Olimpiada Astronomiczna 2011 2012

Olimpiada Astronomiczna w roku szkolnym 2011 2012 to już pięćdziesiąta piąta edycja astronomicznych zawodów. Olimpiada jest skierowana do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i daje wszystkim zainteresowanym astronomią możliwość wykazania się w szlachetnej rywalizacji. Astronomia jest niewątpliwie dziedziną pobudzaną wielkimi marzeniami o odległych gwiazdach czy planetach ale także wymagającą ścisłej i obszernej wiedzy. LV edycja olimpiady podobnie jak poprzednie edycje rozgrywana jest w trzech stopniach zawodów.

 

Zawody w Olimpiadzie Astronomicznej są, jak wspomnieliśmy, trzystopniowe. Pierwszy stopień zawodów jest rozgrywany w szkołach uczestników olimpiady. Na pierwszy stopień składają się dwie serie zadań do rozwiązania, w tym również zadanie obserwacyjne. Zadania wraz z rozwiązaniami w pierwszym stopniu zawodów wysyła się na adres olimpiady. Rozwiązane zadania pierwszej serii trzeba przesłać do 10 października 2011 roku. Zawodnicy rozwiązują w pierwszej serii 3 wybrane przez siebie zadania spośród 4 przedstawionych. Po wysłaniu rozwiązań pierwszej serii zadań uczestnicy olimpiady otrzymują do końca października drugą serię zadań do rozwiązania. Na rozwiązanie drugiej serii zadań i ich przesłanie uczestnicy zawodów mają czas do 14 listopada 2011 roku. Wraz z drugą serią rozwiązanych zadań przesyła się rozwiązanie zadania obserwacyjnego. Przesłanie rozwiązania zadania obserwacyjnego jest warunkiem koniecznym do dalszego udziału w olimpiadzie. Kiedy uczestnik nadeśle więcej rozwiązanych zadań niż jest to wymagane do klasyfikacji zaliczone zostaną zadania najwyżej ocenione. Wszystkie rozwiązania zadań pierwszego stopnia przesyła się za pośrednictwem szkoły na adres Komitet Główny Olimpiady Astronomicznej Planetarium Śląskie 41-500 Chorzów skrytka pocztowa 10. W podanych wyżej terminach nadsyłania rozwiązań pierwszej i drugiej serii decydująca jest data stempla pocztowego. Wszystkie rozwiązania zadań w pierwszym stopniu zawodów winny znaleźć się na kartkach formatu A4 i być napisane krótko i zwięźle, z wystarczającym jednakoż uzasadnieniem. Do rozwiązań można dołączyć: mapki, tabele, wykresy, które podpisujemy imieniem i nazwiskiem. Adres i nazwę szkoły, profil klasy, imię i nazwisko umieszczamy także w nagłówku nadsyłanych rozwiązań. Do wysłanych rozwiązań dołączyć należy wypełnioną ankietę uczestnika. Uczestnicy, którzy zakwalifikują się do zawodów drugiego stopnia zostaną powiadomieni o tym fakcie listownie. Zawody drugiego stopnia olimpiady będą miały miejsce 16 stycznia 2012 roku. Stopień trzeci Olimpiady Astronomicznej odbędzie się w dniach od 8 do 11 marca 2012 roku. Udział w trzecim stopniu to zaliczenie zawodnika do finalistów. Finalistom i laureatom przysługują przywileje w przyjmowaniu na wyższe uczelnie. Informacji o takich przywilejach dla finalistów i laureatów Olimpiady Astronomicznej trzeba szukać samemu na stronach internetowych poszczególnych uczelni. Z pewnością uczestników olimpiady zainteresują uczelnie i wydziały związane z Astronomią. Życzymy powodzenia w zawodach wszystkim uczestnikom.

Przewodnik jednostek powierzchni w Polsce

Rozważając temat jednostek powierzchni w Polsce, warto zwrócić uwagę na ich praktyczne zastosowanie w codziennym życiu. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak dokładnie określić wielkość swojego mieszkania lub działki? Właśnie tutaj z pomocą przychodzą takie jednostki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *