Sprawdzian klas szóstych szkoły podstawowej 2010/1011

Sprawdzian na zakończenie szóstej klasy podstawówki to pierwszy poważny egzamin z jakim uczniowie mają do czynienia. Mimo, że obowiązkowy to wcale nie taki straszny. W artykule zebrane zostały najistotniejsze dotyczące go informacje.

Szósta klasa szkoły podstawowej to ostatni etap przed rozpoczęciem dalszej nauki już w gimnazjum. Jest to ostatnia klasa szkoły podstawowej, dlatego też zanim dane będzie któremukolwiek uczniowi pójść dalej, przystąpić będzie musiał do specjalnego egzaminu zwanego sprawdzianem. Ma on na celu zbadać poziom wiedzy i umiejętności, jakie dany uczeń zdobył wciągu minionych lat nauki w szkole podstawowej.

 

 


Sprawdzian ten odbywa się w kwietniu każdego roku i jest egzaminem obowiązkowym, oznacza to, że każdy uczeń musi do niego przystąpić. Zarówno uczniowie szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży oraz słuchacze szkół podstawowych dla dorosłych. Mimo, iż egzamin ten jest obowiązkowy, to, aby go zdać wystarczy już sama obecność  na nim. Wartość punktowa uzyskana ze sprawdzianu nie ma najmniejszego znaczenia, ponieważ bez względu na to ile tych punktów zostanie zdobytych, każdy musi zostać przyjęty do gimnazjum w swojej okolicy. Sam wynik nie jest nawet wpisywany na świadectwo ukończeniaszkoły a otrzymujemy go jedynie na specjalnym zaświadczeniu.

 

 


Test składa się z zadań, które mają na celu sprawdzenie poziomu  opanowania takich umiejętności jak: czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji oraz wykorzystywanie posiadanej wiedzy w praktyce. Na rozwiązanie testu każdy uczestnik ma 60 minut. Jeżeli zaistnieje taka potrzeba to czas ten może zostać wydłużony o kolejne 30 minut, dotyczy to jednak wyłącznie osób z dysfunkcją. Maksymalną wartość, jaką można uzyskać wynosi 40 punktów.

 

 


Z obowiązku przystąpienia do sprawdzianu zwolnione mogą zostać osoby, które zostały laureatami konkursów i olimpiad o zakresie wojewódzkim lub ponad wojewódzkim. W przypadku nie stawienia się na egzaminie z przyczyn losowych istnieje możliwość zrobienia tego w późniejszym terminie ustalonym przez dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

 


Egzamin ten jest pracą tylko i wyłącznie samodzielną. Jeśli zaistnieje sytuacja, w której komisja egzaminacyjna stwierdzi, iż praca nie była pisana samodzielnie lub uczeń zostanie przyłapany na ściąganiu, sprawdzian taki jest anulowany a ponowny test odbywa się w dniu ustalonym przez dyrektora CKE nie później niż do 20 sierpnia.

 


Uczniowie otrzymują wyniki swoich testów w postaci specjalnych zaświadczeń. W razie jakichkolwiek wątpliwości mają oni oraz ich prawni opiekunowie, czyli zazwyczaj rodzice, prawo do wglądu w sprawdzoną i poprawioną prace.

 

Informacje zaczerpnięte z oficjalnej strony Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

 

 

Tomasz Mroziński

Poznajemy moc dogoterapii. Twoje psie wsparcie dla duszy

Dogoterapia to innowacyjna forma terapii, która wykorzystuje obecność specjalnie wyszkolonych psów do wspierania zdrowia psychicznego i fizycznego pacjentów. W Klinice MECAL w Gdańsku, ta metoda przynosi nadzieję i uśmiech na twarze wielu osób, oferując unikalne

Ile energii zużywa klimatyzator?

Klimatyzatory stały się nieodłącznym elementem wyposażenia wielu domów i biur, zapewniając komfort termiczny. Jednakże, wraz z rosnącą popularnością klimatyzatorów, pojawia się pytanie o zużycie energii elektrycznej. W artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu, analizując czynniki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *