Archiwa

Prawo- test

Prawo w sensie przedmiotowym jest to zbiór wszystkich norm postępowania, których naruszenie i złamanie grozi karami. Natomiast w sensie podmiotowym to uprawnienie, które jednostka „dostaje” od aktów prawnych, obowiązujących w danym państwie. Prawo posiada różne …

Czytaj więcej

Polityka- test

Polityka to temat bardzo zawikłany i trudny. Dzieli się ona na kulturę polityczną, orientacje ideowe (względnie uporządkowane i trwałe przekonania odnoszące się do spraw publicznych zakorzenione w poziomie wartości), programy polityczne ( rozmieszczenia w czasie …

Czytaj więcej

Demokracja test

Demokracja to tzw. rządy ludu, to właśnie obywatele w sposób bezpośredni i pośredni sprawują władzę w państwie. Współczesna demokracja ukształtowała się podczas rewolucji angielskiej w XVII wieku i francuskiej w XVIII wieku. Wartości najbardziej cenione …

Czytaj więcej

Państwo – test

Już od dawna pojawiały się różne definicje państwa. Określano je jako efekt naturalnego rozwoju społecznego, jako samowystarczalna społeczność uznającą określony porządek prawny, jako rodzaj ludzkiej zbiorowości żyjącej według jednego, określonego porządku prawnego lub jako wartość …

Czytaj więcej

Ustrój Rzeczpospolitej Polskiej- test

Konstytucja to akt normatywny państwa, ustawodawczy, z którym musza być zgodne wszystkie akta niższego szczebla. Określa ona główne założenia ustroju politycznego i gospodarczego, opisuje system władz i zależności między nimi, prawa i obowiązki obywatela. To …

Czytaj więcej

Systemy polityczne oraz ustroje w państwach Europy-test

Na system polityczny składają się organy państwowe, partie polityczne, organizacje i grupy społeczne, które uczestniczą w życiu i działaniach politycznych w danym państwie. W demokratycznych państwach Europy wyróżniamy systemy: prezydencki, półprezydencki, mieszany, parlamentarno-gabinetowy, parlamentarno-komitetowy, gabinetowo-parlamentarny …

Czytaj więcej

Społeczeństwo – test

W potocznym słowa znaczeniu większość z nas rozumie słowo społeczeństwo, jako ogół ludzi zamieszkujących kraj lub mniejszy obszar. Natomiast w socjologii słowem „społeczeństwo” określa się samowystarczalną formę życia zbiorowego ludzi, ukształtowana poprzez wieki i połączoną …

Czytaj więcej

Organizacje międzynarodowe- test, daty

Organizacje międzynarodowe składają się z członków różnych państw i różnych narodowości.  Zrzeszają państwa, osoby prawe i fizyczne. Dzielą się na organizacje regionalne, powszechne, koordynacyjne, ponadpaństwowe, rządowe i ponadrzędowe. Niektóre z nich powstały zaraz po II …

Czytaj więcej

Unia Europejska- integracja- test

Unia Europejska powstała w 1993 roku na mocy Traktatu z Maastricht, jednak początek jej integracji datuje się na rok 1951 kiedy to Niemcy, Francja, Włochy, Belgia, Holandia i Luksemburg podpisały w Paryżu traktat powołujący Europejską …

Czytaj więcej

Samorząd terytorialny i jego zadania- test

Struktura władz samorządowych w Polsce dzieli się na 3 części: samorząd gminny, samorząd powiatowy i samorząd wojewódzki. Struktura ta nie jest hierarchiczna, gmina nie podlega powiatowi a powiat województwie. Wyróżniamy także samorządy specjalne takie jak …

Czytaj więcej