Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej jest organizowana od 1987 roku przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej. W roku szkolnym 2011 2012 mamy do czynienia z małym jubileuszem, gdyż odbywa się teraz już XXV olimpiada z rzędu. Komitet Główny Olimpiady odpowiada za program i koncepcję olimpiady. Przewodniczącym Komitetu Głównego Olimpiady jest profesor Stanisław Owsiak, który prezentuje myśl przewodnią olimpiady, zawsze nową w kolejnej edycji olimpiady.
Cel przewodni olimpiady to edukacja ekonomiczna młodzieży, umacnianie wiedzy o współczesnej gospodarce i wspieranie uczniów szczególnie mocno uzdolnionych w aspekcie ekonomicznym. Olimpiada przyjęła koncepcję, w myśl której sprawdzana jest zarówno wiedza ekonomiczna jak i uczestnicy olimpiady są skłaniani do samodzielnego myślenia. Przedsięwzięcie olimpiady jest skierowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Dotychczas w dwudziestu trzech kolejnych edycjach olimpiady wzięło udział ponad 270 tysięcy uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych. W samej tylko XXIV edycji olimpiady brało udział 12,4 tysiąca uczestników z 724 szkół. Z tego wynika że Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej należy do najbardziej popularnych olimpiad przedmiotowych w Polsce ze względu na liczbę uczestników. Trzeba też wspomnieć że Laureaci i finaliści Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej ze swoją wiedzą często zasilają kadry menedżerów, nauczycieli i fachowców w różnych sferach praktyki gospodarczej. Zdobycie tytułu laureata czy też finalisty stanowi przepustkę do życiowej i zawodowej kariery.
Na rok szkolny 2011 2012 przypada XXV Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej. W obecnym roku szkolnym hasło przewodnie olimpiady brzmi „W poszukiwaniu nowego ładu ekonomicznego”. Główną inspiracją dla aktualnej edycji olimpiady jest światowy kryzys finansowy i gospodarczy, który wykazał wiele słabości współczesnego systemu gospodarczego. Skutki kryzysu są boleśnie odczuwane dla mieszkańców wielu krajów na całym świecie. Panuje dominujące przekonanie, że przyczyny kryzysu tkwią w nieracjonalnym zachowaniu podmiotów systemu gospodarczego. Ta nieracjonalność tkwi głównie w podmiotach sektora finansowego. Z tej przyczyny trwają badania nad systemowymi uwarunkowaniami kryzysu gospodarczego i finansowego tak aby w przyszłości zapobiec powtórzeniu się kryzysu. Tymi zagadnieniami zajmują się rządy, ośrodki naukowe i różne gremia ekonomiczne. W tej generalnej debacie nad nowym ułożeniem stosunków ekonomicznych zachowane są ogólne prawa wolności gospodarczej i konkurencji ekonomicznej, które są wartościami nadrzędnymi. Te prawa są gwarantem rozwoju gospodarczego, innowacyjności i postępu technicznego. Zauważa się jednak także że zasada wolności gospodarczej bywa nadużywana a w niektórych obszarach gospodarczych zasady wolnego rynku nie sprawdzają się w takim stopniu jak powinny. Fundamentalna zasada w gospodarce kapitalistycznej o prywatnej własności środków produkcji jest coraz bardziej zachwiana a prywatny kapitał coraz bardziej rozproszony. Doprowadza to do erozji ładu korporacyjnego, szczególnie w podmiotach sektora finansowego. Ta erozja polega głównie na osłabieniu praw właścicielskich i wzroście pozycji kadry menedżerskiej. Interesy kadry menedżerskiej są natomiast sprzeczne z interesami właścicieli. Wywołuje to zjawisko pokusy nadużycia, wysokie wynagrodzenia, premie dla menedżerów i brak kontroli nad ryzykownymi decyzjami gospodarczymi. W ostatnich latach przed kryzysem realizowano postulaty deregulacji i dzięki temu wzrostu efektywności alokacji kapitału przez rynki finansowe. Wprowadzone różne innowacje przez menedżerów finansowych doprowadziły do osłabienia związków strefy finansowej gospodarki z gospodarką realną.
Jak zatem widzimy temat tegorocznej Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej jest bardzo obszerny i skomplikowany. Na razie zaobserwowane przyczyny kryzysu w powiązaniu ze skutkami rodzą dylematy jakie pozostają nierozstrzygnięte. Skłania to do wniosku o konieczności zmian paradygmatów związanych z systemem ekonomicznym. Pytania o charakterze pisemnym i ogólnym będą skoncentrowane wokół myśli przewodniej XXV Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Tymczasem pytania testowe i zadania do rozwiązania będą obejmowały całą problematykę zawartą w programie olimpiady z uwzględnieniem całej literatury polecanej do przygotowania się do Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej ma charakter trójstopniowych zawodów. Stopnie pierwszy i drugi mają charakter wyłącznie pisemny, rozgrywane będą odpowiednio w szkołach i okręgach. Zawody trzeciego stopnia, centralne mają charakter zarówno pisemny jak i ustny. Termin zgłaszania się na XXV edycję Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej upłynął z dniem 30 września 2011 roku. Wszystkim uczestnikom tegorocznej olimpiady życzymy powodzenia w trakcie udziału w niej.