Wybory i realizacja celów w życiu

Celem w istocie możemy określić wszelkie nasze zamiary dotyczące naszej przyszłości które posiadają jakieś prawdopodobieństwo realizacji. Cele mogą być krótkookresowe lub długookresowe, mogą być prawdopodobne do realizacji lub bardzo wątpliwe do osiągnięcia. Umiejętność wyboru odpowiednich celów i ich realizacji decyduje w znacznym stopniu o osiągnięciu: szczęścia, poczucia sensu życia oraz innych wartości.

 

Dążenia większości ludzi wiążą się z różnymi sferami. Mamy tutaj sfery: osobistą, rodzinną, społeczną. Różne, przyjęte wartości określają, co jest dla konkretnego człowieka ‘coś warte’. To co jest ‘coś warte’ determinuje pojęcie korzyści w jego osobistym słowniku i stanów oraz wydarzeń oczekiwanych w jego życiu. Na podstawie takich korzyści i oczekiwań każdy może sobie stawiać cele do realizacji. Celami w życiu człowieka mogą być zdobycie: wiedzy, umiejętności, pozycji społecznej, majątku, miłości. Są to cele bardzo ogólne, które realizować możemy poprzez wybór i realizacje pomniejszych celów, bardziej skonkretyzowanych. W trakcie wyboru celów mamy do czynienia z oceną ich możliwości do realizacji. Wybór celu zawsze związany jest z ryzykiem i niepewnością. W życiu do wybranych i realizowanych celów często wprowadzać musimy zmiany. Modyfikacje takie służą utrzymaniu nadrzędnych celów poprzez zmianę pomniejszych celów i sposobów ich realizacji. Cele nie zawsze udaje się osiągnąć co w ostateczności zmusza nas do rezygnacji. Sytuacja taka jest bardzo niekomfortowa, tym bardziej im bardziej ważnego celu według naszych wartościach dotyczy.

 

Sytuacja rezygnacji z obranego celu powoduje w nas przykre emocje ale jednocześnie może nam dostarczać bardzo cennych informacji, takich jakie wpłyną na osiąganie celów w dalszym życiu. W trakcie wyboru i realizacji jakichkolwiek celów w naszym życiu dobrze jest świadomie i racjonalnie rozważyć wszystkie korzyści, koszty oraz słabe i mocne strony. Powinniśmy zwłaszcza określić czy nasze cele są trafne, to znaczy zgodne z naszymi wartościami i potrzebami. Przy wyborze wielu celów, winniśmy zadbać o ich spójność, wzajemną niesprzeczność. Cele dobrze jest dookreślić w sposób wymierny np. „chce być zamożny” zastąpić przez „chce zarobić ileś… pieniędzy w ciągu roku”. Cele muszą być określone w czasie. Wyznaczamy położenie realizacji celów w czasie. Jedne cele możemy zrealizować w ciągu dnia inne po upływie wielu lat.

 

5 kroków, by skutecznie poprawić komunikację w związku

Komunikacja jest fundamentem każdego udanego związku. To dzięki niej partnerzy mogą lepiej zrozumieć swoje potrzeby, radzić sobie z konfliktami i budować wzajemne zaufanie. Niestety, w codziennym pośpiechu, stresie i natłoku obowiązków komunikacja często schodzi na

Drewniane meble w ogrodzie – nie tylko styl, ale i inwestycja na lata

Meble ogrodowe są kluczowym elementem aranżacji każdego przydomowego otoczenia. Wśród różnych dostępnych materiałów, takich jak plastik, metal czy technorattan, to właśnie drewniane meble wyróżniają się szczególną estetyką, trwałością i ponadczasowym urokiem. Wybór drewna to jednak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *