Polska za Bolesława Krzywoustego – wypracowanie

Wypracowanie (gimnazjum, liceum) dotyczy Bolesława Krzywoustego, którego panowanie w Polsce przypadało na lata 1102 – 1138. Od początku swego panowania dążył do ponownego przyłączenia do Polski Pomorza, które po śmierci Chrobrego uniezależniło się i powróciło do pogaństwa. Bolesław Krzywousty wzmocnił Polskę wewnętrznie i podniósł jej znaczenie na arenie międzynarodowej. W chwili śmierci zostawił pięciu synów. By uniknąć bratobójczych walk o władzę, jakie sam toczył ze swym bratem Zbigniewem, Krzywousty wprowadził zasadę senioratu.

Wypracowanie zawiera 484 wyrazy / 3504 znaki.

Po śmierci Bolesława Śmiałego rządy w państwie objął jego młodszy brat, Władysław Herman, który wyrzekł się królewskiej korony. Władysław Herman miał dwóch synów: starszego Zbigniewa i młodszego Bolesława.

Władysław Herman po ustaniu zamieszek w 1097 r. wydzielił swym synom odrębne dzielnice. Zbigniew otrzymał Wielkopolskę i Kujawy, a Bolesław Kraków, Sandomierz i Śląsk (który wcześniej wydzielony był Zbyszkowi).

Ich ojciec zatrzymał Mazowsze oraz zwierzchnictwo nad głównymi grodami.

W 1099 r. udało się obu braciom wypędzić Sieciecha.

Gdy w 1102 r. zmarł Władysław Herman, Zbigniew rozszerzył swoje władztwo na Mazowsze. Bolesław rozpoczął za granicą poszukiwanie sojuszników, którzy umocniliby jego pozycję w kraju. Wówczas to związał się z Rusią, a przypieczętowane zostało małżeństwem ze Zbysławą w 1103 r.

Zawarł również układ z Węgrami.

Odmówił Czechom płacenia trybutu ze Śląska i rozprawił się ze swym bratem, Zbigniewem, który uciekł z kraju.

Powrót Bolesława Krzywoustego ( 1102 – 1138) do zasady jedynowładztwa był wstępem do samodzielności politycznej.

Gdy poparł on Węgry (1108 r.) przed napaścią niemiecko – czeską, wówczas władca Niemiec – Henryk V pod pozorem pomocy Zbigniewowi ruszył latem 1109 r. na Polskę. Chęć ponownego narzucenia Polsce zależności lennej była faktycznie główną przyczyną wyprawy rycerstwa z Niemiec i Czech. Armia niemiecka ruszyła w górę Odry i stanęła pod Głogowem (dzielnie się broniącym) – nie został zdobyty. Przed najeźdźcą broniły się również Bytom Odrzański i Wrocław. Niemcy musieli wycofać się, tak, że wynik wojny okazał się dla Polski korzystny.

Tragicznie skończył Zbigniew, któremu Krzywousty pozwolił wrócić do kraju, gdzie wkrótce uwięziony i oślepiony zmarł.

Umocnienie pozycji Polski wobec Cesarstwa pozwoliło Krzywoustemu podjąć wyprawę zbrojną w celu przywrócenia panowania Polski nad Pomorzem. W 1116 r. udało się Krzywoustemu opanować Pomorze Wschodnie z Gdańskiem, a w latach 1121 – 1122 – Zachodnie ze Szczecinem.

Warunki, na jakich książę pomorski Warcisław uznał zwierzchnictwo władcy polskiego, zobowiązywały go do złożenia hołdu i opłacania trybutu. Ważnym warunkiem była też chrystianizacja Pomorza.

Dzieje państwa polskiego wskazywały, że w XI w. stopniowo słabła władza panującego, groziło rozbicie jedności Polski. Umierając, w 1138 r. zostawił pięciu synów. Dlatego też, aby zachować jedność państwa i zapobiec bratobójczym walkom o tron, podobnym do tych, jakie sam prowadził ze, Zbigniewem, Bolesław Krzywousty w porozumieniu z możnymi wprowadził w 1138 r. ustawę sukcesyjną, zwaną statutem. Statut wprowadzał zasadę senioratu, czyli dziedziczenia tronu, mającemu przypadać najstarszemu z synów, a później najstarszemu wiekiem z książąt piastowskich.

Senior, oprócz ziemi dziedzicznej dysponował dzielnicą senioralną, przez co miał przewagę nad braćmi. Ponad to prowadził on politykę zagraniczną. Do niego należało prowadzenie wojen i zawieranie układów, w kraju sprawował zwierzchnictwo nad braćmi, miał prawo do obsadzania załogami głównych grodów w dzielnicach młodszych braci oraz prawo inwestytury duchowieństwa.

Statut ten został obalony zaledwie kilka lat po jego śmierci.

Bolesław krzywousty w ciągu swego długiego panowania wzmocnił Polskę wewnętrznie i podniósł jej znaczenie na arenie międzynarodowej. Prowadził liczne wojny, podczas których dał się poznać jako znakomity wódz odnosząc zwycięstwa w blisko pięćdziesięciu bitwach.

Czasy Bolesława Krzywoustego kończyły okres umownie nazywanym monarchią wczesnofeudalną w Polsce.

"Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej - przykładowe wypracowanie - obraz przemian społecznych i osobistych
“Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej jako obraz przemian społecznych i osobistych Powieść “Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej,...
Interpretacja wiersza „Cebula” Wisława Szymborska, wypracowanie
Wisława Szymborska „Cebula”, analiza utworu Wymowę wiersza Wisławy Szymborskiej zatytułowanego „Cebula” należy rozumieć jako porównanie istoty...
Hengo – charakterystyka postaci „Stara baśń” J. I. Kraszewskiego
Jednym z bohaterów powieści J. I. Kraszewskiego pod tytułem „Stara baśń” był Hengo, postać trzecioplanowa, mająca swój udział w wydarzeniach....
Bielikow – charakterystyka postaci – A. Czechow „Człowiek w futerale”
Bielikow jest tytułowym bohaterem opowiadania A. Czechowa „Człowiek w futerale”. Jego losy poznajemy z ust gimnazjalnego nauczyciela, Burkina,...
Sherlock Holmes – charakterystyka A. C. Doyle`a, wypracowanie
Sherlock Holmes to postać stworzona przez angielskiego pisarza Arthura Conan Doyle`a. Bohater występuje w licznych powieściach i opowiadaniach...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *