Sawanna to pewien obszar terenu znajdującego się w strefie międzyzwrotnikowej, którego cecha charakterystyczną jest gorący klimat z wyraźnie zaznaczoną porą suchą, mogącą trwać nawet 9 miesięcy. Poza porą suchą wyróżnia się analogicznie również porę deszczową. Przeważająca roślinność to sucholubne trawy takie jak afrykańska trawa słoniowa. Zdarzają się jednak również takie sawanny, gdzie rosną nieliczne drzewa, zrzucające liście w porze suchej. Głównymi gatunkami tych drzew są akacje, baobaby i palmy. Sawanny posiadają również lasy galeriowe, którymi są duże skupiska drzew. Występują one jednak tylko w pobliżu cieków wodnych.
Obszar ten to miejsce intensywnie wykorzystywane przez człowieka ze względu na możliwość żywienia na terenie tym zwierząt roślinożernych. Te specyficzne strefy występują w głównej mierze na terenie Afryki, a także Ameryki Południowej, gdzie posiadają własne regionalne nazwy takie jak „campo” w Brazylii.
Z racji tego, że na sawannie deszcze padają jedynie podczas pory deszczowej, a pora sucha trwa w zależności od położenia geograficznego od 3 do nawet kilku lat, jest to teren mało gościnny i niesprzyjający rozwojowi.
Zobacz testy z geografii dla szkół średnich i gimnazjum