Test sprawdzający Twoją znajomość lektury „Pani Bovary” G. Flauberta (liceum). Powtórz najważniejsze informacje i przygotuj się do sprawdzianu z języka polskiego. Rozwiąż test składający się z 15 pytań.
Pan Bovary jest prowincjonalnym lekarzem. Pierwszy raz ożenił się z majętną wdową za namową rodziców. Gdy okazuje się, że Heloiza jest bankrutką, zaczyna chorować na nerwy i wkrótce umiera. Karol postanawia ożenić się z Emmą Rouault, którą poznał podczas wizyty u swego pacjenta, ojca dziewczyny. Ślub państwa Bovary był bardzo wystawny, a Karol bardzo zakochany w swojej żonie. Choć Karol spełniał wszystkie kaprysy swojej żony, ta była wiecznie niezadowolona i nieszczęśliwa.
Chociaż Emma była dobrą gospodynią, utalentowaną i wymagającą, to nie czuła się dobrze przy mężu. Coraz bardziej ją nudził i drażnił. Pani Bovary zaczęła często wyjeżdżać, spotykała się z kochankami i wydawała pieniądze. Oszukiwała i okłamywała męża. A on wierzył w jej wszystkie tłumaczenia. Był zaślepiony miłością do niej. Jednak, gdy Emma popada w poważne długi, popełnia samobójstwo. Pan Bovary dopiero po śmierci żony przekonuje się, jaka była naprawdę. Załamany, umiera z rozpaczy wkrótce po niej.
Przykładowe pytania zawarte w teście:
- W którym roku ukazała się „Pani Bovary”?
- Jak miał na imię młody Bovary?
- Kim była Heloiza Dubuc?
- Kto jest tytułową Panią Bovary?
- Jaki stosunek ma Emma do małżeństwa z Karolem?
- W oberży Emma poznaje młodego Leona, który był?
Test, quiz z lektury „Pani Bovary” Gustawa Flauberta
“Pani Bovary” Gustawa Flauberta to powieść opublikowana w 1857 roku, która stała się kamieniem milowym literatury realistycznej. Dzieło opowiada historię Emmy Bovary, młodej kobiety o bujnej wyobraźni i romantycznych pragnieniach, która próbuje uciec od monotonii i niezadowolenia swojego małżeństwa oraz ograniczeń życia w prowincjonalnym miasteczku poprzez szereg pozamałżeńskich romansów i ekstrawaganckiego stylu życia. Jej nieustanne poszukiwania miłości i luksusu prowadzą jednak do tragicznych konsekwencji.
Flaubert z niezwykłą dokładnością analizuje psychikę swojej bohaterki, jednocześnie krytycznie przedstawiając ograniczenia społeczeństwa swoich czasów. Jego szczegółowy, precyzyjny styl pisania, wraz z głębokim zrozumieniem motywacji ludzkich działań, uczynił z “Pani Bovary” jedno z najważniejszych dzieł literackich XIX wieku. Powieść ta była również przedmiotem kontrowersji i procesów sądowych z powodu oskarżeń o obrazę moralności, co tylko zwiększyło jej sławę i wpływ na rozwój nowoczesnej literatury.