Historia dzielnicy Sołacz
Od XVI do XIX wieku Sołacz był wsią szlachecką. Pod koniec XIX wieku trafiła w ręce bogatego bankiera Barucha Eliasa z Berlina, który zleca przygotowanie pierwszych projektów urbanistycznych. Choć początkowo, nie zyskały one poparcia rady miasta, wszystko się zmienia na początku XX wieku, kiedy Sołacz w 1908 roku został włączony w granice miasta Poznania.
Ambitne plany Eliasa zyskały w końcu akceptację rady miasta Poznania. Ostateczny plan zagospodarowania terenu stworzył Hermann Joseph Stübben – niemiecki urbanista i architekt. Ziemie Sołacza miały zostać rozparcelowane na działki, by powstała pierwsza dzielnica willowa w Poznaniu. Bagniste grunty otaczające przepływającą przez Sołacz rzekę Bogdankę przekazano w celu utworzenia parku. Wytyczono drogi oraz doprowadzone zostały niezbędne media.
Część ziem sprzedano pod budynki willowe. Powstałe w zabudowie wille w stylu historycznym były przeznaczone dla niemieckich profesorów i wysokich urzędników. Po pierwszej wojnie światowej miasto przeszło w ręce polskie. Pozostałe ziemie bankier odsprzedał Uniwersytetowi Przyrodniczemu, a także przekazał parcelę miastu pod budowę kościoła.
Sołacz – czym się wyróżnia?
W czasie II Wojny Światowej dzielnica nie została zniszczona i do dziś zachowała swój unikatowy charakter. Dzięki temu w latach 80 całe założenie urbanistyczne zostało wpisane do rejestru zabytków. Znajdują się tu Uniwersytet Przyrodniczy i należące do niego oddziały między innymi Centrum Medycyny Weterynaryjnej, Katedra Biotechnologii i Mikrobiologii oraz Kolegium Rungego w niezwykłym zabytkowym budynku.
Na Sołaczu dominuje niska zabudowa. Nawet budynki powstające współcześnie muszą spełniać rygory wysokości. Dodatkowo duża ilość otaczającej zieleni tworzy z dzielnicy Sołacz wyjątkowe miejsce do życia oraz wypoczynku. Z pewnością ogromną zaletą tej dzielnicy jest niedaleka odległości od ścisłego centrum Poznania, jedyne 10 minut samochodem od Starego Rynku. Dodatkowym atutem, jest również doskonała komunikacja. Pierwsze tramwaje kursowały na Sołaczu, jeszcze przed pierwszą Wojną Światową. Dziś do różnych punktów miasta można dojechać tramwajami lub autobusami.
Mieszkania na Sołaczu w Poznaniu to doskonały wybór dla osób, które szukają miejsca jednocześnie spokojnego i pełnego zieleni, które jest blisko centrum miasta.
Ville Sołackie – prestiżowe apartamenty w eleganckiej dzielnicy
W dzielnicy Sołacz powstają również nowoczesne mieszkania i luksusowe apartamenty, które zadowolą nawet najbardziej wymagających klientów. Doskonałym przykładem jest kompleks Villi Sołackich. Jest to kompleks 7 willowych, trzykondygnacyjnych budynków usytuowanych wśród wspaniałej zieleni.
W sześciu budynkach znajdują się apartamenty o różnorodnym metrażu, największe mają niemal 200 metrów kwadratowych. Wszystkie mieszkania posiadają wysoki standard wykończenia, są wyposażone w: klimatyzację, centralny odkurzacz, czy elektroniczną kontrolę dostępu. Dodatkowo bezpieczeństwo zwiększa system alarmowy oraz system kamer. Mieszkańcy apartamentów mogą korzystać z prywatnej strefy fitness oraz pomocy technicznej.
Budynki willowe kompleksu Ville Sołackie swą architekturą wpisują się w historyczny wygląd dzielnicy. Budynki w stylu modernistycznym z elementami art deco są niezwykle eleganckie, a przy ich budowie wykorzystano najwyższej jakości materiały.
Kameralny kompleks Villi Sołackich to niezwykłe miejsce w wyjątkowej dzielnicy Sołacz.