Zastanawiałeś/aś się jak stres wpływa na Twój organizm?
Często bywasz narażony/a na stres?
Zdarza Ci się nie zapanować nad emocjami pod wpływem stresu ?
Krótkotrwały stres jest zjawiskiem jak najbardziej naturalnym, można by nawet rzec, że korzystnym. Podczas takiej sytuacji podwyższone ciśnienie krwi i przyśpieszone tętno rozprowadza w krwiobiegu produkowany w nadwyżce cukier. Dzięki temu dotleniony i pobudzony organizm może znacznie wyostrzyć wszystkie zmysły, umożliwiając natychmiastowe reakcje. Dlaczego więc mówi się, że stres jest szkodliwy dla naszego zdrowia. Problem stresu najlepiej przedstawia klasyfikacja Selyego. Jasno bowiem uwidacznia na czym polega działanie stresu i kiedy zaczyna zmieniać się on z naszego sprzymierzeńca we wroga.
Klasyfikacja Selyego:
Faza alarmowa, inaczej wstrząsowa – odczuwamy w niej najczęściej niepokój, pobudzenie, dyskomfort i napięcia. Nasz organizm zapoznaje się z bodźcem i natychmiast reaguje.
Faza przystosowania – mobilizacji; to główny moment w którym organizm bez większych wysiłków radzi sobie ze stresem, „oswaja go” i pozwala przetrwać. Jeśli jednak stan ten w odpowiednim momencie nie osłabnie to przechodzimy do fazy wyczerpania.
Faza wyczerpania – tę właśnie fazę możemy nazwać szkodliwym stresem. Jest ona przedłużeniem poprzedniej fazy. Układ odpornościowy zostaje osłabiony, przez co zwiększa się ryzyko wystąpienia negatywnych następstw jak: udar, zawał mięśnia sercowego, podwyższenie czynników sprzyjających rozwojowi raka. Ludzka psychika również nie pozostaje bez szwanku, a najczęściej jako skutki długotrwałego stresu podawane są: nerwice, stany lękowe i depresje.
Każda osoba inaczej reaguje w sytuacjach stresowych, inne też bodźce są w stanie wywołać u nas stres. Najważniejsze jest jednak, że bez względu na czynniki, skutki zawsze mogą być zbliżone. Nieodzownym elementem życia ludzkiego są sytuacje trudne, stąd musimy nauczyć się odpowiednio radzić sobie ze stresem. Jeżeli znamy swój poziom stresu to możemy w porę zaradzić jego negatywnym skutkom.
Rozwiązując poniższy test dowiesz się jaki jest poziom Twojego stresu. Uzyskasz odpowiedz na pytanie czy powinieneś obawiać się o swoje zdrowie. Uzyskasz także poradę co zrobić by uniknąć eskalacji stresu i wynikających z tego problemów psychosomatycznych (psychicznych i fizycznych).. Test ten jest co prawda przygotowany przez specjalistów, jednak ma on charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi diagnozy w rozumieniu lekarskim czy psychologicznym. Test nie jest darmowy, po wysłaniu sms premium (2zł, 2.44 brutto) otrzymasz wynik testu wraz z jego interpretacją.