Stefan Żeromski

Stefan Żeromski, urodzony w 1864 roku, spędził swoje dzieciństwo w malowniczych Ciekotach w Górach Świętokrzyskich. Jego edukacyjna podróż rozpoczęła się w Psarach w wieku dziewięciu lat, a następnie kontynuował naukę w Kieleckim Gimnazjum Męskim od 1874 roku. Niestety, w 1889 roku musiał zrezygnować ze studiów z powodu trudności finansowych, co skłoniło go do podjęcia pracy guwernera w majątkach ziemiańskich, w tym w Łysowie i Nałęczowie. Jego twórczość literacka zaczęła zdobywać rozgłos, gdy jego dzieła zaczęły pojawiać się w takich publikacjach jak "Tygodnik Powszechny", "Głos" czy "Nowa Reforma".

Stefan Żeromski informacje o autorze

Stefan Żeromski, często określany mianem sumienia polskiej literatury, był postacią niezwykle wpływową w kształtowaniu literackiego i kulturowego krajobrazu Polski na przełomie XIX i XX wieku. Jego twórczość, obejmująca powieści, nowele, dramaty i eseje, jest uznawana

Czytaj więcej »

Wizja szklanych domów Seweryna Baryki

Stefan Żeromski w „ Przedwiośniu” ukazuje utopijny obraz  szklanych domów. Poeta tym mianem określa jeden z działów lektury. Seweryn Baryka, ojciec głównego bohatera, Cezarego, po odszukaniu jedynego  syna zabiera go w podroż do swojego rodzinnego

Czytaj więcej »

Krótki okres 1892 roku spędził podróżując po Zurychu, Wiedniu, Pradze i Krakowie. W tym samym roku poślubił Oktawię Radziwiłłowiczową-Rodkiewiczową, którą poznał w Nałęczowie, i wkrótce potem wyjechał z nią i jej córką do Szwajcarii. Tam podjął pracę w Muzeum Narodowym Polskim w Rapperswilu, gdzie powstały jego “Syzyfowe prace”. W tym czasie utrzymywał korespondencję z Henrykiem Bukowskim, dokumentując swoje doświadczenia. Spotkania ze znamienitymi postaciami takimi jak Gabriel Narutowicz czy Edward Abramowski również miały miejsce podczas jego pobytu w Szwajcarii.

Po powrocie do Polski w 1897 roku, Żeromski pracował jako pomocnik bibliotekarza w Bibliotece Ordynacji Zamojskiej w Warszawie. Rok 1899 był dla niego znaczący zarówno osobiście, jako rok narodzin jego syna Adama, jak i zawodowo, z publikacją “Ludzi bezdomnych”. W 1920 roku zaangażował się w obronę niepodległej Polski, zostając członkiem Obywatelskiego Komitetu Wykonawczego Obrony Państwa. Ostatnie lata życia spędził w Warszawie, aktywnie uczestnicząc w literackim świecie miasta, aż do swojej śmierci w 1925 roku.