Popiel / Chwostek – charakterystyka bohatera J. I. Kraszewskiego „Stara baśń”

Poniższe wypracowanie jest charakterystyką jednego z bohaterów powieści „Stara baśń” J. I. Kraszewskiego. Popiel, zwany pogardliwie Chwostkiem jest władcą Polan. Jest jednak człowiekiem nie godnym stanowiska, które piastuje. Jest okrutny, bezwzględny i dumny. Nie przejmuje się losami swych poddanych. Lubi patrzeć jak się  wzajemnie zabijają, czerpiąc z tego niepochamowaną satysfakcję. Za sprawą swojej żony, Brunhildy, która okazuje się być bezwzględną morderczynią, dopuszcza się wielu zbrodni, nie czując przy tym żadnych wyrzutów sumienia. Jest złym człowiekiem, lubiącym okazywać władzę. Jego okrucieństwo i złe rządy doprowadzają do buntu kmieci, w wyniku którego Popiel ginie  wraz z rodziną w oblężonej wieży. Spotyka go zasłużona kara.

 

Wypracowanie zawiera  413 wyrazów / 2870 znaków.

Popiel zwany pogardliwie Chwostkiem jest jednym z bohaterów powieści J. I. Kraszewskiego pod tytułem „Stara baśń”. Popiel pochodzi z rodu Leszków. Jest władcą Polan, jednak niegodnym swojego stanowiska. Jego żoną jest Brunhilda z pochodzenia Niemka, która nienawidzi swojej nowej ojczyzny i gardzi swoimi poddanymi. To ona ma tak wielki wpływ na decyzje Chwostka.

Chwostek to „średniego wzrostu, przysadzistej postawy mężczyzna, z twarzą czerwoną, czarnym włosem długim, rzadką brodą, dzikim a ostrym wejrzeniem. Suknię miał tym prawie krojem, co wszyscy, z szerokimi rękawami, ujętą pasem, nasadzanym mosiężnymi i srebrnymi ozdobami, szyję obnażoną, na nogach skórznie, sznurami wełnianymi, czerwonymi poopasywane. Lecz suknia była z cienkiej tkani, lamowana bogato, za pasem tkwił miecz w świetnej oprawie, a na łańcuszku takiż nóż wisiał.” Jego postawa i spojrzenie sprawiały, że wyglądał groźnie i srogo. Wśród poddanych wzbudzał strach i niepokój.

Był człowiekiem nieobliczalnym, poddani bali się go i nie mieli odwagi mu się sprzeciwić. Nie dbał o swoich poddanych, nie czuł z nimi żadnej więzi. Nie zależało mu na sprawiedliwości i praworządności w kraju. Liczyły się dla niego władza, bogactwo i dobry trunek. Cenił sobie wygodne życie.

Był to człowiek, który lubił okazywać władzę, chełpił się nią, a nawet wykorzystywał do osiągania prywatnych celów. Za sprawą swojej żony Brunhildy, dopuszczał się wielu makabrycznych zbrodni. Zamordował swoich krewnych i z wielką satysfakcją patrzył na śmierć swoich ludzi, którzy zabijali się wzajemnie, będąc pod wpływem zatrutego miodu.

Nie liczył się z nikim. Był dumny i butny. Nikomu nie okazywał szacunku, troski ani współczucia. Nie miał w sobie żadnych człowieczych uczuć. Był wybuchowy, łatwo ulegał złości. O jego okrucieństwie i bezwzględności świadczą jego własne słowa: „Wszystkie to plemię w pień niech wytną! – wołał wzburzony.  – Niech je w niewolę uprowadzą, niech orzą nimi! Niech przychodzą Sasi, niech niszczą! Jaszczurczy ten ród i tych kmieci wygubić trzeba!” Nienawidził swojego rodu, gardził nim.

Jego okrucieństwo i złe rządy doprowadziły do buntu kmieci, w wyniku którego Popiel zginął  wraz z rodziną w oblężonej, przez kmieci, wieży. Spotkała go zasłużona kara. Zdesperowany lud podjął decyzję o zdetronizowaniu mordercy i skrytobójcy. Chwostek był okrutnikiem, którego należało natychmiast obalić. Lud nie potrafił ścierpieć więcej okrucieństwa, którego dopuszczał się ten zły i opętany nienawiścią człowiek. Chwostek i jego żona byli bezwzględnymi mordercami, a jedynym sposobem na powstrzymanie ich, była śmierć.

Chwostek to czarny charakter w powieści Kraszewskiego. To okrutnik pozbawiony człowieczeństwa i wszelkich cech godnych dobrego władcy. Nie prezentował ze sobą nic godnego naśladowania. Był złym i nieobliczalnym człowiekiem i haniebnym władcą, a śmierć była dla niego zasłużoną karą.

Romuald Traugutt – charakterystyka postaci E. Orzeszkowej „Gloria victis”
Wypracowanie stanowi charakterystykę jednego z głównych bohaterów noweli autorstwa E. Orzeszkowej pod tytułem „Gloria victis”, Romualda Traugutta,...
„Campo di Fiori” interpretacja wiersza Czesława Miłosza, wypracowanie
„Campo di Fiori” interpretacja wiersza Czesława Miłosza Dokonując analizy wiersza Czesława Miłosza „Campo di Fiori” należy najpierw omówić jego...
Psałterz Dawidów - Jan Kochanowski, wypracowanie
Jan Kochanowski – Psałterz Dawidów Jak Kochanowski to jedna z najwybitniejszych postaci, która zapisała się w historii literatury polskiej. Jego...
Lament świętokrzyski - analiza utworu, wypracowanie
Lament świętokrzyski –  analiza utworu Lament świętokrzyski to jeden z cennych zabytków literatury polskiej pochodzący z epoki średniowiecza....
Wyrażenia pochodzące z mitów – rodowód i znaczenie
Wyrażenia pochodzące z  mitów – rodowód i znaczenie Mitologiczne obrazy zawarte w mitach stały nośnikami wyrażeń, które do dziś są stosowane...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *