Jest to nic innego jak zbiór norm prawnych, czyli nakazów oraz zakazów postępowania o jednoznacznym, ogólnym i abstrakcyjnym charakterze. Powstanie takich norm podyktowane jest powstaniem państwa lub innego uporządkowanego ugrupowania społecznego. Prawo ustanawiane jest przez odpowiednie organy władzy, w zależności od potrzeby, społecznej lub publicznej. Przez nie też jest stosowane, również poprzez użycie przymusu.
Samo pojęcie prawa ma również zastosowanie w formie prawa podmiotowego, czyli takiego, które występuje w sytuacji, gdy mówimy, że mamy prawo czy inaczej – jesteśmy do czegoś uprawnieni.
Prawo jest bardzo trudnym pojęciem do zdefiniowania, jako że każda definicja jest powodem licznych sporów. Spowodowane jest to różnicami tak kulturowymi jak i poglądowymi osób tworzących takie definicje.
Święty Tomasz z Akwinu uważał na przykład, iż prawo to rodzaj rozporządzenia, które ustanowione zostało dla dobra wspólnoty przez osobę sprawującą opiekę nad tą wspólnotą. Natomiast Frederico Bastiata, filozof i polityk, twierdził: “prawo jest organizacją naturalnych praw dla legalnej obrony, jest stosowaniem wspólnej siły w zastępstwie sił indywidualnych dla legalnej obrony naturalnych praw człowieka: prawa do życia, do wolności i do własności”
Zobacz testy dla gimnazjum i liceum z WOS