Regularna kontrola hydrantów

Regularna kontrola hydrantów jest obowiązkowa nie tylko ze względu na bezpieczeństwo naszych budynków, taki obowiązek nakłada polskie prawo.

W przypadku hydrantów zewnętrznych, jest to rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnetrznych i Administracji z dnia 24 lipca 2009 roku, w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych. Zapisy dotyczące kontroli hydrantów wewnętrznych znajdują się w rozporządzeniu Ministerstwa Spraw Wewnetrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku, w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków oraz innych obiektów budowlanych i terenów.

Hydranty wewnętrzne stanowią bardzo ważny element zabezpieczenia przeciwpożarowego, to dzięki nim możemy ugasić szybko pożar w jego początkowej fazie. Dlatego tak ważna jest ich sprawność. Przegląd konieczny jest co najmniej raz w roku, o ile producent w dokumentacji technicznej nie wskazał większej częstotliwości kontroli. Aby dokonać przeglądu hydrantów należy zgłosić się do specjalistów z dziedziny usług przeciwpożarowych.

Działania podczas kontroli hydrantów

W trakcie kontroli hydrantów wewnętrznych wykonywanych jest szereg działań, które obejmują zarówno sprawdzenie stanu technicznego urządzeń, jak i ich lokalizacji. Obowiązkowa kontrola obejmuje:

– sprawdzenie lokalizacji hydrantów, prawidłowego oznakowania oraz swobodnego dostępu do nich – ważne by w razie pożaru odpowiednie oznakowanie urządzeń gaśniczych umożliwiło szybką reakcję, dodatkowo bardzo ważne jest, by był do nich łatwy dostęp. Niedopuszczalne jest zastawianie hydrantów przedmiotami, które uniemożliwiają szybkie i swobodne dojście. Kontrolerzy sprawdzają również czy szafki hydrantowe wyposażone są w klucze potrzebne do ich otwarcia.

–  sprawdzenie stanu technicznego hydrantu, wraz ze sprawdzeniem prawidłowego działania wszystkich elementów składowych. Kontroli poddawane są węże hydrantowe – czy nie ma pęknięć lub śladów zużycia. Ważne by węże nie były powyginane w nienaturalny sposób, by wszystkie zaciski były dobrze zaciśnięte, a taśmowanie prawidłowe. Sprawdza się płynność pracy prądownicy

– kontrolowane jest również właściwe zamocowanie hydrantu, czy mocowanie do ściany nie jest obruszane, czy bęben węża obraca się lekko.

– sprawdzany jest zawór odcinający przy bębnach ręcznych – prawidłowe działanie oraz odpowiedni typ.

Jeśli każdy z etapów kontroli zakończył się poprawnie, wszystkie elementy są sprawne, umieszczana jest naklejka SPRAWDZONY i wyznacza się termin następnej kontroli. Cała procedura kończy się sporządzeniem pokontrolnego protokołu.

Węże, które stanowią wyposażenie hydrantów wewnętrznych, zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, raz na 5 lat powinny być poddane próbie ciśnieniowej.

Nieco inaczej wygląda przegląd zewnętrznych hydrantów, sprawdza się przede wszystkim odpowiednie ich oznakowanie oraz czy są utrzymane w prawidłowym stanie. Następnie płucze się stojak hydrantowy i dokonuje pomiaru ciśnienia hydrostatycznego oraz ciśnienia hydrodynamicznego Na koniec sprawdzana jest studzienka hydrantu i jeśli wszystko działa prawidłowo sporządza się protokół.

 

Przewodnik jednostek powierzchni w Polsce

Rozważając temat jednostek powierzchni w Polsce, warto zwrócić uwagę na ich praktyczne zastosowanie w codziennym życiu. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak dokładnie określić wielkość swojego mieszkania lub działki? Właśnie tutaj z pomocą przychodzą takie jednostki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *