Sam Gamgee – charakterystyka postaci, „Władca pierścieni”

Wypracowanie stanowi charakterystykę Sama Gamgee, jednego z bohaterów trylogii J. R. R. Tolkiena „Władca pierścieni”. Sam jest nie tylko sługą Froda Bagginsa, ale również jego przyjacielem i powiernikiem. Do udziału w wyprawie skłania go pragnienie przeżycia niesamowitych przygód, o których słuchał od Bilba Bagginsa, ale również fakt poznania Elfów, którzy go fascynowali. Sam mieszkał w Hobbitonie i nigdy nie zapuszczał się po za okolice wioski. Czasem udawał się z przyjaciółmi na niedalekie wycieczki po lesie i okolicach. Najchętniej spędzał czas w gospodzie na paleniu fajki, popijaniu piwa i słuchaniu opowieści innych hobbitów. Zupełnie przypadkiem zostaje wplątany w wyprawę do Rivendell, gdzie towarzyszy Frodowi. Sam okazuje się wspaniałym towarzyszem podróży, do końca wiernym swojemu przyjacielowi Frodowi.

 

Wypracowanie zawiera 459 wyrazów / 3091 znaków.

Sam był synem ogrodnika, Hamfasta, zwanego Dziaduniem i wiernym towarzyszem Froda. Całe życie mieszkał w Hobbiton.

Był cichym i raczej spokojnym hobbitem, niezwykle nieśmiałym, głównie w stosunku do dziewcząt. Niezwykle podobała mu się Różyczka Cotton, ale nie miał odwagi zbliżyć się do niej i wyznać swoje uczucia.

Wiódł spokojne życie, zajmując się ogrodem. Czasem udawał się z przyjaciółmi na niedalekie wycieczki po lesie i okolicach. Najchętniej spędzał czas w gospodzie na paleniu fajki, popijaniu piwa i słuchaniu opowieści innych hobbitów. Był cichy i nieśmiały.

Był nieco naiwny i raczej tchórzliwy. Najchętniej odbywał bliskie i krótkie podróże, chociaż był niezwykle ciekaw świata i istot w nim mieszkających.

Zupełnie przypadkiem zostaje wplątany w wyprawę do Rivendell, gdzie towarzyszy Frodowi. Do udziału w wyprawie skłania go pragnienie przeżycia niesamowitych przygód, o których słuchał od Bilba Bagginsa, ale również fakt poznania Elfów, którzy go fascynowali. Sam okazuje się wspaniałym towarzyszem podróży, do końca wiernym swojemu przyjacielowi Frodowi.

W wyprawie do Mordoru wykazał się niezwykłą odwagą, ratując Froda z rąk pajęczycy. To on wyniósł na własnych barkach Froda na szczyt Orodruiny i zaprowadził do Szczeliny Zagłady. Był również powiernikiem Pierścienia. Pomimo iż nie umiał władać mieczem, nie znał sztuki wojennej i przede wszystkim nie miał zielonego pojęcia co czeka go podczas, tak długiej i niebezpiecznej wyprawy, podjął się jej i nie raz nastawiał karku za swojego pana i przyjaciela, którym był Frodo Baggins.

Był samodzielny, umiał gotować, wiązać najlepsze węzły i potrafił dochować każdej tajemnicy. Jednak nie był ani zbyt mądry, ani bystry. Był zwykłym, wiejskim chłopcem, nie mającym pojęcia o wojnie, wrogach i niebezpieczeństwie, a mimo to towarzyszył Frodowi i wykazał wiele cech, o które do tej pory nikt go nawet nie podejrzewał.

Był odważny, dzielny, nie zawsze wiedział co robi, ale dla ratowania przyjaciela był gotów do największych poświęceń. Był uparty, stanowczy i niezwykle lojalny. Dla przyjaciela gotów był poświęcić wszystko, nawet własne życie. Nie porzucił towarzysza ani na chwilę. Podążał za nim krok w krok. Nie poddał się zwątpieniu, słabościom, ani omotaniu przez Golluma.

Można by stwierdzić, że to właśnie dzięki wsparciu Sama, Frodowi udało się dotrzeć do Góry Przeznaczenia i zniszczyć Pierścień Jedyny.

Po powrocie do Hobbiton, Sam zebrał się na odwagę i wyznał swoje uczucia Róży Cotton, z którą się ożenił.

Sam był niepozornym ogrodnikiem, spokojnym i nieśmiałym hobbitem. Jednak wyprawa do Gondoru zmieniła go nie do poznania. Sam stał się dzielny, odważny i mężny. Dla przyjaciela gotów był poświęcić życie, a nie ma nic cenniejszego w przyjaźni, niż oddanie za kogoś własnego życia. Swoimi szlachetnymi czynami udowodnił, że jest wart przyjaźni, godny największego zaufania, wspaniałym towarzyszem podróży, jak i niedoli.

Sam jest najlepszym przykładem na to, że nawet najbardziej niepozorna i wydawałoby się słaba osoba, może dokonać wielkich czynów. Takim bohaterem jest właśnie Sam Gamgee z „Władcy pierścieni”.

„Strąceni z niebiosów. Lucifer” interpretacja wiersza, Tadeusz Miciński
„Strąceni z niebiosów. Lucifer” interpretacja wiersza Tadeusza Micińskiego Tadeusz Miciński urodził się 09.11. 1873 roku w Łodzi. Poeta z wykształcenia...
„Prolog” interpretacja wiersza Jarosława Iwaszkiewicza, wypracowanie
„Prolog” interpretacja wiersza Jarosława Iwaszkiewicza „Prolog” to jeden z wierszy autorstwa Jarosława Iwaszkiewicza. Dokonując analizy utworu...
Średniowiecze cechy, opis epoki, wypracowanie
Średniowiecze charakterystyka epoki Nazwa epoki średniowiecze inaczej „wieki średnie” powstała za sprawą twórców renesansu, to oni bowiem tym...
Fraszka “Na zdrowie” Jan Kochanowski - interpretacja
Na zdrowie – treść Jan Kochanowski Szlachetne zdrowie, Nikt się nie dowie, Jako smakujesz, Aż się zepsujesz. Tam człowiek prawie Widzi...
"Opowieść małżonki św. Aleksego" - portret Famijany oraz interpretacja wiersza
         Małżonka św. Aleksego jest kobietą, która bardzo kochała swego męża. Przez latcierpiała, nie wiedząc, co się z nim dzieje, czekała....

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *