Szkło, wytwarzanie i zastosowanie

SZKŁO to bardzo powszechnie stosowany w codziennym życiu materiał, z którego wytwarza się szklanki, ozdoby, naczynia kuchenne, a także szyby okienne i samochodowe. Do bardziej nowoczesnych zastosowań zaliczyć można soczewki, reflektory teleskopowe oraz piece. Od niedawna wytwarza się również szkło kuloodporne, stosowane w miejscach wymagających szczególnej odporności.

 

W obecnych czasach materiał ten produkowany jest przeważnie poprzez podgrzanie mieszanki piasku szklarskiego, sody amoniakalnej i wapnia. Składniki te podgrzewane są w specjalnych piecach wytwarzających temperaturę rzędu 1500 stopni Celsjusza.  Jednak zanim wszystkie składniki znajdą się w piecu, wrzuca się najpierw stłuczkę szklaną, której zadaniem jest przyspieszenie procesu wytapiania.

 

Podczas topienia wszelkie zanieczyszczenia wypływają na wierzch, przez co bardzo łatwo je usunąć. Gotową masę szklaną poddaje się procesowi chłodzenia, przez co zyskuje ona konsystencję ciągliwych cukierków toffi, co pozwala w łatwy sposób ją formować. Jednym z najtańszych rodzajów szkła jest szkło okienne, które wytwarzane jest poprzez wyciąganie masy szklanej pionowo w górę, lub walcowanie.  Ze szkła tego typu wytwarza się szyby montowane w oknach.

Ewolucja - definicja
EWOLUCJA czyli kształtowanie się nowych rodzajów i gatunków organizmów żywych, roślin i zwierząt w wyniku...
Sienkiewicz Henryk, życiorys i twórczość
Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz herbu Oszyk, posługujący się pseudonimem „Litwos”, urodził się...
Mięczaki, charakterystyka
Mięczaki to zwierzęta będące po stawonogach najliczniejszą grupą, uważa się, że liczba żyjących gatunków...
Agnostycyzm , definicja
Pojęcie to wprowadził Thomas Henry Huxley w roku 1871 na oznaczenie poglądu przeciwnego poznaniu i wiedzy....
Ksenofobia, definicja
Słowo ksenofobia zostało utworzone od dwóch wyrazów greckich; ksenos – obcy i phobos – strach. W skrócie,...
Rośliny, charakterystyka
Rośliny to jedno z większych królestw żywych organizmów żyjących na naszej planecie. Do królestwa tego...
Polskie wynalazki - Holografia
Holografia (z gr. holos = całość, grapho = piszę) – dział optyki zajmujący się technikami uzyskiwania...
Ideologia , definicja
Ideologia w etymologicznym ujęciu wywodzi się od greckich słów idea – myśl i logos – nauka. Pojęcie ideologia...
Płazińce, charakterystyka
Płazińce to zwierzęta o bardzo prymitywnej budowie. Są to bezkręgowce często zwane robakami płaskimi,...
Grunt, malarstwo
Grunt- jest zaprawą malarską, którą pokrywa się podobrazie w celu zapobieżenia chłonności podłoża. Zaprawy...
Partia polityczna, definicja
PARTIA POLITYCZNA jest to dobrowolna organizacja o charakterze społecznym, która posiada określony i...
Krew, budowa i funkcje
KREW to płyn ustrojowy, który poprzez układ krążenia spełnia funkcję transportową oraz pozwala na komunikowanie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *