Olimpiada Historyczna 2011 2012

Historia to nauka o przeszłości, z której wszyscy się w jakiś sposób wywodzimy dlatego nie dziwi sentencja Cycerona Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem. Historia Polski i powszechna to element naszej zbiorowej świadomości kształtującej teraźniejszość i przyszłość. Z tego powodu nie sposób przecenić Historię. Historii uczymy się w szkołach i tam nabywamy wiedzy o tym jak było i jakie wnioski można by z tego wyciągnąć. Wiedza zdobywana w szkołach nie jest jednak wystarczająca dla prawdziwych fanów i miłośników tej nauki. Z tego powodu mamy Olimpiadę Historyczną.

 

W roku szkolnym 2011 2012 mamy już 38 edycję Olimpiady Historycznej. Olimpiada jest organizowana i nadzorowana prze Polskie Towarzystwo Historyczne, co daje nam pewność jej profesjonalnego charakteru. Olimpiada jest prowadzona w różnych specjalnościach, według wybranych tematów historycznych. Olimpiada Historyczna startuje niemal równocześnie z nowym rokiem szkolnym, już do 30 września zapoznano uczniów z założeniami olimpiady. Do 7 października upłynął termin zawiadamiania komitetów okręgowych przez komisje szkolne. W dniu 13 października odbyły się ustne eliminacje szkolne, pierwszego stopnia. Uczestnicy olimpiady, którzy otrzymali w eliminacjach ustnych minimum 42 punkty przygotowują badawcze prace pisemne. Tematy tych prac można sprawdzić na oficjalnej stronie internetowej Olimpiady Historycznej. Do 5 grudnia 2011 roku szkoły zostaną poinformowane o uczniach zakwalifikowanych do eliminacji drugiego stopnia. Okręgowe eliminacje drugiego stopnia odbędą się 7 stycznia ( pisemne ) i 12 – 13 stycznia (ustne). Do 20 stycznia komitety okręgowe przesyłają sprawozdanie z eliminacji 1 i 2 stopnia do komitetu głównego olimpiady. W tym prace i materiały dotyczące uczestników zakwalifikowanych do finałowego etapu. Są to 3 pierwsze osoby z każdego okręgu. Finał Olimpiady Historycznej będzie miał miejsce w dniach od 31 marca do 2 kwietnia 2012 roku. Zawiadomienie o miejscu finału do 10 lutego 2012.

 

Tematy do prac badawczych w eliminacjach szkolnych to:

 

Temat 1. Specjalność: Archeologia
Pierwsza monarchia piastowska (X-XI w.) w świetle badań archeologicznych
Temat 2. Specjalność: Starożytność
Rozwój terytorialny cesarstwa rzymskiego w I i II w. n.e. (podboje i organizacja)
Temat 3. Specjalność: Średniowiecze
Ekspansja Normanów w VIII-XI w. i jej wpływ na dzieje średniowiecznej Europy.
Temat 4. Specjalność: Epoka nowożytna
Idee oświeceniowe a kształt cywilizacji europejskiej w XVIII w.
Temat 5. Specjalność: Historia XIX w.
Drogi narodów europejskich do niepodległości od 1815 do 1918 r.
Temat 6. Specjalność: Historia XX w.
Sukces czy porażka? Inicjatywy na rzecz pokoju i bezpieczeństwa na świecie po 1918 r.
Temat 7. Specjalność: Historia parlamentaryzmu w Polsce
Sejm Księstwa Warszawskiego (1807-1812) i Królestwa Polskiego (1815-1831) – skład, kompetencje, tryb funkcjonowania.
Temat 8. Specjalność: Losy Polaków na Wschodzie po 17 września 1939 r.
Między pamięcią a kłamstwem katyńskim. Pamięć i niepamięć o ludobójstwie  katyńskim w Polsce, Rosji i na Zachodzie.
Temat 9. Specjalność: Historia regionu
Długie XIX stulecie – wiek wielkich przemian w Twoim regionie.

 

Życzymy wszystkim uczestnikom olimpiady powodzenia w kolejnych etapach, a tym którzy spóźnili się w tym roku na olimpiadę polecamy ją w przyszłym roku, w następnej edycji.

Drewniane meble w ogrodzie – nie tylko styl, ale i inwestycja na lata

Meble ogrodowe są kluczowym elementem aranżacji każdego przydomowego otoczenia. Wśród różnych dostępnych materiałów, takich jak plastik, metal czy technorattan, to właśnie drewniane meble wyróżniają się szczególną estetyką, trwałością i ponadczasowym urokiem. Wybór drewna to jednak

5 kroków, by skutecznie poprawić komunikację w związku

Komunikacja jest fundamentem każdego udanego związku. To dzięki niej partnerzy mogą lepiej zrozumieć swoje potrzeby, radzić sobie z konfliktami i budować wzajemne zaufanie. Niestety, w codziennym pośpiechu, stresie i natłoku obowiązków komunikacja często schodzi na

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *