Jedną z bohaterek występujących w dramacie „Niemcy” autorstwa L. Kruczkowskiego była Liesel Sonnenbruch. Była ona wdową po najstarszym synu państwa Sonnenbruchów, Eryku. Mężczyzna zginął na froncie walcząc o „wielkie Niemcy”.
Liesel była bardzo zgorzkniałą i wręcz chorą z nienawiści kobietą. W wojnie straciła męża i dzieci. Nienawidziła ludzi i wszystkiego co ją otaczało, gdyż przypominało jej dramatyczne wydarzenia. Chciała, by wszyscy cierpieli jak ona, nawet jeśli chodziłoby o członków rodziny. Pomimo iż to cierpienie wynikało z ideologii faszystowskiej, kobieta szukała w niej oparcia i wierzyła w nią. Chciała mimo wszystko pozostać uczciwą i lojalną Niemką, dlatego też to właśnie ona powiadomiła policję o zamiarach i działaniach bratowej Ruth, która ukrywała zbiega, Joachima. Za wszelką cenę starała się nie splamić dobrego imienia Sonnenbruchów. Jednak i to nie dawało jej satysfakcji, bo nic nie było w stanie ukoić jej bólu. Starała się za wszelką cenę odizolować od świata.
Liesel mieszkała z państwem Sonnenbruch. Jednak nie rozumiała poglądów profesora. Miała mu za złe, że nie wspiera hitlerowskich Niemiec, i że przynosi swoim zachowaniem wstyd rodzinie. Dużo lepsze relacje łączyły kobietę z Willim, bratem zmarłego męża. Obojga łączyła wspólna ideologia i nienawiść do innych ludzi. Bohaterka z całego serca potępiała działania Ruth, nie zgadzała się na „świństwo” jakie chciała zrobić rodzinie, ratując ukrywającego się w ich domu żyda. Nie obchodził jej nawet fakt, że był on dawnym asystentem i przyjacielem jej teścia. Chciała ratować honor rodziny, nawet jeśli naraziłaby ją tym samym na niebezpieczeństwo i podejrzenia ze strony władz. Kobieta nienawidziła wszystkich ludzi, bo w wojnie straciła męża, a w wyniku bombardowania dwoje dzieci. Chciała, by wszyscy poczuli smak cierpienia i rozpaczy.
Pomimo tak tragicznych wydarzeń kobieta wciąż wierzyła, że faszyzm jest dobry, i że dzięki niemu Niemcy staną się wielkim i niezwyciężonym narodem. Była bardzo dumna z tego, że jest Niemką. Nie przyjmowała do wiadomości, że ta ideologia właśnie była przyczyną jej dramatu, utraty męża i dzieci.
Liesel Sonnenbruch była przykładem osoby bardzo skrzywdzonej przez ideologię niemiecką. W wojnie straciła wszystko, rodzinę i dom, a i tak pozostała jej wierna. Pomimo iż przyniosła ona jej tylko cierpienie i rozpacz, rozbudziła nienawiść do wszystkich ludzi, to i tak przy niej obstawała, szukała w niej oparcia i ulgi. Wierzyła, że jeśli inni będą cierpieć równie mocno jak ona, to przyniesie jej to ulgę. Tak się jednak nie stało. Kobiecie wszystko kojarzyło się z dramatycznymi wydarzeniami, co tylko nasilało jej nienawiść do ludzi. Liesel pozostała zgorzkniałą i nieszczęśliwą kobietą, skrzywdzoną przez ideologię własnego narodu.