Interpretowany fragment pochodzi z utworu Goethego pt. ”Cierpienia młodego Wertera”. Jest to powieść epistolarna. Jest to list skierowany do bliskiego przyjaciela bohatera, w którym pisze o bardzo przejmującym dla niego wydarzeniu, jakim było poznanie Loty. Przyjaciele darzą się ogromną sympatią. Znają się bardzo dobrze.
Narrator jest subiektywny i niewszechwiedzący. Prezentowana jest narracja pierwszoosobowa. We fragmencie dominuje opis poznania z Lotą. Przytacza rozmowy. Bardzo dokładnie analizuje swoje uczucia.
W pierwszych słowach listu pisze przyjacielowi, że u niego wszystko w jak najlepszym porządku. Zawarł znajomość, która wcale nie jest dla niego obojętna. Nawet samo słowo „znajomość” poddaje pewnej wątpliwości. Twierdzi, że nie potrafi opowiedzieć po kolei historii tego spotkania, gdyż bardziej poddaje się emocjom i uczuciom, które dzięki niemu odczuwa. Szuka słowa jakim mógłby określić poznaną kobietę. Jednak każde wydaje się mu zbyt zwykłe i pospolite.
O zaangażowaniu emocjonalnym mogą świadczyć zapytania i wykrzyknienia. Hiperbolizuje wdzięki jej postaci. Żadne słowa nie są w stanie opisać jej. Stwierdza, że został przez nią opętany. Jest urzeczony jej pięknem nie tylko zewnętrznym, ale i duchowym. Operuje antytezami, aby ją opisać. Jest w niej coś co go niesamowicie przyciąga.
Przyznaje przyjacielowi, że podczas pisania już trzykrotnie pragnął zaprzestać i wyjechać do niej. Mimo przysięgi, którą sam sobie złożył rano, pojechał zobaczyć się z nią. Zachwyca go dobre serce i czystość Loty. O jej charakterze świadczy to jak zajmuje się swoim licznym rodzeństwem. Ten aspekt dodatkowo wpływa na jego uczucia.
Sam zauważa jak chaotyczna do tej pory jest jego wypowiedz. Postanawia zmobilizować się do dokładniejszego opisu. Zauważa, że poznał Lotę dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności. Jadąc razem ze swoją towarzyszką i jej ciotką wstąpili również po Lotę. Wcześniej został poinformowany, że jest już zaręczona. Tą wiadomość odebrał bardzo obojętnie. W momencie, gdy zobaczył Lotę, nie był w stanie oderwać od niej wzroku. Obrazek młodej, pięknej dziewczyny karmiącej swoje rodzeństwo zrobił na nim szalenie ogromne wrażenie. Odnosili się do siebie z szacunkiem i miłością.
List bardziej charakteryzuje Wertera niż Lotę, ponieważ autor skupia się na opisie ukochanej. Rozumie, że angażuje się w związek bez przyszłości. Używa retrospekcji, bardzo dokładnie opisuje. Przytacza słowa i całą sytuację.