Thorin Dębowa Tarcza – charakterystyka bohatera, „Hobbit, …” Tolkiena

Charakterystyka Thorina Dębowej Tarczy, jednego z bohaterów „Hobbita, …” J. R. R. Tolkiena. Poznajemy Thorina jak krasnoluda owładniętego chęcią zemsty na smoku, i którego największym pragnieniem jest odzyskanie skarbu krasnoludów, zagarniętego niegdyś przez tego stwora imieniem Smaug. Był to krasnolud posiadający wiele umiejętności, doskonale władał mieczem, był silny, ale także uparty i zbyt pewny siebie. Udział w wyprawie zorganizowanej przez Gandalfa Szarego, mającej na celu zabicie smoka Smauga i odzyskanie skarbu, wziął Thorin tylko głównie z chęci zemsty i odzyskaniu bogactw. Wypracowanie zawiera  452 wyrazy / 3075 znaków.

Thorin Dębowa Tarcza jest jednym z bohaterów powieści J. R. R. Tolkiena pod tytułem „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Thorin należał do rasy krasnoludów. Był potomkiem Króla spod Góry, synem Thraina II, miał być dziedzicem spuścizny miasta Dal, które słynęło z krasnoludzkich skarbów i niezwykłych wytworów. Urodził się i wychował w Ereborze. Jednak po napaści Smauga na siedlisko krasnoludów, Thorin wraz z innym krasnoludami wędrował po Śródziemiu, aż osiadł w górach Ered Luin.

Thorin Dębowa Tarcza był krasnoludem wspaniałej i dumnej postawy. Był silny, sprawny, doskonale władał bronią. Był odważny i dzielny.

Był jednak owładnięty chęcią zemsty na smoku i pragnieniem odzyskania skarbów, ukrytych w dawnych kuźniach krasnoludzkich na Samotnej Górze, a które zostały im zrabowane przez smoka Smauga i doskonale pilnowane. Kierowała nim żądza zemsty i chęć zagarnięcia skarbu tylko dla siebie. Początkowe pobudki wzięcia udziału w Bitwie Pięciu Armii nie należały do właściwych. Thorin był chciwy i zachłanny. W trakcie wyprawy dał się poznać jako krasnolud owładnięty chęcią zdobycia bogactwa. Stawał się porywczy, coraz bardziej pewny siebie, agresywny, nerwowy.

Bohater był również niezwykle uparty i zbyt pewny siebie, co omal go nie doprowadziło do zguby. Owładnięty żądzą przejęcia skarbu omal nie doprowadził do śmierci przyjaciela, Bilba. Po pokonaniu smoka przez Barda Bilbo pragnął podzielić skarb między wszystkich uczestników wyprawy, jednak Thorin nie chciał o tym słyszeć, wpadł w szał i rzucił się na przyjaciela. Przestał myśleć logicznie, uważał przyjaciół za wrogów, którzy pragną odebrać mu jego bogactwa. Węszył spisek i nie docierały do niego argumenty towarzyszy. Uważał, że wszyscy pragnęli przejąć jego skarb.

Obłęd, w którym się znajdował Thorin ustąpił i bohater zrozumiał swój haniebny czyn i postępek. Zrozumiał, że jest słaby i ogarnięty mocą złota.

To właśnie chciwość krasnoludzka powodowała te zachowania bohatera, której nie umiał się wyzbyć.

Thorin wykazał się również wielką przyjaźnią i bohaterstwem, zrehabilitował się w trakcie bitwy Pięciu Armii. Stanął po stronie dobra i jako sojusznik dzielnie i walecznie walczył. W bitwie jednak został ciężko ranny i zmarł.

Na łożu śmierci zrozumiał swoje złe uczynki i poprosił Bilba, swojego wiernego przyjaciela o przebaczenie. Czuł skruchę. Docenił swojego przyjaciela i zrozumiał, że złoto i wszystkie skarby świata nie są nic warte po śmierci. Przekonał się, że największą i najcenniejszą  wartością jest przyjaźń i w zgodzie pragnął pożegnać się ze swoim przyjacielem, Bilbem.

Thorin Dębowa Tarcza to niezwykły bohater. To krasnolud, przywódca, dzielny i waleczny wojownik, ale i doskonały mówca. Zaprzyjaźnił się z hobbitem, którego wcześniej nie doceniał, a który okazał się jego wiernym towarzyszem.

Negatywną cechą krasnoluda była niepochamowana chciwość i żądza zemsty. Nie miał zbyt silnego charakteru, skoro nie potrafił się ich wyzbyć. Dopiero na łożu śmierci zrozumiał, co tak naprawdę liczy się w życiu.

Pochowano Thorina z największymi honorami, godnymi prawdziwego króla Krasnoludów.

Doman – charakterystyka bohatera „Stara baśń” J. I. Kraszewski
Doman jest jednym z bohaterów występujących w powieści J. i. Kraszewskiego pod tytułem „Stara baśń”. Jest to „słuszny mężczyzna, odziany po domowemu,...
Neoromantyzm, motywy romantyzmu w Młodej Polsce
Nawiązania do romantyzmu w epoce Młodej Polski Nawiązywanie do romantyzmu w epoce Młodej Polski było zjawiskiem powszechnym stąd druga nazwa...
„Chudy literat” Adam Naruszewicz – omówienie utworu, wypracowanie
Adam Naruszewicz „Chudy literat” – analiza utworu Polska w dobie oświecenia przeżywała trudny i burzliwy okres, pomimo tego za czasów panowania...
Bolesław Leśmian – notka biograficzna i wypracowanie z wiersza „Topielec”
„Topielec” Bolesław Leśmian Topielec to słowo oznaczające osobę, która się utopiła. W wierszu jest to topielec zieleni, demon zieleni. Podmiot...
Zapomnienie” Stefan Żeromski, wypracowanie
„Zapomnienie”  opracowanie opowiadania Stefana Żeromskiego „Zapomnienie” to jedno z opowiadań autorstwa Stefana Żeromskiego. Akcja utworu ma...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *