Opis Pustelni księdza Siennickiego – wypracowanie, „Wspomnienia niebieskiego mundurka”

Poniższe wypracowanie jest charakterystyką Pustelni księdza Siennickiego, jednego z bohaterów książki W. Gomulickiego „Wspomnienie niebieskiego mundurka”. „Jest to miejsce przed światem ukryte – inaczej nie byłoby pustelnią. Znajduje się na pobrzeżu Narwi, które tu wrzyna się tak głęboko w rzekę, że tworzy rodzaj półwyspu”. . Tylko księża i ogrodnik mają do niego dostęp. Jest to bowiem przyklasztorny ogród, w którym najbardziej lubi przebywać ksiądz Siennicki. Ksiądz spędza czas na obserwowaniu przyrody, ptaków, dokarmianiu ich, podlewaniu kwiatów, a przede wszystkim na rozmyślaniu i medytacji. Uwielbia swoją samotnię i nie lubi, gdy ktoś mu przeszkadza. Jest człowiekiem niezwykle pokornym i łagodnym, ale stroni od ludzi.

 

Wypracowanie zawiera  383 wyrazy / 2703 znaki.

Pustelnia księdza Siennickiego to niezwykłe i tajemnicze miejsce. Witold Sprężycki walczył z pokusą, która od pewnego czasu nie dawała mu spokoju – bardzo pragnął zobaczyć to miejsce. Pewnego dnia zakradł się do ogrodu i oniemiał z wrażenia.

Z „zewnątrz pustelnia wygląda jak piękny,  gęsty gaik, różnorodnymi drzewami zarosły, pełny ptactwa wszelakiego, które na wiosnę tłumnie się zlatuje, nęcone bliskością wody i spokojem i wyprawia od świtu do wieczora niesłychane hałasy.”

„Jest to oczywiście miejsce przed światem ukryte — inaczej nie byłoby pustelnią. Znajduje się na pobrzeżu Narwi, które tu wrzyna się tak głęboko w rzekę, że tworzy rodzaj półwyspu.”

„Marzeniem jest wszystkich miasteczkowych ptaszników zastawiać w tym zakątku sidła na wilgi, kraski, dzwońce, drozdy, jemiołuchy — dostęp wszakże do pustelni równie trudny od strony wody, jak lądu. Otacza pustelnię żywopłot, wzmocniony przy wejściu wysoką, ostrymi hakami najeżoną, palisadą. Brzeg rzeki, wyniosły i stromy, staje się w tym punkcie zupełnie prostopadłym.”

„Nie trzeba jednak palisad i brzegów stromych, żeby pustelni zapewnić niedostępność. Silniej od tego wszystkiego broni ją: strach przed osobą pustelnika.” Ksiądz sprawia wrażenie osoby groźnej i nieprzystępnej, ponurej i nieco strasznej. Boją się go dzieci, a i wśród parafian budzi grozę.” Reguła klasztorna nie pozwala na używanie szczudła — biedny kaleka chodzi z trudnością, stukając głośno złamaną nogą, częstym jękiem przerywając odmawiane pacierze. To go straszniejszym jeszcze czyni dla naiwnych — nie brak zaś tych ostatnich w miasteczku.”

Pustelnia „to śliczny zakątek, choć zupełnie dziki. Ani śladu jakiejkolwiek uprawy; nigdzie grządki jednej, zagonu, klombu. Pod drzewami, których konary splatają się ze sobą — gąszcz krzaków; przy krzakach rozkołysana fala ziół; nad ziołami — roje motylów, pszczół, szerszeni, muszek złocistych, chrząszczyków, biedronek.”  Przy najgrubszym drzewie, pod baldachimem z liści stoi ławka, a na niej w nieładzie książki, wielkie, średnie i małe oprawione w skórę. Widać, że ksiądz nie tylko zajmuje się ogrodem, podlewaniem kwiatów i roślin, dokarmianiem dzikich ptaków, ale również czyta książki, medytuje i rozmyśla.

Widok wychudłego księdza karmiącego ptaki zrobił na Sprężyckim wielkie wrażenie i wzruszył go bardzo. Pustelnik odbył rozmowę z chłopcem i uświadomił mu, że nie wolno naruszać niczyjej samotności i nie należy wchodzić do miejsc, do których go nie zaproszono.

Ksiądz bowiem uwielbiał swoją samotnię, a pustelnia była jego schronieniem, w którym czuł się najlepiej. To tam mógł oddawać się rozmyślaniom filozoficznym i teologicznym. Kochał swoją samotność, a pustelnia była miejscem, do którego wracał najchętniej.

„Calineczka” H. Ch. Andersen, wypracowanie
 „Calineczka” to jedna z najpiękniejszych baśni, jakie napisał Andersen. Baśń opowiada o pewnej kobiecie, która bardzo pragnęła mieć własne maleńkie...
Janko Muzykant – charakterystyka postaci H. Sienkiewicza
Janko Muzykant jest tytułowym bohaterem noweli Henryka Sienkiewicza. Chłopiec urodził się i wychowywał w bardzo biednej, wiejskiej rodzinie....
„Zamiast felietonu” Wisława Szamborska – interpretacja wiersza
Interpretacja utworu „ Zamiast felietonu” Wisławy Szymborskiej Wisława Szymborska to wybitna pisarka, laureatka nagrody Nobla oraz autorka wielu...
Kirkor – charakterystyka bohatera „Balladyna”, wypracowanie
Kirkor był bohaterem dramatu J. Słowackiego pod tytułem „Balladyna”. Był „panem czterowieżowym”, księciem panującym na zamku. Był przystojnym,...
Willy Wonka – charakterystyka postaci, R. Dahl
Willy Wonka jest jednym z bohaterów książki napisanej przez R. Dahla pod tytułem „Charlie i fabryka czekolady”. Nie wiele wiadomo o przeszłości...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *