Olimpiada informatyczna 2011 2012

W roku szkolnym 2011 2012 mamy do czynienia z XIX edycją Olimpiady Informatycznej. Głównym organizatorem olimpiady jest Komitet główny przy Ośrodku Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów. Współorganizatorami natomiast są: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Fundacja Rozwoju Informatyki i firma Asseco Poland. Olimpiada skierowana jest do uczniów wszystkich szkół średnich, niezależnie od specjalności. Wiedza informatyczna i informatyka ma aktualnie zastosowanie w ogromnej liczbie dziedzin i jest nauką o bardzo praktycznym wymiarze. Z tego powodu wyłonienie młodych talentów w dziedzinie informatyki jest sprawą bardzo potrzebną, czemu ma służyć między innymi Olimpiada Informatyczna.

 

Olimpiada Informatyczna ma postać trójstopniowych zawodów. Pierwszy stopień zawodów ma charakter otwarty i polega na samodzielnym rozwiązaniu zadań i przesłaniu rozwiązań na adres organizatora. Rozwiązania nie muszą dotyczyć wszystkich przedstawionych zadań. W każdym stopniu olimpiady rozwiązaniem jest program napisany w jednym z trzech języków programowania: Pascal, C lub C++, albo plik z danymi. Zawody drugiego i trzeciego stopnia polegają na rozwiązywaniu zadań w trakcie dwóch pięciogodzinnych sesji na wylosowanym sprzęcie komputerowym z oprogramowaniem dostarczonym przez organizatorów. Do drugiego etapu olimpiady kwalifikuje się automatycznie 350 najlepszych uczestników z etapu pierwszego. Do trzeciego etapu kwalifikuje się 70 najlepszych uczestników z etapu drugiego. Zawody pierwszego stopnia miały miejsce od 17 października do 14 listopada 2011 roku. Zawody drugiego stopnia przewidziane są na dni od 7 do 9 lutego 2012, natomiast zawody trzeciego, finałowego stopnia odbędą się w dniach od 27 do 31 marca 2012 roku. Jak powiedzieliśmy, w pierwszym etapie samodzielnie rozwiązuje się i przesyła rozwiązania na adres organizatora. Istnieją dwa sposoby na przesłanie rozwiązanych zadań. Pierwszy z użyciem Systemu Internetowego Olimpiady. Drugi sposób za pośrednictwem tradycyjnej poczty z użyciem nośników takich jak dyskietka lub CD-rom. W przypadku korzystania z Systemu Internetowego Olimpiady, który jest domyślny, uczestnik powinien założyć swoje pojedyncze konto w systemie. Zawodnicy mogą nadesłać do 10 rozwiązań na każde zadanie. W trakcie zawodów można korzystać z ogólnie dostępnej literatury oraz kodów źródłowych. W tym wypadku trzeba dołączyć informacje o korzystaniu z konkretnych źródeł. Do 29 listopada znane będą wyniki zawodów pierwszego stopnia.

 

Zawody drugiego i trzeciego stopnia przebiegają w dwóch sesjach po 5 godzin każda. Przed właściwa sesją zawodnicy biorą udział w 3 godzinnej sesji próbnej, której wyniki nie liczą się do zawodów. Przed sesjami zawodów jest także czas 45 minut na sprawdzenie kompletności oprogramowania i prawidłowej konfiguracji sprzętu komputerowego. W trakcie zawodów drugiego i trzeciego stopnia nie wolno korzystać z żadnych własnych urządzeń elektronicznych jak kalkulatory czy telefony. W trakcie sesji nie wolno korzystać z notatek ani żadnych książek. W trakcie zawodów niedopuszczalne jest komunikowanie się z innymi uczestnikami lub osobami. Jury zawodów można zadawać pytania dotyczące treści zadania i uzyskać ograniczone, ściśle określone odpowiedzi. Rozwiązane zadania w zawodach drugiego i trzeciego stopnia przesyłane są poprzez System Internetowy Olimpiady i podlegają wstępnemu sprawdzeniu poprzez uruchomienie programu.

 

Olimpiada Informatyczna to szansa i wyzwanie dla zdolnych, młodych informatyków z całej Polski. Sprawdzenie swoich umiejętności w praktyce na podstawie zadanych zadań. Zawody w olimpiadzie to doskonała gratka dla poważnie interesujących się informatyką uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Życzymy powodzenia wszystkim uczestnikom zawodów w tegorocznej edycji. Dla tych, którzy nie zdążyli na Olimpiadę Informatyczną w tym roku polecamy edycję przyszłoroczną.

Przewodnik jednostek powierzchni w Polsce

Rozważając temat jednostek powierzchni w Polsce, warto zwrócić uwagę na ich praktyczne zastosowanie w codziennym życiu. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak dokładnie określić wielkość swojego mieszkania lub działki? Właśnie tutaj z pomocą przychodzą takie jednostki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *