Interpretacja wiersza (listu) „Do obywatela Johna Brown”, C. K. Norwid

Utwór „Do obywatela Johna Brown” został napisany w formie listu. Podmiot liryczny zdaje sobie sprawę, że ten list nie dotrze do adresata, gdyż on już nie żyje. Poeta poświęcił wiersz Johnowi Brownowi, bohaterowi, człowiekowi, który z wielkim oddaniem walczył o swe przekonania. Walczył o prawa Murzynów. Poeta wyraża wielkie ubolewanie, że Brown został niesprawiedliwie osądzony i skazany na śmierć w kraju wolności i sprawiedliwości. Ma żal do Amerykanów, którzy tak negatywnie ocenili jego działalność. Uważa, że to, co się stało okryje kraj hańbą.

 

Wypracowanie zawiera 371 wyrazów / 2449 znaków.

John Brown był człowiekiem, który walczył o prawa Murzynów, usiłował zorganizować powstanie w celu zlikwidowania niewolnictwa, ale robił to w bardzo okrutny i krwawy sposób. Nie różnił się od ludzi w białych kapturach, bo posiadał te same okrutne metody „oko za oko, ząb za ząb”, co nie było chwalebną metodą. Za swoje czyny został skazany na śmierć.

Utwór „Do obywatela Johna Brown” jest wierszem napisanym w formie listu. Podmiot liryczny posyła swoje słowa do Johna Browna, zdając sobie jednocześnie sprawę z tego, że list ten nie dotrze do adresata, gdyż on już nie żyje. Napisał ten list, bowiem wtedy, gdy dowiedział się, że Brown został skazany na śmierć przez powieszenie.

Poeta wyraża swój podziw dla czynów tego bohatera i idei, za które tak dzielnie walczył. Ma on również żal do Ameryki (jej mieszkańców), która tak potraktowała swego syna. Oceniła go negatywnie i skazała na śmierć.

Poeta podkreśla, że to, co się stało okryje hańbą kraj, o wolność, którego walczyli Waszyngton i Kościuszko. Uważa, że śmierć Browna może spowodować narastającą falę okrucieństwa, agresji i bezprawia. Daje wyraźnie do zrozumienia, że Ameryka, dotąd symbol sprawiedliwości i wolności, może stać się krajem bezprawia i braku wolności i równości obywatelskiej.

Sugeruje, że człowiek może zginąć, ale jego idee będą towarzyszyły następnym pokoleniom, że pamięć o nim nie zaginie.

John Brown jest symbolem człowieka walczącego o swe idee, nawet za cenę własnego życia. Jest przykładem wojownika walczącego o niepodległość i prawa obywatelskie.

Poeta wyraża nadzieję, że śmierć Browna nie pójdzie na marne i że pociągnie za sobą zmiany, że idee Browna zostaną wcielone w życie.

Poeta podkreśla rolę, jaką spełnia literatura jako skarbnica narodowa. Spełnia ważną rolę, gdyż nie tylko opowiada o bohaterach, ale oddziałuje mobilizująco na czytelników, zachęca do walki o idee, które ze sobą niesie.

Świadczą o tym dwa ostatnie wersy:, „ Bo pieśń nim dojrzy, człowiek nieraz skona, Aniżeli skona pieśń, naród pierw wstanie”. Są to niezwykle optymistyczne słowa, dające wielką nadzieję, na wolność, jedność i równość dla narodu amerykańskiego.

Sugeruje, że za nim wiersz zostanie zapomniany, spełni swoją rolę, poprzez zagrzewanie do walki o racje, prawdy, idee, które przekazuje.

Wiersz został poświęcony wybitnemu człowiekowi, Johnowi Brownowi, bohaterowi walczącemu o wolność Amerykanów, przez których niesłusznie został oskarżony i skazany na śmierć przez powieszenie.

„Wiatr morski” interpretacja wiersza Stefana Mallarme, wypracowanie
„Wiatr morski” interpretacja wiersza Stefan Mallarme Stefan Mallarme  jest autorem wiersza „ Wiatr morski ”. Podmiot liryczny utworu to sam poeta,...
„Cnota grunt wszystkiemu” Daniel Naborowski – analiza wiersza
„Cnota grunt wszystkiemu” Daniel Naborowski – analiza wiersza Daniel Naborowski to jeden z najwybitniejszych poetów doby baroku, należy zauważyć,...
Bolesław Leśmian – notka biograficzna i wypracowanie z wiersza „Topielec”
„Topielec” Bolesław Leśmian Topielec to słowo oznaczające osobę, która się utopiła. W wierszu jest to topielec zieleni, demon zieleni. Podmiot...
Lisa Erikson – charakterystyka postaci, „Dzieci z Bullerbyn”
Lisa Erikson jest główną bohaterką powieści dla dzieci „Dzieci z Bullerbyn” autorstwa Astrid Lindgren. Gdy ją poznajemy Lisa ma siedem lat. Bohaterka...
Niemcewicz „Powrót posła” – analiza utworu, wypracowanie
„Powrót posła” Julian Ursyn Niemcewicz – analiza utworu. Omawiając lekturę „Powrót posła” Juliana Ursyna Niemcewicza należy zaznaczyć, że dzieło...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *