Już w roku 1882 przeprowadzone zostały badania dotyczące płciowości mózgu. Ich twórcą był Francis Gatton, udało mu się ustalić między innymi, że: mężczyźni znacznie lepiej czytają mapy, maja lepszą orientacje przestrzenną i łatwiej radzą sobie ze stresem, kobiety natomiast lepiej rozpoznają emocje, mają podzielność uwagi i łatwość tworzenia rozbudowanych wypowiedzi. Wszystkie te różnice jak wykazał autor są wynikiem różnic w budowie mózgu , nie powinien więc dziwić fakt, że obie płci prezentują tak odmienne zachowania.
Dla wielu z pewnością ciekawostką będzie wiadomość, iż naturalny model mózgu to mózg żeński!! Różnice w jego budowie powstają na bazie genów zawierających wzorce indywidualnych cech, a także hormonów oddziaływujących na nas w życiu płodowym. Płciowość mózgu zaczyna ustalać się już około 6 tygodnia życia. Jeżeli płód jest rodzaju żeńskiego nie muszą w nim zachodzić większe zmiany, jeśli jednak mamy do czynienia z płodem męskim aby jego płciowość mózgu również mogła stać się męska muszą znacząca rolę odegrać hormony. Ilość ich jest czterokrotnie większa niż kiedykolwiek później i umożliwia ustalenie płciowości męskiej.
Płciowy rozwój mózgu wg Miltona Diamonda przebiega w czterech stadiach:
I stadium – rozwija się podstawowy model płciowości decydujący o agresywności lub bierności
II stadium – wykształcenie się tożsamości płciowej – decyduje o tym jaka płeć przypisuje sobie człowiek
III – to ustalenie preferencji seksualnych
IV – powstanie kontroli funkcjonowania narządów płciowych. Ten okres jest szczególnie pomocny w wyjaśnianiu wszelkiego rodzaju dewiacji seksualnych.
( opis tworzony na podstawie artykułu J. Hofman – Wiśniewska pod kierunkiem dr. N. med. Michała Skalskiego)