Opis Pustelni księdza Siennickiego – wypracowanie, „Wspomnienia niebieskiego mundurka”

Poniższe wypracowanie jest charakterystyką Pustelni księdza Siennickiego, jednego z bohaterów książki W. Gomulickiego „Wspomnienie niebieskiego mundurka”. „Jest to miejsce przed światem ukryte – inaczej nie byłoby pustelnią. Znajduje się na pobrzeżu Narwi, które tu wrzyna się tak głęboko w rzekę, że tworzy rodzaj półwyspu”. . Tylko księża i ogrodnik mają do niego dostęp. Jest to bowiem przyklasztorny ogród, w którym najbardziej lubi przebywać ksiądz Siennicki. Ksiądz spędza czas na obserwowaniu przyrody, ptaków, dokarmianiu ich, podlewaniu kwiatów, a przede wszystkim na rozmyślaniu i medytacji. Uwielbia swoją samotnię i nie lubi, gdy ktoś mu przeszkadza. Jest człowiekiem niezwykle pokornym i łagodnym, ale stroni od ludzi.

 

Wypracowanie zawiera  383 wyrazy / 2703 znaki.

Pustelnia księdza Siennickiego to niezwykłe i tajemnicze miejsce. Witold Sprężycki walczył z pokusą, która od pewnego czasu nie dawała mu spokoju – bardzo pragnął zobaczyć to miejsce. Pewnego dnia zakradł się do ogrodu i oniemiał z wrażenia.

Z „zewnątrz pustelnia wygląda jak piękny,  gęsty gaik, różnorodnymi drzewami zarosły, pełny ptactwa wszelakiego, które na wiosnę tłumnie się zlatuje, nęcone bliskością wody i spokojem i wyprawia od świtu do wieczora niesłychane hałasy.”

„Jest to oczywiście miejsce przed światem ukryte — inaczej nie byłoby pustelnią. Znajduje się na pobrzeżu Narwi, które tu wrzyna się tak głęboko w rzekę, że tworzy rodzaj półwyspu.”

„Marzeniem jest wszystkich miasteczkowych ptaszników zastawiać w tym zakątku sidła na wilgi, kraski, dzwońce, drozdy, jemiołuchy — dostęp wszakże do pustelni równie trudny od strony wody, jak lądu. Otacza pustelnię żywopłot, wzmocniony przy wejściu wysoką, ostrymi hakami najeżoną, palisadą. Brzeg rzeki, wyniosły i stromy, staje się w tym punkcie zupełnie prostopadłym.”

„Nie trzeba jednak palisad i brzegów stromych, żeby pustelni zapewnić niedostępność. Silniej od tego wszystkiego broni ją: strach przed osobą pustelnika.” Ksiądz sprawia wrażenie osoby groźnej i nieprzystępnej, ponurej i nieco strasznej. Boją się go dzieci, a i wśród parafian budzi grozę.” Reguła klasztorna nie pozwala na używanie szczudła — biedny kaleka chodzi z trudnością, stukając głośno złamaną nogą, częstym jękiem przerywając odmawiane pacierze. To go straszniejszym jeszcze czyni dla naiwnych — nie brak zaś tych ostatnich w miasteczku.”

Pustelnia „to śliczny zakątek, choć zupełnie dziki. Ani śladu jakiejkolwiek uprawy; nigdzie grządki jednej, zagonu, klombu. Pod drzewami, których konary splatają się ze sobą — gąszcz krzaków; przy krzakach rozkołysana fala ziół; nad ziołami — roje motylów, pszczół, szerszeni, muszek złocistych, chrząszczyków, biedronek.”  Przy najgrubszym drzewie, pod baldachimem z liści stoi ławka, a na niej w nieładzie książki, wielkie, średnie i małe oprawione w skórę. Widać, że ksiądz nie tylko zajmuje się ogrodem, podlewaniem kwiatów i roślin, dokarmianiem dzikich ptaków, ale również czyta książki, medytuje i rozmyśla.

Widok wychudłego księdza karmiącego ptaki zrobił na Sprężyckim wielkie wrażenie i wzruszył go bardzo. Pustelnik odbył rozmowę z chłopcem i uświadomił mu, że nie wolno naruszać niczyjej samotności i nie należy wchodzić do miejsc, do których go nie zaproszono.

Ksiądz bowiem uwielbiał swoją samotnię, a pustelnia była jego schronieniem, w którym czuł się najlepiej. To tam mógł oddawać się rozmyślaniom filozoficznym i teologicznym. Kochał swoją samotność, a pustelnia była miejscem, do którego wracał najchętniej.

Cechy eposu na podstawie Iliady, wypracowanie
Cechy eposu na podstawie Iliady Epos stanowi gatunek epiki, który dominował do czasu powstania powieści. Analizując jego budowę należy stwierdzić,...
Hermiona Granger – charakterystyka bohaterki J. K. Rowling, wypracowanie
Hermiona Granger jest jedną z głównych bohaterek powieści pod tytułem „Harry Potter i kamień filozoficzny” napisanej przez J. K. Rowling. Postać...
"Halloween" - wypracowanie po angielsku
Halloween. Few holidays tell us as much of the past as Halloween. Its origins date back thousands of years to the Druid festival of Samhain,...
„Wiatr morski” interpretacja wiersza Stefana Mallarme, wypracowanie
„Wiatr morski” interpretacja wiersza Stefan Mallarme Stefan Mallarme  jest autorem wiersza „ Wiatr morski ”. Podmiot liryczny utworu to sam poeta,...
Richard Cameron – charakterystyka postaci, „Stowarzyszenie umarłych poetów”, wypracowanie
Jednym z bohaterów występujących w powieści N. H. Kleinbauma pod tytułem „Stowarzyszenie umarłych poetów” był Richard Cameron. Richard był szesnastoletnim...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *