Jan Obieżyświat – charakterystyka postaci, J. Verne, wypracowanie

Poniższe wypracowanie z języka polskiego stanowi charakterystykę Jana Obieżyświata, jednego z głównych bohaterów powieści J. Verne, zatytułowanej „W 80 dni dookoła świata”. „Był on nieodrodnym synem Paryża; od pięciu lat, to jest odkąd przybył do Anglii i służył w domach londyńskich, bezskutecznie rozglądał się za panem godnym jego przywiązania”. Gdy usłyszał o osobie Fileasa Fogga, „ Obieżyświat zgłosił się nie zwlekając i został przyjęty na stanowisko lokaja szanowanego dżentelmena. Obieżyświata „zachwyciła sposobność urządzenia się przy panu, który prowadził tak uregulowany żywot, który zawsze sypiał u siebie, nie podróżował nigdy, nawet na jeden dzień nie opuszczał domu”.

 

Wypracowanie zawiera 424 wyrazy / 2976 znaków.

Jan Obieżyświat jest jednym z głównych bohaterów książki J. Verne „W 80 dni dookoła świata.

„Był on nieodrodnym synem Paryża; od pięciu lat, to jest odkąd przybył do Anglii i służył w domach londyńskich, bezskutecznie rozglądał się za panem godnym jego przywiązania”.

„Obieżyświat był zacnym chłopcem; miał miłą fizjonomię, cokolwiek wydatne wargi, jakby złożone do smakowania wszelkich dobrych rzeczy, naturę łagodną i życzliwą oraz poczciwą, okrągłą głowę, jaką się zawsze z przyjemnością widzi u przyjaciela. „miał niebieskie oczy, rumianą cerę, twarz do tego stopnia pucołowatą, że mógł przy uśmiechu ujrzeć własne policzki, pierś szeroką i masywną postać, która kazała się domyślać niepośledniej krzepy, znakomicie rozwiniętej w czasach młodzieńczych przygód”. Nosił ciemną czuprynę niesfornie zaczesaną trzema energicznymi ruchami grzebieniem.

„Obieżyświat, spędziwszy młode lata na włóczędze, wzdychał do życia bardziej ustatkowanego. Miał dosyć życia wśród zamętu, zgiełku, humorów swoich pracodawców i ich hucznych zabaw do białego rana. Gdy usłyszał o osobie Fileasa Fogga, „ Obieżyświat zgłosił się nie zwlekając i został przyjęty na stanowisko lokaja szanowanego dżentelmena. Obieżyświata „ zachwyciła sposobność urządzenia się przy panu, który prowadził tak uregulowany żywot, który zawsze sypiał u siebie, nie podróżował nigdy, nawet na jeden dzień nie opuszczał domu”.

Jan Obieżyświat to dobry, inteligent i odważny człowiek. Swoją odwagą wykazał się wiele razy, na przykład, gdy bez chwili namysłu zaryzykował własnym życiem, by uratować panią Audę, wynosząc ja z płomieni lub wchodząc na dach rozpędzonej lokomotywy i odczepiając ją od wagonów, gdy pociąg został napadnięty przez Indian. Był niezwykle dzielnym i bohaterskim człowiekiem.

Jan był również niezwykle sympatycznym i miłym człowiekiem, zachwycał się pięknem przyrody, podziwiał zwiedzane krainy. Był wrażliwy na piękno krajobrazów.

Bohater był wspaniałym, oddanym i wiernym pracownikiem, z wielką dokładnością wykonywał swoje obowiązki. Był uczciwy, godny zaufania i całkowicie oddany swej pracy i swojemu panu.

Był poczciwym człowiekiem, nigdy nie naraził na szwank opinii swojej i pana Fogga. Zawsze skory do pomocy, nigdy nikomu nie odmówił wsparcia. Był wrażliwy na nieszczęście i krzywdę innych.

Jan Obieżyświat, dzięki swoim zaletom i oddaniu zyskał z czasem miano przyjaciela pana Fogga, który dostrzegł i docenił oddanie i zalety swego lokaja. Wielka podróż zbliżyła obu panów do siebie i sprawiła, że obaj zaczęli darzyć siebie szacunkiem i przyjaźnią. Jan był wiernym przyjacielem, wspaniałym towarzyszem podróży, dobrym człowiekiem i niezwykle cenionym pracownikiem . Nigdy nie sprawił zawodu swojemu panu, zawsze odnosił się do niego z szacunkiem i godnością. Podobnie jak jego pan cenił sobie punktualność i spokój.

Jan Obieżyświat to wspaniała postać, godna naśladowania. Posiada wiele cech, które czynią go niezwykle wartościowym człowiekiem, którego z pewnością warto by mieć u swego boku.

"Przesłanie Pana Cogito" Zbigniew Herbert- definicja człowieczeństwa.
                Zbigniew Herbert to jeden z najsłynniejszych współczesnych polskich poetów. Podejmuje on w swoich wierszach problemy dzisiejszego...
Nurt katastroficzny w wierszu „O książce” Czesława Miłosza.
Czesław Miłosz jest uważany za najwybitniejszego z polskich poetów XX wieku. W jego utworach, bardzo często pojawiały się elementy katastrofizmu....
Wypracowanie - Dziady Adama Mickiewicza
Problematyka III cz. „Dziadów” Adama Mickiewicza Aby  móc podjąć tematykę III części „Dziadów” należy przybliżyć motywy oraz czas jej powstania....
Anaruk – charakterystyka postaci, Cz. Centkiewicz
Anaruk jest tytułowym bohaterem książki Czesława Centkiewicza pt: „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”. Chłopiec ma dwanaście lat i mieszka wraz z...
Lotta jako romantyczna kochanka z „Cierpień młodego Wertera”
Goethe w swoich utworach w umiejętny sposób potrafi stworzyć postać wymyślonego przez siebie bohatera.  Jedną z doskonale napisanych przez...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *