Tatry to pasmo górskie należące do łańcucha Karpat. Jest to najwyższe pasmo w Karpatach. Ich powierzchnia wynosi 785 km kwadratowych. Na terenie Polski znajduje się około 22 % powierzchni tego pasma górskiego. Reszta znajduje się już na terenie sąsiedniej Słowacji. Długość Tatr mierzona wzdłuż grani głównej, która przebiega od Huciańskiej Przełęczy do Zdzierskiej Przełęczy, to 80 km. Góry te objęte zostały programem ochronnym, na ich obszarze utworzony został Tatrzański Park Narodowy. Przynależą one również do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO.
Tatry dzielą się na Zachodnie i Wschodnie. Zaś Tatry Wschodnie dzielą się na Wysokie i Bielskie. Sama nazwa Tatry pochodzi najprawdopodobniej od francuskiej (celtyckiej) nazwy „tertre”, która oznaczała „wzgórze”. Potwierdza to Norwid, który pisał „Tertre – to są Tatry”. Najbardziej znanymi szczytami są: Rysy, Kasprowy Wierch, Świnica, Wołowiec. Po stronie Słowackiej zaś: Gerlach, Łomnica, Krywań, Lodowy Szczyt.
Uważa się iż grań główna Tatr to europejskie dzieło wody, ale jedynie w środkowym odcinku. Tereny wschodnie i północne to zalewiska Bałtyku, reszta to zalewiska Morza Czarnego.