PRZYJAŹŃ jest specyficznym rodzajem więzi emocjonalnej łączącej dwoje lub więcej ludzi. Jest to niecodzienny rodzaj uczucia, ale także wzajemnego zaufania. Terminem tym określa się osoby bliskie, którym gotowi jesteśmy powierzyć nasze tajemnice. Bardzo często z przyjaźni pomiędzy mężczyzną a kobietą wywiązuje się głębsze uczucie, czyli miłość.
Arystoteles twierdził, że jest to jedna z cnót, nie zaliczał jej jednak do grona cnót normatywnych. Dokonał on podziału na przyjaźń idealną, która jest wartością samą w sobie oraz taką, w której zaspakaja się pewne własne cele np. przyjemność.
Przyjaźń w kontekście socjologicznym jest silnie związana z nieprzyjaźnią. Wspólny wróg bardzo skutecznie cementuje więzi między przyjaciółmi, a jednym z narzędzi służących do tego jest plotka[3]. Przyjaciele mają tendencję do wyolbrzymiania negatywnych cech swych nieprzyjaciół i pomijania ich cech pozytywnych.[wikipedia]
Sam proces zawierania przyjaźni jest inny dla każdej kultury czy też powiązań religijnych. Przeważnie jednak proces ten opiera się na prostym pytaniu “Czy chciałbyś/chciałabyś zostać moim przyjacielem?”. Mniej popularne jest składanie obietnic lub przysięg. Do najrzadszej formy zawierania przyjaźni należy tak zwane braterstwo krwi.