Rozwiąż test i przygotuj się na sprawdzian z języka polskiego (gimnazjum). Test składa się z 18 pytań. Przekonaj się czy wiadomości, które posiadasz są wystarczające do zbliżającego się sprawdzianu z języka polskiego z lektury „Faraon” B. Prusa.
Dzieło Bolesława Prusa zawiera rozwiniętą teorię państwa – organizmu, w którym wszystko, działania każdej grupy społecznej, powinno być podporządkowane jednemu celowi: pomyślności, dobru całości. Każda siła społeczna winna w takim państwie pełnić zadania odpowiadające funkcjom w żywym organizmie. Jednak w powieści widać wyraźnie, że ten organizm państwowy nie jest zdrowy, bowiem największe wpływy, a co za tym idzie i władzę, zaczęło przejmować kapłaństwo, nie myśląc o dobru reszty społeczeństwa.
Wśród ludu panowała nędza, bieda, wypaczenie umysłowe i wszechobecny głód. Władza świecka natomiast najczęściej okazywała się fikcją.
Młody faraon próbował przywrócić Egiptowi dawną świetność i władzę królewską, ale zabrakło mu umiejętności politycznych, zdolności przywódczych i umiejętności wykorzystywania konfliktów. Jego wiedza o funkcjonowaniu państwa okazała się niewystarczająca do osiągnięcia zamierzonych celów.
Przykładowe pytania zawarte w teście:
Akcja utworu toczy się w
Gatunek literacki „Faraona” to
Kim był Herhor?
Z czyich rąk zginął Tutmozis, dowódca straży przybocznej faraona?
Głównym bohaterem powieści jest
Jak miała na imię Żydówka, w której zakochał się książę Ramzes?