W roku szkolnym 2011 2012 mamy do czynienia z już 63 Olimpiadą Matematyczną. Olimpiada Matematyczna jest zatem olimpiadą przedmiotową o bardzo długiej tradycji. Od bardzo dawna na olimpiadzie wyłaniani są uczniowie o ponadprzeciętnych zdolnościach w dziedzinie matematyki. Matematyka często wzbudza sprzeczne uczucia w uczniach. Jako królowa nauk zmusza do precyzyjnego i logicznego myślenia, co nierzadko wzbudza obawy w uczniach ale liczby i obliczenia mają swoje piękno i sprawić mogą prawdziwą satysfakcję. Jeśli tylko czujecie, że liczby i obliczenia są czymś przyjemnym i naturalnym , koniecznie powinniście spróbować sił na olimpiadzie. Olimpiada daje jednak szansę wszystkim, tym którzy muszą włożyć więcej wysiłku w naukę również.
Obecna , 63 Olimpiada jest obecnie już w toku. Przebieg Olimpiady Matematycznej ma konstrukcję trój-etapową. Pierwszy etap jest bardzo przyjazny gdyż polega na rozwiązaniu zadań w domu. Automatycznie, każdy kto rozwiąże choćby jedno zadanie olimpijskie i prześle rozwiązanie staje się uczestnikiem Olimpiady Matematycznej. Pomimo , że nad zadaniem pracujemy swobodnie w domu konieczne jest samodzielne jego rozwiązanie. Przy czym w trakcie rozwiązywaniu zadań można się posiłkować konsultacjami z innymi osobami , w tym z nauczycielami, w celu wyjaśnienia ewentualnych wątpliwości dotyczących zadań. Uwaga; za niesamodzielną pracę nad zadaniem grozi nawet dyskwalifikacja. Zadania w pierwszym etapie są dostępne w trzech seriach. Pierwsza seria od 1 września do 3 października, druga seria od 4 października do 3 listopada i trzecia seria od 4 listopada do 5 grudnia. Rozwiązania zadań trzeba przesłać listem poleconym na adres właściwego terytorialnie komitetu okręgowego, któremu podlega szkoła uczestnika. Do zakwalifikowania się do drugiego etapu olimpiady, czasem wystarczy rozwiązanie tylko jednego zadania. Drugi etap olimpiady odbędą się w dniach 17 – 18 lutego 2012 roku. Etap drugi ma formę dwudniowego egzaminu i jest rozgrywany na poziomie właściwych komitetów okręgowych. W każdym dniu mamy 5 godzin na rozwiązanie 3 zadań. Trzeci etap olimpiady to oczywiście finał. Finał ma charakter zawodów centralnych i w obecnej edycji odbędzie się w dnach 18 – 19 kwietnia 2012 roku. W finale podobnie jak w etapie drugim mamy dwa dni na rozwiązywanie zadań.
Nagrody dla finalistów to ocena celująca z matematyki na koniec roku szkolnego oraz na egzaminie maturalnym z matematyki na poziomie rozszerzonym. Finaliści otrzymują także wstęp na wiele wydziałów uczelni wyższych bez egzaminów. Laureaci, czyli najlepsi z najlepszych, otrzymują wstęp na jeszcze więcej wydziałów wyższych uczelni i biorą udział w kilku zawodach międzynarodowych. Na zakończenie warto wspomnieć, że dotarcie do drugiego etapu Olimpiady Matematycznej powoduje otwarcie wielu progów wyższych uczelni. Udział w olimpiadzie naprawdę procentuje.