Uprawnienia 1kV – na co pozwalają?

Praca przy napięciu elektrycznym wymaga od osoby posiadania odpowiednich kwalifikacji, które będą potwierdzać posiadaną wiedzę i umiejętności w dziedzinie elektrycznej. W tym artykule wytłumaczymy czym są uprawnienia 1kV.

Uprawnienia elektryczne 1kV – do czego uprawniają?

Osoba, która posiada certyfikat kwalifikacyjny wydany przez komisję kwalifikacyjną powołaną przez URE może wykonywać wszelkie prace związaną z eksploatacją (E) i/lub dozorem (D) urządzeń, instalacji oraz sieci elektrycznych, które pracują pod napięciem do 1kV. Wlicza się w to prace takie jak obsługa każdego sprzętu zasilanego z sieci, a także jego montaż. Oprócz tego uprawnienia elektryczne 1kV pozwalają na prowadzenie wszelkiego rodzaju remontów i konserwacji urządzeń oraz sieci elektrycznych. Osoba posiadające takie uprawnienia może pracować w zakładzie pracy, gdzie będzie mieć styczność z urządzeniami pod napięciem.
Warto wiedzieć, że kwalifikacje elektryczne nie dotyczą sytuacji, w których mamy do czynienia z produktami powszechnego użytku. W takich przypadkach nie trzeba ich posiadać!

Co można obsługiwać posiadając uprawnienia elektryczne 1kV?

Uprawniają one w praktyce do obsługi, montażu, remontu czy konserwacji urządzeń prądotwórczych, które są podłączone do publicznej sieci elektrycznej i nie tylko. Mowa tu też o sieci trakcyjnej, oświetleniu ulicznym, urządzeniach do elektrolizy, aparaturze kontrolno pomiarowej oraz sterującej czy wszystkich sieciach, instalacjach i urządzeniach elektrycznych do 1kV.

Dlaczego uprawnienia elektryczne to korzyść?

Przede wszystkim w wielu zakładach pracy w Polsce, ale także zagranicą poszukuje się wyspecjalizowanych fachowców. Przedsiębiorstwa kładą szczególny nacisk na to, aby każda osoba pracują posiadała odpowiednie uprawnienia, które potwierdzają posiadanie wiedzy i umiejętności związanych z branżą elektryczną. Dlaczego? Aby uniknąć wystąpienia jakichkolwiek wypadków czy awarii, w których mogą ucierpieć ludzie.

Certyfikat elektryczny a termin ważności

Wydane kwalifikacje po zdaniu egzaminu państwowego według ustanowionego prawa ważne są tylko przez 5 lat. Po tym czasie każda osoba, która chce kontynuować prace musi ponownie zapisać się na wymagany kurs i egzamin przeprowadzany przez akredytowana komisję kwalifikacyjną. Bez posiadania ważnych uprawnień nie można wykonywać żadnej pracy przy urządzeniach, sieciach oraz instalacjach elektrycznych do 1 kV i powyżej. Grozi to karą pozbawienia wolności bądź grzywny, dlatego tak ważne jest, by o tym pamiętać.

Sprawdź także ofertę na kurs elektryka online.

Jak wygląda badanie ultrasonograficzne?

Ultrasonografia to metoda diagnostyczna wykorzystująca fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Fale te, emitowane przez głowicę aparatu USG, przenikają przez ciało pacjenta i odbijają się od tkanek o różnej gęstości. Badanie ultrasonograficzne,

Czynniki wpływające na efektywność pracy zespołu

Efektywność zespołu to fundament sukcesu każdej organizacji. Co ją kształtuje? Wpływa na nią wiele elementów – od poziomu motywacji pracowników, przez organizację codziennych zadań, aż po atmosferę panującą w miejscu pracy. Każdy z tych czynników

Normy rosyjskie GOST – Klucz do jakości i bezpieczeństwa w przemyśle

W globalnym świecie przemysłu i handlu standardy jakości odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa, niezawodności i kompatybilności produktów. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych systemów normatywnych są normy rosyjskie GOST, które od dziesięcioleci stanowią podstawę regulacji technicznych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *