Czeka Cię trochę pracy, ale nagroda będzie tego warta
Oczywiście wymaga to po pierwsze zdolności samoobserwacji i uważnego wsłuchiwania się w samą siebie, a po drugie pewnej samodyscypliny. Nie mówiąc już o tym, że to, czy poprawnie poprowadzimy kalendarzyk dni płodnych i niepłodnych zależy tylko od nas, a za ewentualne pomyłki nie możemy obwiniać chociażby lekarza. Warto jednak zauważyć, że działamy w pełni naturalnie, nie obciążamy organizmu, a jedynie staramy się zrozumieć i wykorzystać zachodzące w nim procesy.
Na czym to właściwie polega? Jednym z etapów cyklu miesiączkowego jest owulacja, czyli jajeczkowanie. W tym procesie w jajowodach uwalniane są komórki jajowe, których żywotność wynosi około jednego dnia. Jeśli w tym czasie w ich pobliżu znajdą się plemniki, może dojść do zapłodnienia. Jak często owulacja ma miejsce? Średnio co 28 dni, na około 13-15 dni przed krwawieniem.
Twoje ciało daje Ci sygnały
Każda z nas musi jednak sama zaobserwować, jak cały proces przebiega w jej organizmie. Pomóc może nam na przykład internetowy kalkulator dni płodnych. Oprócz tego warto uważnie obserwować swoje ciało. W czasie owulacji temperatura ciała raptownie wzrasta o około 0,5 stopnia. Niektóre kobiety mają też bóle owulacyjne oraz niewielkie krwawienia międzymiesiączkowe.
Dbaj o swoje zdrowie, a odniesiesz sukces w każdej dziedzinie
Niezależnie od tego, czy starasz się o powiększenie rodziny, rzecz jasna powinnaś być pod stałą opieką ginekologa. Dzięki temu zadbasz o swoje zdrowie, co w przyszłości będzie kluczowe także dla odpowiedniego rozwoju Twojego malucha. Pamiętaj przy tym, że im zdrowszy tryb życia będziesz prowadzić, tym większe masz szansę na zajście w ciążę. Staraj się unikać stresu, spać przynajmniej 8 godzin dziennie i dbać o zrównoważoną dietę, którą rozłożysz na regularne posiłki. Także z tym nie warto jednak przesadzać, bo może przynieść to przeciwny efekt.