Okresy epoki starożytnej, wypracowanie

Wypracowanie stanowi prezentację periodyzacji epoki starożytnej czyli jej podziału na okresy oraz podokresy. Trwanie starożytności to bowiem okres  ponad 10 wieków, które cechowały się swoistą zmiennością i dynamiką, kultury, dziejów  historycznych i obyczajów, oddzielnie mówi się  o literaturze greckiej i rzymskiej. Mówiąc o literaturze starożytnej zawsze dzielimy ją na okresy według powstania od IX w.p.n.e wtedy bowiem przyjęto w Grecji dzięki pośrednictwu Fenicjan pismo prasemickie. Literaturę grecką natomiast dzieli według gatunków, które w danym okresie były dominujące: epika , liryka, dramat, wiek filozofów –, Epigramat. Oczywiście należy wymienić tu daty graniczne.

W poniższym wypracowaniu szczegółowo omówiono tematykę, wskazano podział literatury greckiej i rzymskiej. Podano najważniejsze daty i wiązane z nimi nazwiska twórców epoki. Wypracowanie zawiera 318 słów.

Periodyzacja epoki starożytnej

Termin periodyzacja oznacza podział na okresy oraz podokresy. Takowego szczegółowego podziału wymaga natomiast omawianie epoki antycznej, wskazanie jedynie dat granicznych nie wyczerpuje tematu. Trwanie starożytności to bowiem okres  ponad 10 wieków, które cechowały się swoistą zmiennością i dynamiką, kultury, dziejów  historycznych i obyczajów. Rozpoczynając realizację zagadnienia należy zwrócić uwagę na fakt, iż w obszarze najbliższym nam geograficznie epokę określiły dwie dominujące cywilizację: starożytna Grecja oraz Imperium Rzymskie stąd oddzielnie mówi się  o literaturze greckiej i rzymskiej.  Należy także wspomnieć o oddzielnych wytworach starożytnego Wschodu : Babilończyków, Sumerów czy Asyryjczyków.

Mówiąc o literaturze starożytnej zawsze dzielimy ją na okresy według powstania od IX w.p.n.e wtedy bowiem przyjęto w Grecji dzięki pośrednictwu Fenicjan pismo prasemickie . Literaturę grecką natomiast dzieli według gatunków, które w danym okresie były dominujące: epika – VIII w.p.n.e, liryka VII- VI w.p.n.e, dramat V w.p.n.e, wiek filozofów – IV w.p.n.e, Epigramat III w.p.n.e.

Starożytny Rzym odziedziczył niejako dorobek Grecji dotyczący wierzeń, mitów czy literatury i wzbogacił go o dzieła takich wielkich postaci jak Wergiliusz czy Horacy. Podział literatury datuje się natomiast następująco: początek poezji –przełom II- III w.p.n.e, Epoka Wirgiliusza i Horacego I w.p.n.e, dzieła Owidiusza, Seneki i Tacyta I w.n.e, pisma filozoficzne autorstwa Marka Aureliusza II w.n.e, rozwój kultury chrześcijańskiej III – V w.

Dokonując analizy tematyki warto również wyłonić najważniejszych twórców Grecji. To ich dzieła bowiem najczęściej charakteryzują poszczególne okresy stając się ówczesnym dominującym wzorem. Uznaje się, że osobą, które niejako zapoczątkowała wielki dorobek starożytnych jest Homer. Jego niedoścignionym dziełem stały się Iliada i Odyseja. Równie ważne jednostki to Tyrtajos, Symonides, Safona – poeci tworzący epokę liryki. Znani z V w.p.n.e dramatopisarze to Ajschylos, Eurypides, Arystofanes oraz Sofokles twórca słynnej tragedii „Antygona” opierającej się na micie rodu Labdakidów. Natomiast Kalimach i Teokryt to twórcy epigramatu. Oczywiście jako twórców literatury greckiej zawsze należy wymienić również filozofów: Sokratesa, Platona i  Arystotelesa ich dzieła stanowią bowiem podwalinę myśli filozoficznej całej filozofii europejskiej.

„Demeter i Kora” – streszczenie mitu
Demeter była boginią urodzaju i córką Zeusa, boga wszystkich bogów. Odpowiadała za zbiory i plony lub ich brak. Miała młodą i piękną córkę o...
"Trans - Atlantyk" Witold Gombrowicz - wypracowanie
“Trans – Atlantyk”  Witold Gombrowicz – wypracowanie “Trans -Atlanty” to tytuł jednej z powieści autorstwa...
„Krótkość żywota” Daniel Naborowski – analiza wiersza, wypracowanie
„Krótkość żywota” Daniel Naborowski – analiza wiersza Daniel Naborowski to jeden z najwybitniejszych poetów doby baroku, należy zauważyć, że...
Ebenezer Scrooge – charakterystyka postaci
Pamiętaj, że wypracowanie możesz pobrac wyłącznie do użytku własnego i nie posiadasz do niego praw majątkowych. Dalsza odsprzedaż lub umieszczanie...
Wiliam Szekspir „Makbet” – analiza utworu, wypracowanie
Wiliam Szekspir „Makbet” – analiza utworu „Makbet” Williama Szekspira to jedno z najbardziej znanych dzieł literackich, tragedia napisana na...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *