Synchronizacja półkul mózgowych w zabawie

Każdego dnia korzystamy z bardzo potężnego narzędzia jakim jest mózg. Jest on złożony z dwóch półkul i zazwyczaj jedna bardziej dominuje nad drugą. Dlatego mamy dostęp głównie do tych zasobów, które dominująca półkula posiada.

Synchronizacja półkul mózgowych w zabawie

 

Nieświadoma synchronizacja obu półkul następuje zazwyczaj dwa razy w ciągu dnia: rano zaraz po pobudce i wieczorem tuż przed zaśnięciem. Z reguły ten stan trwa krótko i znowu bez udziału naszej świadomości przechodzimy w stan zaśnięcia lub rozbudzenia. Taki stan umysłu nazywamy stanem alfa : http://centrum-rozwoju.pl/odmienne-stany-swiadomosci/

Każda półkula pracuje na nieco innej częstotliwości i jest w pewnym stopniu niezależna od drugiej. Lewa jest zazwyczaj odpowiedzialna za logikę, myślenie, pisanie, liczenie, słuchanie a prawa działa twórczo, wykorzystując w większym stopniu wyobraźnię. To w niej rozpoznajemy kolory czy dźwięki. Prawa odpowiada za lewą część organizmu a lewa za prawą. To, że obie pracują na innych częstotliwościach nie przeszkadza w możliwości ich zsynchronizowania. Taki efekt można uzyskać przez praktykę. Najlepiej zacząć od prostych rzeczy, na przykład mycie zębów inną ręką niż zwykle. Uaktywniamy w ten sposób obszary mózgu, które do tej pory nie odpowiadały za tą czynność.

 

Można w późniejszym etapie zacząć robić inne rzeczy na przykład żonglować obiema rękami czy bawiąc się w inne zabawy z udziałem obu rąk i obu nóg.  Jednym z takich ćwiczeń  jest kręcenie na przykład lewą ręką na brzuchu kółek a drugą ręką klepanie się po głowie. Na początku możliwe, że obie ręce będą robiły kółka lub obie będą klepały głowę ale to wszystko kwestia wprawy. Żeby nieco ułatwić początkującym synchronizację pojawiły się wynalazki, które mają zastąpić procesy myślowe bodźcami zewnętrznymi. Pojawiły się na rynku bowiem programy i filmy, które wykorzystując pewnego rodzaju dźwięki czy obrazy mają wprowadzać słuchaczy w określone stany lub zsynchronizować półkule.

 

Takie rozwiązanie jest na pozór wygodne ale nie da się go stosować w życiu codziennym, kiedy ta synchronizacja jest nam potrzebna na przykład w pracy. Poza tym człowiek wtedy nie uczy si ę samokontroli tylko uzależnia od czynników zewnętrznych. Choć na początek spróbować można – wszystko jest dla ludzi.

http://www.youtube.com/embed/BpdiVcmoZ5k

 

Żeby uzyskać efekt synchronizacji i płynnego „rozkazywania” pani w którą stronę ma tańczyć, trzeba trochę poćwiczyć. Czasem wystarczy minuta a czasem trzeba poświęcić ich dziesięć. .Po kilku próbach można zaobserwować ciekawy efekt, kiedy pani zaczyna kręcić się w drugą stronę niż zwykle. Wtedy jest moment przejścia z jednej półkuli do drugiej. Kiedy się dojdzie do wprawy zabawa jest znakomita. To może być jeden z pierwszych kroków do synchronizacji obu półkul.

 

Kolejnym elementem pomagającym na początku są dźwięki. Kiedy na przykład w kanale lewym emitowany jest dźwięk o częstości 261 Hz (co odpowiada częstości dźwięku C gamy razkreślnej C-dur, por. Dźwięk muzyczny) a w prawym 271 Hz, to jako dudnienie różnicowe powstanie dźwięk o częstości 10 Hz, synchronizujący fale mózgowe do poziomu alfa (którego zakres to 8-12 Hz). Są dostępne na rynku programy emitujące odpowiednie dźwięki, które powodują synchronizację.

 

Ale po co to w ogóle robić?  Dzięki synchronizacji półkul mózgowych można osiągnąć:

– zwiększenie koncentracji (przyspieszenie procesu uczenia się),
– zwiększenie siły woli (np. rzucenie palenia, zrzucenie zbędnych kilogramów),
– wprowadzenie w inne stany świadomości,
– zrelaksowanie.

 

Dlatego warto nabyć i praktykować tą umiejętność. Więcej informacji na temat jeszcze lepszego wykorzystania naszego umysłu na stronie: http://centrum-rozwoju.pl

Przewodnik jednostek powierzchni w Polsce

Rozważając temat jednostek powierzchni w Polsce, warto zwrócić uwagę na ich praktyczne zastosowanie w codziennym życiu. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak dokładnie określić wielkość swojego mieszkania lub działki? Właśnie tutaj z pomocą przychodzą takie jednostki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *