Wielu uczniów szkół średnich jak i studentów, kiedy zbliża się moment zakończenia szkoły zastanawia się, co będzie dalej. Jak poradzić sobie z tak trudnym zadaniem, jakim jest zdobycie wymarzonego stanowiska w pracy? Naprzeciw takim potrzebom wychodzi Unia Europejska organizująca program mający na celu poprawę sytuacji na rynku pracy.
Program o nazwie Leonardo da Vinci jest powstałym w 1995 roku programem edukacyjnym, który finansowany jest z funduszy Unii Europejskiej. Nazwa zaczerpnięta została od znakomitego naukowca i wszechstronnego artysty żyjącego w XVI wieku, Leonarda da Vinci. Program ten realizowany był już we wcześniejszych latach. Pierwsza edycja trwała od 1995 do 1999 roku, druga natomiast odbywała się w latach 2000 – 2006. W roku 2007 rozpoczęła się trzecia edycje programu, który włączony został do większego projektu o nazwie „Uczenie się przez całe życie” (Lifelong Learning Programme), która zakończyć się ma w 2013 roku. Cele programu LdV(skrót od Leonardo da Vinci) pozostają od samego początku niezmienne a są nimi: wypromowanie mobilności przyszłych pracowników na rynku europejskim, oraz wdrażanie innowacyjnych metod edukacyjnych, aby nieustannie podnosić ich kwalifikacje. Jednym słowem ogólny rozwój europejskiego rynku pracy.
Projektem szczególnie wartym zainteresowania jest projekt Staż, umożliwiający odbycia stażu zawodowego w przedsiębiorstwie za granicą. Jest to jeden z najlepszych sposobów promowania własnej osoby. Dzięki temu uczniowie szkół średnich oraz studenci mają możliwość zdobycia doświadczenia w pracy w każdym kraju Unii Europejskiej. Poznają nowe metody organizacji pracy stosowane w innych państwach. Łączą wiedze praktyczną z teoretyczną. Obcują z inną kulturą, co ułatwia przystosowanie się w przyszłości do zatrudnienia za granicą. Osoba taka ma znacznie większe szanse na udany start zawodowy jak i dalszy rozwój kariery. Biorąc udział w takim stażu uczestnik ma okazję sprawdzenia w praktyce swoich zdolności oraz doszlifowanie języka obcego w formie, jakiej nie zapewnią mu żadne zajęcia w szkole.
Wielu uczniów i studentów już skorzystało z tej niesamowitej okazji. Wszyscy jednomyślnie twierdzą, że zdobyli nowe umiejętności, poznali obcą kulturę i wrócili bogatsi o zupełnie nowe doświadczenia. Uważają oni, że dzięki temu znacznie łatwiej będzie im wyruszyć na szerokie wody rynku pracy. Część byłych uczestników osiedliła się na stałe w krajach, w których odbywali staż. Okazuje się, więc, że projekt ten stwarza wiele niedostępnych do tej pory możliwości.
Informacje zaczerpnięte między innymi ze strony projektu.
Tomasz Mroziński