie płynnym bynajmniej nie był. Zawadzała mu tu samogłoska „a”, którą wtrącał co kilka słów bez żadnej potrzeby, wymawiając ją przez nos i ponad wszelką miarę przeciągając.”

Wojtek Krystek jest postacią pozytywną. Jest zawzięty i chociaż ma problemy z nauką, potrafi zdobywać dobre stopnie. Jest wytrwały i nie szybko się zniechęca. Posiada dużą wiedzę o rzemiośle stolarza, czym wzbudza podziw i szacunek kolegów. Jest prostym, ale dobrym chłopcem, wspaniałym kolegą i wiernym przyjacielem.

Monolog Kordiana („Kordian”) oraz „List do matki” – interpretacje utworów Słowackiego
„Kordian” (monolog Kordiana) Słowacki Jest to monolog Kordiana. Jest on piętnastoletnim chłopcem, należącym do bardzo zamożnej rodziny. Przebywa...
Arcydzieła literatury średniowiecznej, wypracowanie
Arcydzieła literatury średniowiecznej Każda epoka posiada szereg dzieł literackich jednak jedynie niektóre z nich zyskują miano arcydzieł w przypadku...
„W Weronie” oraz „Dobranoc” – interpretacje utworów Norwida i Mickiewicza
„W Weronie” Norwid Sam tytuł sugeruje związek z najsłynniejszym dramatem Szekspira. Występują imiona głównych bohaterów. Wiersz zbudowany jest...
Oświecenie najważniejsze terminy literackie i pojęcia- ściąga , sprawdzian
Oświecenie  najważniejsze terminy literackie i pojęcia- ściąga , sprawdzian Każda epoka literacka charakteryzowana zostaje poprzez związane...
„Ludzie, którzy szli” Tadeusz Borowski wypracowanie
Tadeusz Borowski „Ludzie, którzy szli” „Ludzie, którzy szli” to jedno z wielu opowiadań Tadeusza Borowskiego zgromadzone w cyklu. Utwór ukazuje...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *