Polska za Bolesława Krzywoustego – wypracowanie

Wypracowanie (gimnazjum, liceum) dotyczy Bolesława Krzywoustego, którego panowanie w Polsce przypadało na lata 1102 – 1138. Od początku swego panowania dążył do ponownego przyłączenia do Polski Pomorza, które po śmierci Chrobrego uniezależniło się i powróciło do pogaństwa. Bolesław Krzywousty wzmocnił Polskę wewnętrznie i podniósł jej znaczenie na arenie międzynarodowej. W chwili śmierci zostawił pięciu synów. By uniknąć bratobójczych walk o władzę, jakie sam toczył ze swym bratem Zbigniewem, Krzywousty wprowadził zasadę senioratu.

Wypracowanie zawiera 484 wyrazy / 3504 znaki.

Po śmierci Bolesława Śmiałego rządy w państwie objął jego młodszy brat, Władysław Herman, który wyrzekł się królewskiej korony. Władysław Herman miał dwóch synów: starszego Zbigniewa i młodszego Bolesława.

Władysław Herman po ustaniu zamieszek w 1097 r. wydzielił swym synom odrębne dzielnice. Zbigniew otrzymał Wielkopolskę i Kujawy, a Bolesław Kraków, Sandomierz i Śląsk (który wcześniej wydzielony był Zbyszkowi).

Ich ojciec zatrzymał Mazowsze oraz zwierzchnictwo nad głównymi grodami.

W 1099 r. udało się obu braciom wypędzić Sieciecha.

Gdy w 1102 r. zmarł Władysław Herman, Zbigniew rozszerzył swoje władztwo na Mazowsze. Bolesław rozpoczął za granicą poszukiwanie sojuszników, którzy umocniliby jego pozycję w kraju. Wówczas to związał się z Rusią, a przypieczętowane zostało małżeństwem ze Zbysławą w 1103 r.

Zawarł również układ z Węgrami.

Odmówił Czechom płacenia trybutu ze Śląska i rozprawił się ze swym bratem, Zbigniewem, który uciekł z kraju.

Powrót Bolesława Krzywoustego ( 1102 – 1138) do zasady jedynowładztwa był wstępem do samodzielności politycznej.

Gdy poparł on Węgry (1108 r.) przed napaścią niemiecko – czeską, wówczas władca Niemiec – Henryk V pod pozorem pomocy Zbigniewowi ruszył latem 1109 r. na Polskę. Chęć ponownego narzucenia Polsce zależności lennej była faktycznie główną przyczyną wyprawy rycerstwa z Niemiec i Czech. Armia niemiecka ruszyła w górę Odry i stanęła pod Głogowem (dzielnie się broniącym) – nie został zdobyty. Przed najeźdźcą broniły się również Bytom Odrzański i Wrocław. Niemcy musieli wycofać się, tak, że wynik wojny okazał się dla Polski korzystny.

Tragicznie skończył Zbigniew, któremu Krzywousty pozwolił wrócić do kraju, gdzie wkrótce uwięziony i oślepiony zmarł.

Umocnienie pozycji Polski wobec Cesarstwa pozwoliło Krzywoustemu podjąć wyprawę zbrojną w celu przywrócenia panowania Polski nad Pomorzem. W 1116 r. udało się Krzywoustemu opanować Pomorze Wschodnie z Gdańskiem, a w latach 1121 – 1122 – Zachodnie ze Szczecinem.

Warunki, na jakich książę pomorski Warcisław uznał zwierzchnictwo władcy polskiego, zobowiązywały go do złożenia hołdu i opłacania trybutu. Ważnym warunkiem była też chrystianizacja Pomorza.

Dzieje państwa polskiego wskazywały, że w XI w. stopniowo słabła władza panującego, groziło rozbicie jedności Polski. Umierając, w 1138 r. zostawił pięciu synów. Dlatego też, aby zachować jedność państwa i zapobiec bratobójczym walkom o tron, podobnym do tych, jakie sam prowadził ze, Zbigniewem, Bolesław Krzywousty w porozumieniu z możnymi wprowadził w 1138 r. ustawę sukcesyjną, zwaną statutem. Statut wprowadzał zasadę senioratu, czyli dziedziczenia tronu, mającemu przypadać najstarszemu z synów, a później najstarszemu wiekiem z książąt piastowskich.

Senior, oprócz ziemi dziedzicznej dysponował dzielnicą senioralną, przez co miał przewagę nad braćmi. Ponad to prowadził on politykę zagraniczną. Do niego należało prowadzenie wojen i zawieranie układów, w kraju sprawował zwierzchnictwo nad braćmi, miał prawo do obsadzania załogami głównych grodów w dzielnicach młodszych braci oraz prawo inwestytury duchowieństwa.

Statut ten został obalony zaledwie kilka lat po jego śmierci.

Bolesław krzywousty w ciągu swego długiego panowania wzmocnił Polskę wewnętrznie i podniósł jej znaczenie na arenie międzynarodowej. Prowadził liczne wojny, podczas których dał się poznać jako znakomity wódz odnosząc zwycięstwa w blisko pięćdziesięciu bitwach.

Czasy Bolesława Krzywoustego kończyły okres umownie nazywanym monarchią wczesnofeudalną w Polsce.

"Going to the theatre" - wypracowanie po angielsku
Going to the theatre. People consider the theatre exclusive entertainment. Maybe it is because the tickets are expensive, maybe because going...
„Ja kiedy usta ku twym ustom chylę” interpretacja wiersza, Kazimierz Przerwa Tetmajer
„Ja kiedy usta ku twym ustom chylę” interpretacja wiersza Kazimierza Przerwy Tetmajera Kazimierz Przerwa Tetmajer urodził się 12.02.1865 w Ludźmierzu,...
Wawrzon Rzepa– charakterystyka bohatera „Szkice węglem” H. Sienkiewicza
Wypracowanie dotyczy Wawrzona Rzepy, bohatera noweli „Szkice węglem” H. Sienkiewicza i stanowi charakterystykę tego bohatera. Mieszkał on wraz...
"Granica" i "Przedwiośnie" - porównanie kreacji matek (interpretacja fragmentów)
Matka jest dla dziecka najbliższą osobą. To ona od samego początku towarzyszy dziecku, jest jego pomocą i wsparciem. Równie ważną rolę w życiu...
Król Marek – charakterystyka, J. Bedier „Dzieje Tristana i Izoldy”
Król Marek był bohaterem drugoplanowym utworu j. Bediera pod tytułem „Dzieje Tristana i Izoldy”. Król Marek był władcą Kornwalii i wujem Tristana,...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *