Test z biologii (gimnazjum), sprawdzający Twoje wiadomości o budowie i funkcjach korzenia i łodygi. Rozwiąż test składający się z 15 pytań i przekonaj się czy wiadomości, które posiadasz są wystarczające do zbliżającego się sprawdzianu (kartkówki).
Korzeń jest podziemnym organem rośliny, który jako pierwszy rozwija się podczas kiełkowania nasienia. pełni on wiele ważnych funkcji. Korzeń dzieli się na kilka odcinków, tak zwanych stref, różniących się budową i pełnionymi funkcjami. Budowa korzenia składa się na wewnętrzną i zewnętrzna. Korzenie roślin mogą rozwijać się na dwa sposoby: system palowy, czyli (rośliny)wytwarzają jeden korzeń główny, od którego odchodzą mniejsze boczne odgałęzienia oraz system wiązkowy, w którym występują wiązka jednakowych, cienkich korzeni. Ze względu na pełnione funkcje wśród korzeni można wyróżnić wiele modyfikacji. Pęd jest nadziemna częścią rośliny, składającą się z łodygi, liści, kwiatów i owoców. Łodyga jest głównym elementem pędu i również pełni ważne funkcje w rozwoju rośliny. Łodyga potrafi zmieniać kształt i przystosowywać się do nowych warunków i sposobów życia. Posiada wiele modyfikacji, dzięki którym może pełnić dodatkowe funkcje.
Przykładowe pytania zawarte w teście:
Na budowę zewnętrzną korzenia składają się następujące części
Proces polegający na przenikaniu wody z roztworu mniej stężonego, czyli o większej zawartości wody, do roztworu bardziej stężonego, czyli zawierającego mniej wody, nazywamy
Zadaniem komórek łyka jest
Ze względu na pełnione funkcje korzenie dzielą się na
Głównym zadaniem korzeni spichrzowych jest
Organizmy samożywne, żyjące na pniach i gałęziach innych roślin, niezakorzeniające się w glebie to
Funkcje łodygi to
Łodygi dzielimy na
Ze względu na pełnione funkcje łodygi dzielą się na