Olimpiada Astronomiczna 2010/2011

Wciąż ktoś Ci powtarza, że chodzisz z głową w chmurach? Nadszedł czas aby wykorzystać tą umiejętność biorąc udział w Olimpiadzie Astronomicznej. Dowiedz się więcej i zapewnij sobie przyzwoity start na wyższej uczelni. Zobacz Olimpiadę Astronomiczną w roku szkolnym 2010 2011.

Dla wszystkich tych, których nudzą standardowe konkursy szkolne o tematyce bezpośrednio związanej z wiedzą, jaką przyswaja się, na co dzień w szkole, mam dziś bardzo ciekawą propozycję. Proponuję bowiem wykazanie się swoją wiedza i umiejętnościami na Olimpiadzie Astronomicznej. Konkursie ciekawym a zarazem niosącym wiele frajdy z faktu same go uczestnictwa.

 

Olimpiada Astronomiczna jest konkursem o wieloletniej tradycji. Jej pierwsza edycja zorganizowana została w roku 1957/58. Jej organizatorem nieprzerwanie od samego początku jest Planetarium Śląskie. Sama olimpiada skierowana jest zaś do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, spowodowane to jest faktem, iż tematyką olimpiady jest połączenie ze sobą astronomii, fizyki oraz astronomicznych aspektów geografii.

 

Sama olimpiada składa się z trzech etapów, z których pierwszy polega na rozwiązaniu pytań konkursowych, zamieszczonych między innymi na stronie Olimpiady Astronomicznej, w domy. Natomiast kolejne etapy to już praca samodzielna pod nadzorem i o ograniczonym czasie. Finał zmagań dla najlepszych uczestników odbywa się w Planetarium Śląskim. Co ciekawe jednym z zadań centralnych zawodów jest samodzielna obserwacja nieba o ile oczywiście warunki pogodowe na to pozwalają. Wśród zadań finałowych natomiast, znajduje się zadanie sprawdzające znajomość wyglądu nieba. Zadanie to rozwiązywane jest pod sztucznym niebem planetarium.

 

Jak wcześniej wspomniałem zmagania podzielone są na trzy etapy, które wyglądają następująco:

 

Etap szkolny – rozwiązanie dwóch serii zadań i przesłanie rozwiązań na adres Komitetu Głównego Olimpiady za pośrednictwem szkoły;

 

Etap okręgowy – rozwiązanie czterech zadań, w tym jednego praktycznego. Istnieje możliwość korzystania z tablic, książek, notatek, kalkulatora i przyborów do kreślenia;

 

Etap centralny – rozwiązanie sześciu zadań (w tym jednego obserwacyjnego) w dwóch turach.

 

Jako, że zmagania te wymagają w dużym stopniu wiedzy matematycznej, warto, co nieco sobie w międzyczasie powtórzyć, by wypaść jak najlepiej.

 

Udział w tym wydarzeniu jest bez wątpienia prestiżowym wyróżnieniem, co bardzo pozytywnie wpływa na nasze starania o przyjęcie na jedną z renomowanych szkół wyższych. Zachęcam wszystkich gorąco.


 

Tomasz Mroziński

 

Informacje zaczerpnięte z oficjalnej strony Olimpiady Astronomicznej.

Przewodnik jednostek powierzchni w Polsce

Rozważając temat jednostek powierzchni w Polsce, warto zwrócić uwagę na ich praktyczne zastosowanie w codziennym życiu. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak dokładnie określić wielkość swojego mieszkania lub działki? Właśnie tutaj z pomocą przychodzą takie jednostki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *